CSP: būvniecības izmaksas aug, bet darba samaksa sarūk

Šogad februārī, salīdzinot ar janvāri, būvniecības izmaksu līmenis Latvijā palielinājās par 0,4%, liecina Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) dati. Mašīnu un mehānismu uzturēšanas un ekspluatācijas izmaksas pieauga par 0,8%, būvmateriālu cenas – par 0,5%, savukārt strādnieku darba samaksa samazinājās par 0,1%. Februārī būvniecības izmaksu vidējo līmeni visvairāk ietekmēja mašīnu un mehānismu uzturēšanas un ekspluatācijas izmaksu kāpums kravas mašīnām, kā arī buldozeriem un ekskavatoriem.

Salīdzinot ar 2018.gada februāri, būvniecības izmaksas palielinājās par 5,2%. Strādnieku darba samaksa palielinājās par 8,1%, būvmateriālu cenas – par 4,8%, mašīnu un mehānismu uzturēšanas un ekspluatācijas izmaksas pieauga par 4,0%.

2019.gadā datus par būvniecības resursu cenām sniedz ap 200 būvuzņēmumu un vairāk nekā 50 tirdzniecības uzņēmumu. Būvizmaksu indeksa aprēķinos papildus izmanto arī būvmateriālu cenas, kuras uzņēmumi sniedz ražotāju cenu indeksu rūpniecībā un importa cenu indeksa aprēķiniem. Cenu apsekojuma izlasē iekļauti būvuzņēmumi, kam 2018.gadā bija lielākais pašu spēkiem veiktais būvdarbu apjoms. 87% no apsekotajiem uzņēmumiem pašu spēkiem veikto darbu apjoms pārsniedza 1 milj. eiro gadā, no tiem 36% uzņēmumu darbu apjoms bija virs 5 milj. eiro gadā. Tirdzniecības uzņēmumu atlases kritērijs ir to apgrozījuma lielums un specializācija.

Plašāka informācija par būvniecības izmaksu indeksiem Latvijā pieejama CSP vietnē sadaļā "Ražotāju cenas – Metadati".

Ilustratīvs foto no fnserviss.lv