Objekti filtrēti pēc datums: oktobris 2016

Žurnāla 'Būvinženieris" oktobra numurā intervija ar Sergeju Meierovicu

Nav laika gari spriest

Brīdi pirms mūsu norunātās tikšanās 19. gadsimtā būvētai ēkai Vecrīgā nogāzies karnīzes gabals, un Sergejs Meierovics izsaukts, lai apskatītu un uzrakstītu aktu. Bet vēl pirms tam viņš pētīja kādas viesnīcas pagrabu un noklausījās interesantu lekciju par restaurāciju. Un viņam īpaši patika tās sākumā minētais ētikas kodekss, ko pats tik bieži atgādina gan sev, gan citiem. Tāds skrienošs ir šā gada Būvindustrijas lielās balvas laureāts Sergejs Meierovics. Augstāko apbalvojumu nozarē Pamatakmeni viņam 5. septembrī pasniedza Valsts prezidents Raimonds Vējonis.

Dažkārt šķiet, ka esat teju vai vienīgais eksperts?

Mūsu kļūst arvien mazāk un mazāk. Traģēdija ir tā, ka tie, kuri ir pietiekami rūdīti un zinoši, aizbrauc, ja vien viņiem ir tāda iespēja. Un tie, kuri paliek, strādā, cik spēj. Piemēram, kādā namā Vecrīgā esmu par restaurāciju atbildīgais darbu vadītājs. Projekts – katastrofa. Bet restaurējamās būvēs atklājas interesantas lietas. Jāatzīst, ka 1912. gadā celtniecības līmenis varbūt pat bija augstāks nekā tagad. 

Bija strīds par fasādi – vajag javu apmetumam, vēl kaut ko pa virsu. Saku: dzelžaina patiesība – pēc iespējas kaut ko mazāk vajag klāt virsū. Negribēju strīdēties. Nolauzu gabaliņu un aizvedu uz laboratoriju Vītiņas kundzei. Viņa pēc tam zvana: manā praksē pirmo reizi tāds gadījums, tik stipra java! Izrādās, ka tur iejaukti sīki stikla gabaliņi, un, stiklam reaģējot ar kaļķi, rodas stikla karbonāts, kas stiprina javu. Starpstāvu pārsegumā starp pirmo un otro stāvu metāla lūka. Paceļam vāku, bet tur 1,20–1,30 metru platumā starpstāvu ventilācija. Kas tur par naudas glabātavām! Teju 100 kvadrātmetru un vēl naudas lifts. Tajā laikā! Lūk, 1912. gads!

Vai visspēcīgākais jūtaties tieši restaurācijā?

Es nevaru zināt absolūti visu. Katru brīdi ir jāmeklē literatūra, jāstudē, jāskatās. Piemēram, akmens restaurācija un mūra siena starp diviem pagalmiem. Mitrums kāpj uz augšu. Izrādās, tā arkāde ir no 1884. gada. Arkas pārvestas un iemūrētas sienā. Jānodrošina, lai siena nebūtu mitra. Ir metode ar injicēšanu ik pēc 30 centimetriem. Katru dienu nākas ar kaut ko nosacīti jaunu sastapties.

Kāpēc savulaik Pēterbaznīcā kolonna sabruka? Visi ilgi domāja, bet atbrauca speciālisti no Sanktpēterburgas un jautāja: vai baznīca ilgi bija bez jumta? Jā! Sniegs, ūdens palēnām sasūcās, un ar laiku kolonnas serde kļuva arvien tievāka, tievāka, līdz sabruka. Toreiz visas kolonas stiprinājām pēc viņu metodēm

