Objekti filtrēti pēc datums: novembris 2017

Būvuzņēmēju turnīrs pludmales volejbolā

Pludmales sporta un atpūtas centrs “Brazīlija”, sadarbībā ar Latvijas Būvinženieru Savienību un Latvijas Būvnieku Asociāciju aicina visus, kas būvē, remontē vai piedāvā būvmateriālus tikties 26. novembrī, lai jautrā noskaņā noskaidrotu izveicīgākos amatieru līmeņa pludmales volejbola duetus ar būvniecību saistīto uzņēmumu konkurencē.

Piesaki sava uzņēmuma komandu un pulcini līdzi arī atbalstītājus. Pludmales volejbola spēļu starplaikos gan dalībniekiem, gan līdzjutējiem būs iespēja piedalīties azartiskās papildus aktivitātēs un konkursos, iegūstot balvas no “Henkell”, “Fazer”, “Lay`s” un citiem turnīra atbalstītājiem. Komandām, kurām pludmales volejbola turnīrs būs mazāk veiksmīgs, tiks piedāvāta iespēja gūt balvas īpašā mini turnīrā, par kuru vairāk pastāstīsim turnīra dienā.

Komandas, kuras pludmales volejbola turnīrā izcīnīs vietu pirmajā trijniekā, tiks apbalvotas ar medaļām, diplomiem un vērtīgām balvām no “Knauf”’, “Henkell” un citiem atbalstītājiem.

Dalības maksa komandai EUR 35,00, pieteikšanās līdz 26.11, rakstot uz turniri@brazil.lv vai mājas lapā www.brazil.lv

http://brazil.lv/buvuznemumu-turnirs-pludmales-volejbola/

Lasīt vairāk...

Notiks Baltijas Enerģētikas forums 2017

BALTIJAS ENERĢĒTIKAS FORUMS 2017: BRĪVAIS TIRGUS, VIEDĀ ENERĢIJA & DIGITĀLIE KOMUNĀLIE PAKALPOJUMI

2017. gada 15. novembrī Rīgā, Radisson Blu Hotel Latvija (Rīga, Elizabetes iela 55) norisināsies Baltijas Enerģētikas forums „Stratēģijas Baltijas enerģētikas nozarei: Brīvais tirgus, viedā enerģija un digitālie komunālie pakalpojumi”.

Forumā piedalīsies Baltijas valstu augsta līmeņa enerģētikas tirgus dalībnieki, valsts pārvaldes pārstāvji, investori, akadēmiķi, pašvaldības un mediji.

Forumu atklās Latvijas Republikas Ministru prezidenta biedrs, Latvijas Republikas ekonomikas ministrs Arvils Ašeradens.

Foruma pirmajā sesijā norisināsies saruna par Baltijas valstu gāzes un elektroenerģijas tirgu attīstību un integrāciju Ziemeļvalstu tirgū. Ar prezentācijām uzstāsies un diskusijā piedalīsies trīs Baltijas valstu gāzes uzņēmumu vadītāji: Aigars Kalvītis, Latvijas Gāzes valdes priekšsēdētājs; Ants Noot, Eesti Gaas valdes priekšsēdētājs un izpilddirektors, kā arī Mantas Mikalajūnas, UAB Lietuvos Dujų Tiekimas izpilddirektors. Tāpat diskusijā piedalīsies Rolands Irklis, Sabiedrisko Pakalpojumu Regulēšanas Komisijas padomes priekšsēdētājs; Zane Kotāne, Conexus Baltic Grid valdes locekle, un Jānis Patmalnieks, Ekonomikas ministrijas valsts sekretāra vietnieks enerģētikas jautājumos. 

Foruma galvenās tēmas:

- Ceļā uz vienotu tirgu: reģionālā dabasgāzes un elektroenerģijas tirgus attīstība Baltijas valstīs

- Krustceles: Latvijas nākotnes politika attiecībā uz atjaunojamās enerģijas attīstību un energoefektivitāti

- Rītdienas enerģija: Viedo māju attīstība un Viedās pilsētas kā enerģētikas tirgus attīstības virzītājs.

