Objekti filtrēti pēc datums: decembris 2016

Akuratera muzejs sāk jaunu dzīvi

 

 

30. septembrī ekspluatācijā tika nodots restaurētais Jāņa Akuratera muzejs Rīgā, Ojāra Vācieša ielā 6a.

Jānis Akuraters (1876–1937) bija latviešu dzejnieks, rakstnieks un aktīvs sabiedriskais darbinieks. Viens no neatkarīgās Latvijas dibināšanas iniciatoriem, Tautas padomes dibināšanas sēdes 1918. gada 17. novembrī un Latvijas valsts dibināšanas akta 1918. gada 18. novembrī dalībniekiem. Viņš arī kļuva par pirmo Tēvzemes balvas literatūrā saņēmēju 1937. gadā. J. Akuratera daiļradi veido vairāk nekā desmit dzejoļu krājumi un lugas, stāsti, tēlojumi, stāstu krājumi, arī divi romāni. Iespējams, viens no pazīstamākajiem viņa darbiem ir bērnības atmiņu tēlojums Kalpa zēna vasara. 

J. Akuraters sapņoja par ērtu un funkcionālu ģimenes māju un ar lielu rūpību bija izvēlējies skaistu vietu Torņakalnā, netālu no Māras dīķa. Viņa ģimenes māju projektēja jaunais arhitekts Verners Vitands, kurš 1932. gadā bija beidzis Latvijas Universitātes Arhitektūras fakultāti. Projekts tapa 1933. gadā, un tā paša gada rudenī Akuratera ģimene jau ievācās jaunajā savrupmājā. Ēka pilnībā celta no koka un tika projektēta kā funkcionālisma stila arhitektūras paraugs ar racionālu, tam laikam raksturīgu modernu arhitektūru, kas izpaužas gan ēkas kopskatā, gan katras detaļas kvalitātē...

Visu rakstu lasiet žurnāla "Būvinženieris" decembra numurā!

Antra Veļķere

 

Foto: no VAS Valsts nekustamie īpašumi arhīva un SIA Modus Būve arhīva

Lasīt vairāk...

Arhitektūra kļūst sociālāka un ilgtspējīgāka

 

Vienmēr diskutabls ir jautājums, vai laikmeti rada stilus, vai stili – laikmetus un kur šajā juceklī ir personības loma. Saruna ar RISEBA Arhitektūras skolas vadītāju arhitektu Jāni Dripi.

«Izsverot 2016. gada pienesumu, var teikt, ka kopumā arhitektūra virzās prom no tā sauktajiem stārahitektiem – arhitektūras megazvaigznēm,» spriež Jānis Dripe. To simboliski iezīmēja izcilas personības britu dekonstruktīvisma arhitektes Zahas Hadidas (pirmā sieviete, kura saņēmusi Prickera balvu) pēkšņā aiziešana pašā spēku pilnbriedā. Meistares globālo ieguldījumu pasaules arhitektūrā akcentēja arī viņai veltītā retrospektīvā izstāde 2016. gada Venēcijas biennālē. Analizējot arhitektes darbu dinamisko raksturu, var vilkt paralēles ar pārliecināta modernista Gunāra Birkerta ekspresīvo izteiksmi. Zaha Hadida bija oriģināla pārākajā pakāpē. Viņa noteikti bija arhitekte ar savu stilu, un var teikt, ka, Zahai Hadidai aizejot, ir pārtraukta kāda mūsdienu modernās arhitektūras būtiska līnija, kāds virziens arhitektūras izteiksmē.

Šķiet, 21. gadsimta otrajā desmitgadē pasaules arhitektūra kopumā sevi pozicionē nevis kā krāšņu izrādīšanās produktu, bet kā pielietojamas un funkcionālas mākslas veidojumu. Arvien aktuālāka kļūst sociāli atbildīga un sabiedrībai kalpojoša arhitektūra. Tāda parādība kā lielie meistari un spožas būves vienmēr būs, bet kopējā tendence ir pārdomāta, ilgtspējīga, loģiska un funkcionāla arhitektūra, kas arī izmaksu ziņā un lietošanā ir lētāka. Domas pagriezienu iezīmē Čīles arhitekta, 2016. gada Prickera balvas laureāta Aleksandro Aravenas daiļrade...

Visu rakstu lasiet žurnāla "Būvinženieris" decembra numurā!

Andris Ozoliņš

 

Foto: Jānis Dripe

Lasīt vairāk...

Jūrmalā sākta bibliotēkas un mūzikas skolas būvniecība

 

Otrdien, 13. decembrī, Jūrmalā, Strēlnieku prospektā 30 Dubultos, tika iemūrēts pamatakmens jaunajai pilsētas Centrālajai bibliotēkai un Jūrmalas Mūzikas vidusskolai. Simboliski iezīmējot abu ēku būvniecību, Mūzikas skolas ēkas pamatos svinīgā pasākuma dalībnieki iemūrēja tērauda kapsulu ar vēstījumu par būvniecības sākumu.

Jūrmalas Centrālās bibliotēkas un Jūrmalas Mūzikas vidusskolas jaunās ēkas atradīsies līdzās 2015. gadā uzbūvētajai Jūrmalas Mākslas skolas ēkai, kopā veidojot vienotu kompleksu – Dubultu kultūras un izglītības centru.

Projektējot jauno apbūvi, visām trim ēkām plānots stilistiski vienots dizaina risinājums. Projektā paredzēts maksimāli saglabāt meža veģetāciju, kā arī teritorijas vidū esošo ozolu rindu. Teritorijas centrālajā daļā tiks saglabāts un iekopts ābeļu dārzs un izveidota labiekārtota atpūtas zona ar laukumiem un soliņiem. 