Šorīt biju viesnīcā. Pagrabā nāk mitrums. Tā māja Pasaules kara laikā nobombardēta, bet pagrabi palikuši, tad atjaunoti. Vecrīgā lielākajai daļai ēku ir pāļu pamati. Tie ir ūdenī, bet stāvošā ūdenī koks sapūst. Doma baznīcai 2000. gadā atklājām, ka visi pāļi mīksti, ar roku var saspiest. Ir jālasa to laiku grāmatas. Pēc tam kolēģi Juri Tervitu spriedām, kas vajadzīgs, lai to visu izpētītu. Ģeotehniskā izpēte, protams, svarīga, bet jāceļ augšā vēsturiskais materiāls, jāskatās, ko sarakstījis Holcmanis un citi arhitekti grāmatā Rīgas pilsēta ārpus nocietinājuma mūriem. Tur ir vecie plāni no 1600.–1700. gada. Tie parāda, kur Rīdzenes upīte iet ar visām attekām un kā tā pakāpeniski ir iegrožota. Piemēram, Opera arī ir uz pāļiem, uz koka gulšņiem. Labi, ka tur vēl cirkulē ūdens. Kad radās iecere Operas priekšpusē būvēt viena vai divu stāvu autostāvvietu, teicu: vai jūs traki esat!? 

Reiz būvnieka darbu salīdzinājāt ar ārsta profesiju.

Es bieži vien mūsu darbu salīdzinu ar ārstu darbu. Mikelandželo esot teicis: ārsts ārstē cilvēkus, bet arī ēka ir dzīvs organisms, un cilvēkam ir jāpalīdz ēkai strādāt. Man patīk somu inženieru atzinums, ka ēka sāk novecot ar to brīdi, kad to uzceļ. 

Jūs jau kā padomdevēju un ekspertu aicina ne tikai uz restaurējamām ēkām. Vai nav par daudz? Vai spējat atteikt?

Es daru, ko varu, un, ja nevaru, saku. Tad bieži iedodu savu kolēģu kontaktus, uz kuriem varu paļauties. Tie ir tādi kolēģi, kuri saka patiesību, nevis slēdziens ir atkarīgs no tā, cik kurš maksā. Jaunajiem, kuri vēlas praktizēties, saku: ejam, skatāmies...

Visu interviju lasiet žurnāla 'Būvinženieris" oktobra numurā!

Mārīte Šperberga

Lasīt vairāk...

Apsveicam SIA “Aqua –Brambis” 25.gadu jubilejā!

Pirms 25 gadiem, ieķīlājis savu žigulīti, pateicoties grāmatvedes mudinājumam, uzņēmumu nodibināja inženieris Aivars Brambis, kas sevi parasti dēvē par santehniķi.

Viņa vārds bija zināms jau tolaik un ir zīmols joprojām, un tādi ir izveidojušies arī viņa darbinieki - komanda – viens par visiem un visi par vienu. Profesionāla, godprātīga, kuriem pats svarīgākais jebkuros apstākļos – kvalitāte. Ar pilnu jaudu strādā un pilnu jaudu atpūšas. Viņus vieno darbs un labs humors. Un viņiem visus šos gadus nemainīga ir arī kopīgā kafijas pauze katru dienu plkst.11:00.

Viņus visi sadarbības partneri dēvē par uzticamiem un profesionāliem partneriem jebkur: Rīgā, Jūrmalā, Krāslavā, Jelgavā, Daugavpilī un citur.

Vairāki darbinieki, ieskaitot pašu Aivaru Brambi ir LBS biedri, sabiedriski aktīvi.

Aivaram Brambim pirms četriem gadiem tika piešķirts arī pats augstākais apbalvojums nozarē – Būvindustrijas lielā balva par mūža ieguldījumu būvindustrijā, ko viņam pasniedza toreizējais valsts prezidents Andris Bērziņš.

LBS valde novēl tikpat izcilus un pārliecinošus nākamos 25 gadus. Citādi nemaz nevar būt, jo SIA “Aqua – Brambis” ir par tīriem ūdeņiem Latvijā!

Lasīt vairāk...

Tallinā notiks koka arhitektūras konference

9. un 10. novembrī notiks ikgadējā Tallinas koka arhitektūras konference un labāko Igaunijas koka būvju apbalvošana. Divas dienas Tallinas Kultuurikatel tiks demonstrēti jaunākie sasniegumi un objekti, kuros izmantoti inovatīvi koksnes materiāli un risinājumi. Dalības maksa vienai dienai ir 49 Eur, divām - 79 Eur (bez PVN).

