Cik tālu līdz ilgtspējai?

Pasaulē ilgtspējīgas ēkas novērtē ar Lielbritānijā dzimušo ēku novērtēšanas sistēmu BREEAM un Amerikā radušos LEED sistēmu. Konkrēti kritēriji, konkrēti punkti. Būves tiek novērtētas vispusīgi, papildu punktus tās saņem pat par velosipēdistu celiņa, publiskā transporta tuvumu. Par ilgtspējīgu būvniecību piedāvājam sarunu ar profesoru Dr. sc. ing. Artūru Lešinski.

Pēc kādiem parametriem nosaka, vai ēka ir vai nav ilgtspējīga?

BREEAM pārstāvji pirmajā vietā liek energoefektivitāti, bet otrajā veselību un labklājību. Pārstāvu viedokli, ka pirmais nosacījums ir, lai cilvēki ēkās justos komfortabli, tikai pēc tam jāvērtē, cik primārās enerģijas attiecīgā ēka tērē. Darbojoties žūrijā, kas meklē un vērtē gan gada labāko būvi Latvijā, gan energoefektīvāko ēku, esmu par to, lai mēs meklētu veselīgākās ēkas. Nav garantiju, ka ēkā, kura tērē mazāk enerģijas, cilvēki jūtas labi.

Ņemot vērā traģiskos negadījumus, kas ar nežēlīgu regularitāti notiek dažādās valstīs, vislielākie kredītpunkti ilgtspējības vērtējumā būtu jādod ēkām, no kurām cilvēki ugunsgrēka vai avārijas gadījumā spēj ātri evakuēties. Nevar ēku saukt par ilgtspējīgu, ja tajā sadegt cilvēki, kā tas notika Lielbritānijā 2017. gada 14. jūnijā ar Grenfila torni (Grenfell Tower). Šī ēka bija nesen renovēta, enerģijas efektīva, fasādi noklāja ar putuplastu, nodrošinot nepieciešamo siltumizolāciju, kas ļāva tērēt maz enerģijas, tomēr 71 cilvēks gāja bojā.

Kādi ir šķēršļi ilgtspējīgas attīstības idejas realizēšanai praksē?

Finanšu trūkums ir lielākais šķērslis, ko var novērot arī mūsu valstī. Saprotams, ka kvalitāte maksā dārgāk, bet lētāks nekad nav labāks neatkarīgi no tā, vai tas ir automobilis, apavi vai ēka. Bieži pārdomāti risinājumi būvniecībā izpaliek lēmumus pieņemošās personas zemā izpratnes līmeņa dēļ vai nevēloties investēt tik daudz, lai ēka būtu ilgtspējīga...

Visu rakstu lasi žurnāla "Būvinženieris" februāra numurā*

*Žurnālu “Būvinženieris” var abonēt http://buvinzenieriem.lv, Latvijas Pastā, LBS birojā - Kr.Barona ielā 99.

Žurnālu var iegādāties LBS birojā - Kr.Barona ielā 99 un SIA “Preses serviss” piegādes vietās Rīgā, Siguldā, Dobelē, Mārupē, Daugavpilī, Cēsīs, Liepājā, Jelgavā, Ventspilī, Ogrē, Bauskā, Ādažos, Madonā, Salaspilī, Jūrmalā, Iecavā, Ķekavā un citur.

Pārsla Esmeralda Sietiņa, Rīgas Tehniskās universitātes Arhitektūras fakultātes bakalaurs