Bibliotēku būvēs, pilnībā pārbūvējot kādreizējās Murjāņu sporta skolas ēkas. Jaunā bibliotēkas ēka būs divos stāvos. Tajā atradīsies arī pilsētas bērnu bibliotēka, ēkā būs plašas lasītāju reģistrācijas telpas, grāmatu krātuve, periodikas lasītavas, datorlasītavas, klusās lasītavas individuālam darbam un bērnu apkalpošanas zona ar datorlasītavu un pasaku istabu vismazākajiem apmeklētājiem. Bibliotēkā būs daudzfunkcionāla zāle, kur varēs rīkot tikšanos ar rakstniekiem, lasītāju interešu pulciņus, grāmatu prezentācijas, bibliotekāru apmācības. 

Savukārt Mūzikas vidusskolas jaunajai ēkai paredzēti trīs ar pusi stāvi. Vislielākā telpa – koncertzāle – būs izvietota ēkas vidusdaļā, kuru no visām pusēm aptvers pārējās telpas. Koncertzāles apjoms ēkas vidusdaļā plānots vairāk nekā 15 metru augstumā un kalpos arī kā arhitektonisks akcents. Pirmajā stāvā būs kamerzāle ar amfiteātri, plašs vestibils, mācību klases, bibliotēka ar lasītavu, ģērbtuves māksliniekiem, kā arī ierakstu studija. Otrajā, trešajā jumta stāvā būs izvietotas mācību klases, no jumta stāva plānota izeja uz āra terasēm. 

Jūrmalas pilsētas domes priekšsēdētājs Gatis Truksnis: "Uzsākot šo apjomīgo projektu, īstenosim daudzu jūrmalnieku sapni. Jūrmalā ir intensīva kultūras dzīve, un jauna mūzikas skolas ēka ar modernām koncertzālēm, kā arī mūsdienīga bibliotēka ir ļoti vajadzīga. Domāju, nākotnē tas kļūs par nozīmīgu pilsētas kultūras un sabiedriskās dzīves norišu centru – vietu, kur jūrmalniekiem, it īpaši jaunajai paaudzei, attīstīt savus talantus un izglītoties. Uzsākot šo projektu, esam veikuši būtisku ieguldījumu jūrmalnieku nākotnē." 

Mums, būvniekiem, ir īpašs prieks būvēt ēkas ar augstu pievienoto vērtību, vienlaikus tā ir arī liela atbildība. Šajā kultūras un izglītības centrā "dzims" jauni talanti, tas mums uzliek īpašu pieeju šim objektam - jāieliek ne tikai savas profesionālās prasmes, bet arī savs domu spēks, lai šis centrs kalpotu patiesi savam mērķim – radīt pievienoto vērtību, nevis šo vērtību dalīt,” AS RERE GRUPA meitasuzņēmuma RERE MEISTARI valdes loceklis Guntis Āboltiņš-Āboliņš.  

Bibliotēkas ēkas būvniecību, ko veic personu apvienība SIA "RE&RE" un SIA "RERE MEISTARI, plānots pabeigt līdz nākamā gada beigām; būvniecības izmaksas tiek plānotas 2,26 milj. eiro apjomā. Mūzikas vidusskolas ēkas būvniecība jāpabeidz līdz 2018. gada aprīlim; būvniecības izmaksas plānotas 5,56 milj. eiro apjomā. Dubultu kultūras un izglītības centra būvniecība tiek veikta par pašvaldības budžeta līdzekļiem, tai skaitā 5,46 milj. eiro tiks ņemti aizņēmuma veidā mūzikas vidusskolas būvniecībai.

Dubultu kultūras un izglītības centra projektu izstrādāja "Skonto būve" arhitektu birojs. Būvuzraudzību veic SIA “Forma 2”.

Būvniecības projekta pirmajā kārtā 2015. gadā tika uzbūvēta Jūrmalas Mākslas skolas ēka. Konkursā "Ilgtspējīgākā ēka un projekts" Jūrmalas Mākslas skola ieguvusi 2. godalgu (būvuzņēmējs SIA "Balsts-R"; būvuzraugs – SIA "Forma 2"). Līdz ar mūzikas skolas un bibliotēkas nodošanu ekspluatācijā, Jūrmalā, Dubultos, būs izveidots mūsdienīgs kultūras un izglītības centrs.

 

Lasīt vairāk...
  • Publicēts LVAF

Jaunie griesti ietaupa 

Francijas ražotājs Rector savu uzņēmumu nodibināja tālajā 1897. gadā un spriegbetona sijas sāka ražot 1957. gadā. Šajā laika posmā tas pārbaudījis un modernizējis daudzus mezglus, risinājumus un sistēmas. Saražoti tūkstošiem kilometri siju un veidņu, uzcelti tūkstošiem objektu visā Eiropā. Šis materiāls ir izmantots arī kā konferenču zāļu griesti, Francijā no tā veidoti pat viesnīcu griesti.

Lasīt vairāk...
  • Publicēts LVAF

Māja bez celtniecības plēvēm

Ilgtspējīgā būvniecībā ir vairāki virzieni. Viens no tiem ir vietējās namdaru tradīcijas turpinoša koka ēka, kuras būvēšanā maksimāli izmantots dabiskas izcelsmes materiāls. Daļa no šāda tipa mājokļu priekšrocībām ir skaidri izmērāmas, daļa – intuīcijas un psiholoģijas līmenī. 

Lasīt vairāk...
Pierakstīties šai RSS barotnei