Pirmā diena sākas ar ekskursiju plkst. 10:00 pa kokas apbūves kvartālu Tallinā, tad prezentācijas no Somijas, Lielbritānijas, Austrijas un Šveices, bet vakarā labāko koka arhitektūras darbu apbalvošana ceremonija. Otrajā dienā no 10 līdz 16 lektori no dažādām valstīm. Vairāk informācijas un reģistrēšanās http://puidukonverents.ee/en/Lasīt vairāk...

Cēsīs notiks seminārs būvniecības speciālistiem par būvkomersantu klasifikācijas jautājumiem

Aicinām Vidzemes reģiona būvniecības speciālistus šā gada 1.novembrī uz semināru Cēsīs par Ministru kabineta 2016.gada 12.aprīļa noteikumu Nr.211 “Būvkomersantu klasifikācijas noteikumi” piemērošanu. Semināru rīko Ekonomikas ministrija sadarbībā ar Latvijas Būvnieku asociāciju un Vidzemes plānošanas reģionu.

Seminārs notiks š.g.1.novembrī, Cēsīs, Pieaugušo izglītības centrā, Raunas ielā 4 plkst. 12:00 (reģistrēšanās no plkst.11:30). Būvniecības nozarē strādājošie speciālisti seminārā varēs iepazīties ar būvkomersantu vērtēšanas tehnisko procesu un tā īstenošanu Būvniecības informācijas sistēmā (BIS). Tāpat Ekonomikas ministrijas speciālisti seminārā ar praktiskiem piemēriem skaidros atbilstošas klases piešķiršanas procesu būvkomersantam, kā arī sniegs ieteikumus īstenojamiem pasākumiem augstākas klases iegūšanai.

Aicinām būvniecības nozarē strādājošos speciālistus pieteikties dalībai seminārā šeit.

Kopumā tiek rīkoti pieci semināri - Zemgales, Latgales, Kurzemes un Vidzemes reģionā, kā arī Rīgā.


Vieta

Adrese

Datums

Laiks

Cēsis

Pieaugušo izglītības centrs

Pieaugušo izglītības centrs, Raunas iela 4, Cēsis

01.11.2016.

Plkst. 12:00

Rīga

Ekonomikas ministrija

Rīga, Brīvības iela 55

224.telpa

10.11.2016.

Plkst. 12:00

 

 

 

 

Ministru kabineta 2016.gada 12.aprīļa noteikumi Nr.211 “Būvkomersantu klasifikācijas noteikumi” paredz būvkomersantu klasifikācijas kritērijus un kvalifikācijas atbilstības novērtēšanas kārtību. Regulējums izstrādāts sadarbībā ar būvniecības nevalstiskajām organizācijām un Latvijas Būvniecības padomi. Klasifikācija būs viens no priekšnoteikumiem publisko būvdarbu līguma saņemšanai. Publisko iepirkumu likumprojekts paredz klasifikācijas piemērošanu publisko būvdarbu iepirkumos no 2019.gada aprīļa. Lasīt vairāk...

25. oktobrī Rīgā notiks seminārs par pieejamo atbalstu energoefektivitātes pasākumu īstenošanai daudzdzīvokļu ēkās

Šā gada 25. oktobrī Rīgā notiks seminārs par energoefektivitātes pasākumu īstenošanu daudzdzīvokļu ēkās un pieejamo ES fondu atbalstu. Semināru organizē Ekonomikas ministrija un Attīstības finanšu institūcija Altum informatīvās kampaņas „Dzīvo siltāk” ietvaros.

Uz semināriem aicinām namu pārvaldīšanas uzņēmumu, dzīvokļu īpašnieku biedrību un būvniecības uzņēmumu pārstāvjus, kā arī daudzdzīvokļu dzīvojamo māju vecākos.

Pasākuma laikā iepazīstināsim ar atbalsta programmas energoefektivitātes paaugstināšanai daudzdzīvokļu dzīvojamajās ēkāsnosacījumiem, tehniskās dokumentācijas sagatavošanas niansēm, lēmuma pieņemšanas procedūru, kā arī līdzfinansējuma saņemšanu. Semināra otrajā daļā lektori stāstīs par risinājumiem fasāžu un siltumapgādes sistēmas renovācijai. Semināros piedalīsies arī Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta pārstāvji, kas informēs par ugunsdrošības prasībām projektēšanas un būvniecības procesā.

