Arhitektūras gada balva — Sāls mājai Pāvilostā

Foto no a4d.lv

Svinīgajā ceremonijā Rīgas cirka arēnā 17.maijā paziņoti Latvijas Arhitektūras gada balvas 2019 ieguvēji, vēstīts portālā a4d.lv. Arhitektūras Lielo gada balvu — zelta ananasu — žūrija piešķīra Sāls mājai Pāvilostā un tās autorei Brigitai Bulai. Arhitektūras gada balvas sudraba ananasus ieguva Lubānas kapličas jaunbūve, Alūksnes Bānīša stacija un Mad City Riga 2018.

Šogad Latvijas Arhitektūras Lielo gada balvu jeb zelta ananasu saņēma Sāls māja Pāvilostā un tās autore Brigita Bula, birojs Brigita Bula arhitekti. Fināla žūrija pamato izvēli: “Vienkāršība, kas iederas, izceļas un ir pārdomāta katrā detaļā. Ekstravagance, kas sasniegta, izmantojot vienkāršus un dabiskus materiālus, un gudru arhitektūras domāšanu. Lai gan objektā dominē dabas varenība, apjoms ir harmonijā ar ainavu un saplūst ar jūru.”

Latvijas Arhitektūras gada balvas šogad piešķirta trīs objektiem. Gada balvu saņēma Lubānas kapličas jaunbūve un tās autori Vita Škapare un Jānis Pomerancevs, SIA MAAJA skan. Sudraba ananasa laureātu raksturo Fināla žūrija: “Ēka lieliski nodod vēstījumu par to, ka tā kalpo kā portāls uz citu esību. Objekta atmosfēra nomierina, pieklusina un sniedz rāmuma sajūtu. Iekštelpas vienmērīgi saplūst ar apkārtējo dabisko vidi. Lubānas kapličas jaunbūve ir ļoti smalks mūsdienu arhitektūras apvienojums ar tradicionālajiem arhetipiem.”

Vienu no trim sudraba ananasiem saņēma Alūksnes Bānīša stacija un tās autori — arhitekti Ināra Caunīte, Jānis Caunītis, Andris Caunītis, SIA Arhitektes Ināras Caunītes birojs, inženieri Irēna Boks, Ilmārs Andrējevs-Empelis, Verners Langenfelds, Raimonds Bokta, Aija Gaile. Ekspozīcijas koncepcija, dizains — Ingūna Elere, Holgers Elers, Mārtiņš Vītols, Charlotte Blödel, Laura Lorence, Aiga Beinaroviča, Dagnija Balode, Evija Lukstiņa, dizaina birojs H2E. “Šo ēku var lasīt kā stāstu. Tas ir stāsts par kustību, kas virza mūs. Līdzās pievilcīgajai un dinamiskajai funkcijai jāizceļ vēl kāds spēks — ciešās attiecības ar sabiedrību un vietējo iedzīvotāju iesaiste,’’ pauž vērtētāji.

Trešo sudraba ananasu saņēma Mad City Riga 2018 un autori SIA Grupa 93. “Idejas var būt daudz ietekmīgākas nekā ēkas, tāpēc ir svarīgi, lai būtu platforma, kur šīs idejas izplatīt. Mūsdienu pilsētā ir mūsdienu problēmas, un pasākums pierāda, ka runāšana, apspriešana un rīcība joprojām ir visefektīvākais veids, kā “iznīcināt burbuļus”, kurā sabiedrība dzīvo,” stāsta fināla žūrija.

Jau devīto gadu pēc kārtas tika pasniegta arī bērnu balva Latvijas arhitektūrā Zirnis, kuru piešķir izglītības projekta Skolnieks Pētnieks Pilsētnieks dalībnieku žūrija. Šajā gadā balvu saņēma Alūksnes Bānīša stacija un tās autori. Bērnu žūrija kritērijus bija nosaukuši četrās pozīcijās — būve ir personiska vai publiska, mantojums vai jaunrade, tad pēc tiem vērtēja, piemēram, mantojums kā publiskā būve ir “atjaunota, bet lietojama”, “saglabāts, bet pārveidots tas, kas nepatīk”, “autentisko lietu pielietojums”, “pieejama neatkarīgi no vecuma un veselības stāvokļa” un citi raksturojumi. Arī sabiedrības balsojumā portālā Delfi šogad lielāko balsu skaitu ieguva Alūksnes Bānīša stacija. Interjera salons Krassky savu balvu pasniedza Lubānas kapličas jaunbūves autoriem Vitai Škaparei un Jānim Pomerancevam, SIA MAAJA skan.

Par Latvijas Arhitektūras gada balvas 2019 vienojošo tēmu tika izvirzīts līdzsvars. Tēma tiecas uzsvērt, ka izcilība parādās tur, kur būtiskākais ir līdzsvarā. Lai arī katrs arhitektūras objekts atšķiras, līdzsvars arhitektūrā var būt klātesošs dažādās nozīmēs: līdzsvars starp funkciju, estētiku un ilgtspēju, starp veco un jauno, starp izmaksām un rezultātu. Arī vērtējot konkursā iesniegtos darbus, atlases žūrijas pārstāvji uzsver, ka līdzsvars ir nepieciešams katra harmoniska objekta vai procesa izveidē, sākot ar ideju un beidzot ar piedāvāto risinājumu, realizēšanu un lietošanu.

Fināla žūrija apmeklēja atlases žūrijas izvēlētos 11 nominantus — Accenture Latvija TEO biroju, Alūksnes bānīša staciju, dzīvojamo un sabiedrisko ēku kompleksu, Lielplatones vešūža restaurāciju, Lubānas kapličas jaunbūvi, MadCity Riga 2018, MM – Mārupes māju, Rīgas Stradiņa universitātes dienesta viesnīcas jaunbūvi, Rūjienas estrādes rekonstrukciju, Sāls māju un Visbijas rezidenci – lai vērtētu objektus un izvēlētos Latvijas Arhitektūras gada balvas laureātus.

Fināla žūriju šogad veidoja arhitekts Igns Ogints (Ignas Uogintas), kurš strādā arhitektu birojā Do Architects, kā arī lasa lekcijas Viļņas Gedimina tehniskajā universitātē un Kharkivas Arhitektūras skolā Ukrainā, arhitektu biroja Indrek Näkk Arhitektuuribüroo dibinātājs un vadītājs Indreks Neks (Indrek Näkk), kurš kopš 2009.gada aktīvi darbojas Eiropas Arhitektu padomē, arhitektu biroja Rulot līdzdibinātāja Anabela Varona (Anabel Varona), kas aktīvi strādā pie projektiem, lai arhitektūras nozarei piesaistītu jauniešus, kā arī arhitekte un arhitektu biroja 12 Līnijas vadītāja Agnese Lāce, kas kopš 2014.gada darbojas Latvijas Arhitektu savienības brīvdomīgās izglītības projektā Skolnieks Pētnieks Pilsētnieks, kura mērķis ir ievadīt bērnus un skolas jauniešus vides veidošanas mākslā.

Šogad Latvijas Arhitektūras gada balvai 2019 tika pieteikti 45 darbi. Pirmajā kārtā darbus vērtēja atlases žūrija, kurā bija arhitekti Ilze Mekša, Gunta Grikmane, Agnese Lāce un Viktors Valgums, tēlniece Liene Mackus un dizainers Artūrs Analts.