Betona nozares zinātnieki un praktiķi pulcējas konferencē un olimpiādē

Ar nervus kutinošu Latvijas XVI Betona olimpiādi noslēgusies Latvijas Betona savienības XXVII zinātniski tehniskā konference. Konferences tēmu loks aptvēra nozares aktualitātes, bet Olimpiādē sīvā konkurencē uzvarēja uzņēmums “MB Betons”. 

Šogad Latvijas Betona savienības (LBS) gadskārtējā konferencē piedalījās pārstāvji no septiņām valstīm – Latvijas, Lietuvas, Igaunijas, Polijas, Vācijas, Kanādas un Ķīnas (Honkonga).

Aktualizē problēmas un raugās nākotnē  

RTU profesors, LBS valdes loceklis un Latvijas Zinātņu akadēmijas viceprezidents Andrejs Krasņikovs atzina, ka šī gada konference apliecina nozares potenciālu turpmāk veidot reprezentablas starptautiskas konferences vairākas sekcijās. Viņš norādīja, ka pirmkārt, konference atklāja nozares problēmas, tomēr vissvarīgāk – tā parādīja, ka betona nozari citas nozares sāk uztvert kā industriālu nozari. “Betons ir ļoti smalks materiāls, tam jāpieiet ļoti smalki, un tikai tad jūs iegūsiet tās smalkās īpašības par kurām referē zinātnieki,” stāsta A.Krasņikovs, uzsverot, ka betons šobrīd pasaulē ir modes materiāls, kas ļauj veidot arī oriģinālu arhitektūru. Taču viens no būtiskiem nozares izaicinājumiem būs Latvijā tuvākā laikā sākt būvēt fibrobetona ceļus. 

Salturība un ilgmūžība

LBS konferences aktualitātes tika diskutētas trīs sesijās. Pirmā sesija bija veltīta tādām aktuālām problēmām kā betona salturība un ilgmūžība. Sesijā piedalījās Polijas uzņēmuma “Stachema” pārstāvji Tomass Novackis (Tomasz Nowacki) un Siprians Peudžinskis (Cyprian Pełczyński) ar referātu “Metodes betona salturības pārbaudei attiecībā uz betona ilgmūžības novērtējumu”, Rīgas Tehniskās universitātes Būvmateriālu laboratorijas vadītājs Valdis Zvejnieks ar referātu “Betona salturības problēmas Latvijā”, Rīgas Tehniskās universitātes pētnieki Aleksejs Tatarinovs un Genādijs Šahmenko ar referātu “Inovatīvas metodes betona salturības ultraskaņas kontrolei”, LBS valdes loceklis Artūrs Lukašenoks ar referātu “LBS TK01: Betona salturība” un sesiju noslēdza Rolanda Cepurīša vadītā paneļdiskusija “Salturība”. 

Betona aizsardzība, progresīvas tehnoloģijas

Otrā sesija bija veltīta tēmai “Betona aizsardzība, progresīvas tehnoloģijas”, un tajā uzstājās Vācijas Betona savienības pārstāvis Adrians Flīgers (Adrian Pflieger) ar referātu “Betona konstrukciju hidroizolācija un pašārstējošo membrānu tehnoloģija”, Kanādas uzņēmuma “Vector Corrosion Technologies” pārstāvis Deivids Simpsons (David Simpson) un uzņēmuma “Koster Bauchemie” pārstāvis Latvijā Aleksandrs Kapusts ar referātu “Inovatīvie risinājumi betona aizsardzībai”, Viļņas Ģedimina Tehniskās universitātes Būvmateriālu institūta direktors Rimvids Stonis (Rimvydas Stonys) ar referātu “Nano-modificēts cements ar grafēna oksīdu”, uzņēmuma “Doka” pārstāvji Oļegs Sokolovs un Raimonds Osikovskis ar referātu “Betona veidņu sistēmas Dohas metro būvniecībā”, Honkongas zinātnieks P.L.Ng ar referātu “Betona konstrukciju ilgmūžības teorētiskie un praktiskie aspekti” un SIA “Materiāli” pārstāvis Egīls Emersons ar referātu “Betona šuvju un plānotu plaisu veidošanas modernas tehnoloģijas”. 

Fiberobetoni, vibropresētie un valčbetoni

Trešās sesijas tēma bija “Fiberobetoni, vibropresētie un valčbetoni”. Tajā ar referātu “Jauni eksperimentālie rezultāti attiecībā uz lieces testu un šķiedru orientāciju fibrobetonā” piedalījās Heiko Hermans (Heiko Herrmann) no Tallinas Tehnoloģiju universitātes (Igaunija), SIA “Primekss” pārstāvis Aldis Zēģelis ar referātu “Betona kopšana plātņu konstrukcijās: metožu un materiālu efektivitātes salīdzinājums”, uzņēmuma “Cemex Latvia” pārstāve Lelde Dembovska ar referātu “Pieredze valčbetona ieviešanā Latvijā”, RTU zinātnieki Vidvuds Ārijs Lapsa un Andrejs Krasņikovs ar referātu “RTU pēdējā gada izgudrojumi būvniekiem” un RTU studente Irina Švecova ar referātu “Magneziālas saistvielas no dolomīta iežiem”. 

Posteru sesija - izstāde

Posteru sesijā - izstādē konferences dalībnieki varēja iepazīties ar RTU zinātnieku Vidvuda Ārija Lapsas un Anda Žvīriņa darbu “Fasādes sildpanelis”, SIA “Materiāli” pārstāvja Egīla Emersona darbu “Betonā šuvju un plānotu plaisu veidošanas modernās tehnoloģijas”, SIA “Warmhouse” pārstāvja Aināra Joča darbu “Efektīvie putubetona bloki” un RTU pārstāvja Māra Šinkas darbu “Kaņepju betona kompozīta sienas konstrukcija”. 

Betona olimpiāde kutina nervus 

Konferences noslēgumā RTU Laboratoriju mājā notika nervus kutinošaLatvijas XVI Betona olimpiāde.Sacensību mērķis bija tehnoloģiju precizitāte – kurš dalībnieks uzrādīs spiedes stiprību ar vismazāko vidējo novirzi no uzdotās stiprības 100 MPa. Olimpiādes dalībnieki piegādāja marķētus trīs betona paraugus – 100x100x100 mm kubiņus. Žūrija tos sākumā svēra un mērija, pēc tam pārbaudīja stiprību. 

Desmit dalībnieku konkurencē uzvarēja uzņēmuma “MB Betons” iesniegtais materiāls – ar stiprības nobīdi 5,5 punkti, aiz sevis 2.vietā atstājot Polijas uzņēmumu “Stachema” – ar nobīdi 5,6 punkti, 3.vietu ieguva RTU pārstāve Ella Spuriņa - ar stiprības nobīdi 5,7 punkti.