Seminārs notiks š.g. 25. oktobrī pl.10.00 Rīgā, viesnīcas “BELLEVUE Park Hotel Riga” telpās, Slokas ielā 1. Pasākuma dienas kārtība publicēta Ekonomikas ministrijas mājaslapā. Pieteikties dalībai seminārā var šeit. Semināram tiešraidē varēs sekot līdzi Ekonomikas ministrijas mājaslapā www.em.gov.lv.  

Sīkāku informāciju par semināriem var saņemt Ekonomikas ministrijā (dzivosiltak@em.gov.lv, 67 013240). Jaunumiem par ēku energoefektivitāti var sekot līdzi arī twitter.com/siltinam un facebook.com/dzivosiltak.

 

Lasīt vairāk...

Izcili un uzticami būvindustrijas eksperti uzsāk dārgakmeņu meklēšanu valsts mēroga skatē „Gada labākā būve Latvijā 2016”

17. oktobrī tiek uzsākta pieteikšanās Latvijā vienīgajai būvniecības nozares profesionālo organizāciju organizētai valsts mēroga skatei „Gada labākā būve Latvijā 2016”. Būvuzņēmēji, pasūtītāji, projektētāji, valsts un sabiedriskās organizācijas, pašvaldības no 2016. gada 17. oktobra var izvirzīt skatei „Gada labākā būve Latvijā 2016” būves septiņās nominācijās. Precīzu novērtējumu ikvienam būvnieku šogad radītajam dārgakmenim iedos žūrija – vairāk nekā 30 mūsu valstī labākie būvindustrijas profesionāļi un eksperti, kurus ir deleģējušas nozares sabiedriskās organizācijas. 17. oktobrī notika skates „Gada labākā būve Latvijā 2016” žūrijas pirmā sēde, kurā tika apstiprināts skates uzlabotais nolikums. Pieteikumi skatei „Gada labākā būve Latvijā 2016” tiek pieņemti Latvijas Būvnieku asociācijā pa e-pastu lba@latnet.lv vai tālruni 67228584. 

„Gada laikā Latvijas dārgakmeņu, mūsu izcilo būvju, skaits ir ievērojami audzis,” uzskata Latvijas Būvnieku asociācijas prezidents Normunds Grinbergs, „Ikviena būve ir unikāla ar savu spēku, enerģiju un auru, tāpēc nominācijas skatē esam nosaukuši dārgakmeņu vārdos. Ikviena būve ir pelnījusi nozares profesionāļu vērtējumu un daudzas ir pelnījušas balvas.”

Dzīvojamā jaunbūve. Pasargā no stresa, nomierina un pozitīvi uzlādē. Akmens – gaišā jašma.

Sabiedriskā jaunbūve. Dod enerģiju un ir optimisma avots. Akmens – sarkanais rubīns.

Pārbūve. Ļauj atgūt spēku un pārtapt, piešķir izlēmību. Akmens – dzeltenais cirkons.

Atjaunošana. Sargā pret pārmērībām, sniedz harmoniju un komfortu. Akmens – violetais ametists.

Restaurācija. Saudzē skaisto un unikālo. Akmens – brūnsarkanais granāts.

Inženierbūve. Palīdz sadarboties un piešķir saprātu. Akmens – zilais safīrs.

Ainava. Veicina auglību, mieru un harmoniju. Akmens – zaļais smaragds.

Šogad tiks turpināta tradīcija un skates „Gada labākā būve Latvijā 2016” laikā notiks skolēnu zīmējumu konkurss, lai jaunieši pamanītu un iemūžinātu jaunās būves savā novadā. „Skate „Gada labākā būve Latvijā” katru gadu kļūst arvien interesantāka, tuvāka sabiedrībai un noderīgāka būvniekiem. Šogad skates noslēgumā notiks gan finālistu prezentācijas, gan Latvijas un ārzemju būvnieku dalīšanās pieredzē par jaunāko tehnoloģiju izmantošanu,” skaidro Latvijas Būvinženieru savienības prezidents Mārtiņš Straume.

Skati „Gada labākā būve Latvijā 2016” organizē Latvijas Būvnieku asociācija un Latvijas Būvinženieru savienība sadarbībā ar 13 nozares profesionālajām organizācijām – Latvijas Arhitektu savienību, Latvijas Būvkonstrukciju projektētāju asociāciju, Būvmateriālu ražotāju asociāciju, Latvijas siltuma, gāzes un ūdens tehnoloģiju inženieru savienību, Latvijas Ainavu arhitektu biedrību, biedrību "Latvijas Ceļu būvētājs", Latvijas Būvinspektoru un būvuzraugu asociāciju, Latvijas Elektroenerģētiķu, energobūvnieku asociāciju, Latvijas Ģeotehniķu savienību, Latvijas Inženierkonsultantu asociāciju, Transportbūvju inženieru asociāciju, Latvijas Ilgtspējīgas būvniecības padomi, kā arī Rīgas Tehnisko universitāti, Latvijas Lauksaimniecības universitāti, Latvijas Pašvaldību savienību, kā arī Ekonomikas ministriju, Satiksmes ministriju, Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministriju, nozares žurnālu „Būvinženieris”, Biznesa augstskolas Turība Komunikācijas fakultāti un laikrakstiem „Dienas Bizness” un „Latvijas Avīze”.

Skates „Gada labākā būve Latvijā 2016” mērķis ir noteikt un popularizēt labi projektētās un uzbūvētās būves Latvijā 2016. gadā, veicināt profesionālo izaugsmi un darba kvalitāti nozarē, izteikt atzinību un motivēt nozares pārstāvjus profesionāliem izaicinājumiem.

Skate „Gada labākā būve Latvijā 2016” notiek jau deviņpadsmito reizi. Skate tiek balstīta uz skaidri definētiem kvalitātes kritērijiem, objektu novērtēšanā piedalās nozares labākie profesionāļi un eksperti. Skate ir pieejama visiem būvniecības dalībniekiem. Skate notiek trīs kārtās un ikviena pieteiktā būve tiek izvērtēta ļoti rūpīgi un atbildīgi. Pirmajā kārtā žūrija izvērtē skatei iesniegtos dokumentus. Otrajā kārtā žūrija dodas izvērtēt būves dabā. Trešā kārta ir publiska – finālistu būvkompānijas uzstājas ar objekta prezentāciju, kurā pamato, kāpēc šis objekts pretendē uz balvu. Skates “Gada labākā būve Latvijā 2016” fināls, uzvarētāju apbalvošana un Latvijas un ārvalstu būvnieku dalīšanās pieredzē veidos „Būvniecības dienu”, kas būs pieejama visiem interesentiem. Pagājušajā gadā „Būvniecības dienu” apmeklēja vairāk nekā 300 dalībnieku, kas apliecina interesi par būvnieku labajiem darbiem un nozares attīstību.

Aija Zūle, Latvijas Būvnieku asociācija

Pieteikšanās un vairāk informācijas: pa tālruni 67228584, e-pastu: lba@latnet.lv 

Lasīt vairāk...
  • Publicēts LVAF

Ilgtspējīgs būvmateriāls un koka arhitektūras konkursi

Ilgtspējīgs būvmateriāls un koka arhitektūras konkursi

Izvēloties būvmateriālus jaunai ēkai, visbiežāk tiek izskatītas vairākas, ja ne pilnīgi visas iespējas. Būvēt ēku no koka vai ķieģeļiem, no blokiem vai betona? Tas ir gan praktisks, gan emocionāls lēmums. Vispirms tiek apspriesti katra materiāla plusi un mīnusi, salīdzinātas cenas, apskatīti piemēri un, protams, apzināti ekspertu viedokļi. Arī pēc visu apjomīgo priekšdarbu veikšanas ne vienmēr dzīvē tiek realizēts pirmais pieņemtais lēmums par konstruktīvo materiālu. 

Lasīt vairāk...

Rīgā notiks ceturtā Reinholda Šmēlinga konference ar devīzi “Kā labi sajusties Rīgā?”

Kā iesaistīt pilsētniekus nākotnes Rīgas veidošanā? Par piederību un līdzatbildību veicinošu pilsētas attīstību runās arhitektūras konferencē.

27. oktobrī Rīgā notiks ceturtā Reinholda Šmēlinga konference ar devīzi “Kā labi sajusties Rīgā?”, kas šogad veltīta rīdzinieku iespēju un tiesību paplašināšanai aktīvi iesaistoties pilsētas vides veidošanā un savas dzīves vides kvalitātes celšanā. Uz konferenci aicināti gan arhitektūras, būvniecības un saistīto nozaru profesionāļi, gan ikviens aktīvs pilsētnieks, kam rūp pilsētas attīstība. Par jaunām vēsmām un nozares izaicinājumiem stāstīs gan ārvalstu, gan pašmāju pētnieki, profesionāļi un aktīvisti.

“Sabiedrības pilnvarošana, jeb iespējošana ir mūsdienās izaicinošākā tēma ne vien pilsētplānošanā un atbildīgas pilsētvides veidošanā, bet arī socioloģijā un politiskajās zinātnēs,“ stāsta Rīgas pilsētas arhitekts Gvido Princis. “Esam nogājuši zināmu attīstības posmu – no viensētu mentalitātes, kurā pašu spēkiem veidojām savu mītni un saimniecību, esam tapuši par pilsētniekiem, bet lēmumus par apkārtējās telpas un infrastruktūras veidošanu, kā arī uzturēšanu esam deleģējuši profesionāļiem. Komunālos saimniecības pienākumus noliekot pie malas esam piedzīvojuši strauju zinātnes, kultūras un ekonomiskās vides attīstību – esam attīstījušies kā sabiedrība, tomēr procesā ir zudusi saite ar apkārtējo vidi un pilsēttelpu. Ironiski, ka šodien mums jārunā par to kā sevi atkal iesaistīt savas dzīves telpas un, līdz ar to, savas pilsētas veidošanā, jo tikai tā varam radīt vidi, ko saucam sar savu. Tikai kopīgi uzņemoties atbildību varam veidot pilsētas arhitektūru, kas ļauj tās lietotājam sajusties gan kā radītājiem, gan atbildīgam lietotājiem, paturot tiesības ieviest izmaiņas dzīves kvalitātes celšanai,” skaidro G.Princis.  

Konferences mērķis ir turpināt iepriekšējos gados aizsākto sabiedrības un nozares profesionāļu diskusiju un stiprināt apziņu par zinātniski un ekonomiski argumentētas un metodiski pamatotas pilsētas attīstības redzējuma nepieciešamību. Svarīgi ir ne vien vienoties par kopīgu stratēģisku vīziju un tās ievaru, bet arī piedāvāt skaidru un izmērāmu rīcību kopumu, kas spēj mūs līdz šai vīzijai aizvest, neskatoties uz mūsdienu ekonomiskajiem, ekoloģiskajiem un sabiedrību transformējošiem izaicinājumiem.

Šogad R.Šmēlinga konferences četrās daļās tiks apskatīta dažādas, uz iedzīvotāju iesaisti un pilnvarošanu vērstas, pilsētu attīstības teorijas un, iepazīstoties ar redzamākajiem labās prakses piemēriem tepat Rīgā, centīsimies identificēt to, kurš un kādos gadījumos ir jāpilnvaro līdzdarboties. Konferencē būs iespēja iepazīties ar ārvalstu studentu redzējumu par Rīgas iespējamo attīstību sarūkošas populācijas, neizmantoto namu, enerģijas neatkarības kā arī novecojošā Rīgas dzīvojamā fonda kontekstā. Konferences noslēguma daļā pievērsīsimies arī nozīmīgajam jautājumam – kā par pilsētas attīstības redzējumu komunicēt ar sabiedrību un kā pati pilsēta komunicē ar tās iedzīvotājiem.

Konferencē prezentētos Dānijas Mākslas akadēmijas studentu projektus par Rīgas un tās daudzstāvu dzīvojamo rajonu attīstību būs iespējams apskatīt izstādē “Mikrorajona nākotnes”. Izstāde būs apskatāma no 26. oktobra līdz 16. novembrim Rīgas Rātsnama otrā stāva balkonā. Izstādes atklāšana notiks 26. oktobrī pulksten 15:00.

Ikviens interesents tiek aicināts piedalīties R. Šmēlinga konferencē “Kā labi sajusties Rīgā?” ceturtdien, 2016. gada 27. oktobrī, plkst. 9:30 kinoteātrī “K.Suns”, Rīgā,  Elizabetes ielā 83/85.

Konferenci organizē Rīgas pašvaldības aģentūra „Rīgas pilsētas arhitekta birojs” sadarbībā ar “Vastint Latvia”, Dānijas Kultūras institūtu un Kanādas vēstniecību Rīgā.

*********************************************************

Rīgas pilsētas arhitektam Reinholdam Šmēlingam veltīto populārzinātnisko konferenci ik gadu rīko Rīgas pašvaldības aģentūra "Rīgas pilsētas arhitekta birojs". Konferences nolūks ir kopā aicināt aktīvus sabiedrības pārstāvjus, arhitektus, būvniekus, plānotājus, politiķus un citus interesentus, lai diskutētu par pilsētai un nozarei svarīgiem jautājumiem, iepazītos ar jaunākajiem nozares pētījumiem un analizētu citu valstu pieredzi.

Interesenti aicināti reģistrēt savu dalību konferencē, kā arī iepazīties ar konferences materiāliem un referentiem apmeklējot interneta vietni http://arhitekts.riga.lv/konference

Lasīt vairāk...

Aicinām apmeklēt semināru "3D lāzerskeneru pielietojums arhitektūrā un būvniecībā"

SIA GPS Partners sadarbībā ar LBS-Konsultants  piedāvā apmeklēt semināru

21.oktobrī 

3D lāzerskeneru pielietojums arhitektūrā un būvniecībā

Lektori:

Māris Kaļinka – RTU Ģeomātikas katedras asociētais profesors, vairāk kā 16 gadu pieredze 3D lāzerskenēšanas datu iegūšanā un pielietojumā dažādos objektos Latvijā un ārpus. Vairāk kā 20 gadu pieredze dažādos būvniecības objektos kā ģeodēzijas ekspertam.

Ilze Dāle - SIA GPS PARTNERS eksperte 3D lāzerskeneru datu apstrādē. Leica Geosystems pārstāve Latvijā.

Datums: 21.10.2016  

Laiks: 10.00-14.00

Vieta: Brīvības iela 199 C, Rīga, viesnīcas ”Days Hotel Riga VEF” zāle


Apskatāmās tēmas:

1. 3D lāzerskeneru tehnoloģijas;

2. Biežāk sastopamo lāzerskenēšanas un datu pielietojamības kļūdas;

3. Lāzerskenēšanas datu integrēšana arhitektūras plānos un būvniecības izpilddokumentācijā;

4. Punktu mākoņa pielietošana dažādos projektēšanas un būvniecības procesos.  

5. Lāzerskenēšanas datu gala produkti; 


6. Citas inovatīvās uzmērīšanas metodes.


Ierobežots dalībnieku skaits – 50 klausītāji.

Cena – 20 Eur+PVN             

Sīkāka informācija un pieteikšanās semināram: www.lbskonsultants.lv

Semināra beigās, Jūs saņemsiet apliecinājumu par semināra noklausīšanos

Tālrunis uzziņām: 67311180

seminari@lbskonsultants.lv

Kursu apmeklējums dod kvalifikācijas punktus būvprakses  sertifikāta iegūšanai un sertificēto būvspeciālistu prakses uzraudzībai

Lasīt vairāk...

Žurnāla "Būvinženieris" oktobra numurā: "Izgudrots Latvijā. Stiegrota betona skrūvpālis un tā izgatavošanas tehnoloģija"

Izgudrots Latvijā. Stiegrota betona skrūvpālis un tā izgatavošanas tehnoloģija.

Izgudrojums attiecas uz ēku un būvju pāļu pamatņu sagatavošanas darbiem. Tā tiešā izmantošana ir urbto vietas pāļu veidošana galvenokārt vājās gruntīs, bez grunts izcelšanas no urbuma, bet ar tās radiālo sablīvēšanu ap urbumu. 

Ir pazīstams stiegrota betona skrūvpālis ar cilindrisku augšējo daļu, kura apakšējā daļa satur konisku skrūves veida uzgali ar trīsstūra profila vītni. Šis pālis ir izgatavots speciālā veidnī, ārpus urbuma, būvlaukumā vai rūpnīcā un ieskrūvēšanai urbumā ir gatavs tikai pēc betona sacietēšanas un atveidņošanas. Šim pālim ir vairāki trūkumi:

1) tā lietošanas tehnoloģija ir dārga un darbietilpīga, jo to sērijveida ražošanai nepieciešams ļoti liels daudzums sarežģītas ģeometrijas veidņu; 

2) pāļa vītņotā apakšējā daļa ir ar ievērojami lielāku diametru nekā pāļa augšējais stumbrs. Tas izslēdz jebkādu iespēju ap pāli sablīvēt grunti un tādā veidā palielināt tās nestspēju. 

Ir pazīstams stiegrota betona cilindrisks skrūvpālis, kura apakšējā daļa satur metāla smaili, izveidotu koniskas vītnes veidā, grunts radiālai noblīvēšanai. Šo smaili piestiprina pie pāļa urbuma apvalkcaurules un ieurbj gruntī, apvalkcauruli piepilda ar betonu un izvelk no urbumu, tad ievieto betonā stiegru karkasu. Vienreiz lietojamā koniskā pāļa smaile paliek gruntī. Šā pāļa un tā izgatavošanas tehnoloģijas trūkums ir tas, ka koniskā un vītņotā metāla smaile ir tikai vienreiz lietojama. Šādu metāla detaļu lielais patēriņš ievērojami sadārdzina to lietošanu. 

Ir pazīstams cilindrisks stiegrota betona skrūvpālis, kuru arī veido urbumā bez grunts izcelšanas, bet ar tās sablīvēšanu ap urbumu. Urbumu veic ar apvalkcauruli, uz kuras ārējās virsmas ir piestiprināta trīsstūra profila vītne. Apvalkcaurules apakšējo galu pirms urbšanas sākuma noslēdz ar slēdzi, uz kura ir izveidota koniska vītne. Urbuma dibenā esošā slēdža koniskā vītne grunti izspiež radiālā virzienā uz āru, un apvalkcaurule iegrimstot ar savu vītni iegriežas gruntī un spiežas tajā uz leju. Sasniedzot projektēto dziļumu, apvalkcaurulē iepilda betona maisījumu un tad to no grunts izskrūvē, griežot pretējā virzienā. Slēdzis atdalās un paliek urbuma dibenā starp betonu un grunti. Betona maisījumu izskrūvēšanas gaitā papildina. Zem apvalkcaurules gala betona maisījums ieplūst gruntī iespiestajās vītņveida rievās, ko aiz sevis atstājusi apvalkcaurules ārējā vītne. Pēc betona sacietēšanas uz pāļa cilindriskās virsmas izveidotā betona vītne palielina pāļa vertikālo saķeri ar grunti, un, salīdzinot ar tradicionālo gludo pāli, vītņotais pālis iegūst lielāku slodzes nestspēju. Šā pāļa lietošanas trūkumi ir šādi: 

1) apvalkcaurules koniskais un vītņotais slēdzis ir tikai vienreiz lietojams un paliek gruntī; 

2) nav izmantotas visas iespējas vītnes apakšējo atbalsta virsmu palielināt un tādējādi atbilstoši palielināt skrūvpāļa slodzes nestspēju vājās gruntīs.

Šis skrūvpālis ir izvēlēts par pieteicamā izgudrojuma prototipu...

Visu rakstu lasiet žurnāla "Būvinženieris" oktobra numurā!

VIDEVUDS ĀRIJS LAPSA, valsts emeritētais zinātnieks, inženierziņātņu doktors, RTU asociētais profesors

ANDREJS KRASŅIKOVS, Rīgas Tehniskās universitātes profesors, Latvijas Zinātņu akadēmijas īstenais loceklis, akadēmiķis

ABONĒ ŽURNĀLU BŪVINŽENIERIS 2017.GADAM: ŠEIT
Lasīt vairāk...
Pierakstīties šai RSS barotnei