Foruma runātāju vidū:

 • Alda Ozola, valsts sekretāra vietniece vides aizsardzības jautājumos, Vides Aizsardzības un Reģionālās Attīstības Ministrija

 • Olga Bogdanova, Enerģijas tirgus un infrastruktūras departamenta direktore, Ekonomikas Ministrija

 • Timurs Safiuļins, Rīgas Enerģētikas Aģentūras direktors

 • Dzintars Kauliņš, Atjaunojamo energoresursu un energoefektivitātes departamenta

  direktors, Ekonomikas Ministrija

 • Indrek Ruiso, izpilddirektors, Eliko

 • Jānis Irbe, valdes priekšsēdētājs, Latvijas atjaunojamās enerģijas federācija

 • Raimonds Ķeirāns, valdes priekšsēdētājs, Latvijas Energoefektivitātes asociācija.

  Plkst. 9:30-10:00, reģistrācijas laikā, forumā būs trīs Baltijas valstu gāzes uzņēmumu vadītājii Aigars Kalvītis, Ants Noot un Mantas Mikalajūnas. Šajā laikā varēs mēģināt uzdot viņiem jautājumus.  

 

Lasīt vairāk...

No zīmēšanas pulciņa līdz inženierim. Zigis Ostelis

Zigis Ostelis, AS UPB ēku konstrukciju būvinženieris, metāla konstrukciju būvinženieru nodaļas vadītāja vietnieks, pērn saņēma Būvindustrijas lielo balvu kategorijā Gada inženieris. Viņš ir punktuāls, neatlaidīgs, ar tehnisku prātu apveltīts jauns inženieris, kam sirdī jau kopš bērnības mājo radošums un aizrautība ar futbolu. 

Pērn tikāt atzīts par Gada inženieri. Kā pēc balvas saņemšanas mainījusies jūsu ikdiena?

Nekā (smejas)… Uzticēšanos un paļaušanos uz manu kompetenci no darba devēja puses jutu arī līdz balvas saņemšanai, tāpēc nevaru teikt, ka šī atzinība ienesa būtiskas pārmaiņas manā dzīvē. Šo balvu drīzāk uztveru kā novērtējumu savam līdzšinējam darbam. Tā parāda, ka mans vairāku gadu garumā veiktais darbs ir atzīts par noderīgu un labu. Cilvēki to ir novērtējuši, un, kas svarīgi, ir tapis kaut kas jauns un paliekošs.

Balvas pieteikumā jūs tikāt raksturots kā neatlaidīgs, punktuāls cilvēks ar nemitīgu vēlmi sevi pilnveidot. Vai inženiera profesijā tas ir būtiski?

Šajā profesijā nemaz nevar citādi! Vienmēr ir jāattīstās, jāredz jaunas lietas, jauni risinājumi. Tu nekad nedrīksti būt paviršs, pieļaut kļūdas, jābūt ļoti punktuālam. Inženiera profesija kļūdas nepiedod. Vienmēr jāpatur prātā, ka mūsu projektētajās ēkas atradīsies cilvēki, tāpēc tām jābūt drošām un arī estētiski pievilcīgām.

Un neatlaidība?

Arī neatlaidība ir svarīga. Mums bieži vien jāmeklē nestandarta risinājumi, kas prasa laiku un pacietību. Protams, var palikt pie vienkāršāka risinājuma, tādējādi zaudējot sākotnējo arhitektonisko ideju, bet var neatlaidīgi un spītīgi meklēt risinājumu, kas ļaus īstenot pat vistrakākās arhitektu idejas.

Visu rakstu lasiet žurnāla "Būvinženieris" oktobra numurā!*

*Žurnālu “Būvinženieris” var abonēt http://buvinzenieriem.lv, Latvijas Pastā, LBS birojā - Kr.Barona ielā 99.

Žurnālu var iegādāties LBS birojā - Kr.Barona ielā 99 un SIA “Preses serviss” piegādes vietās Rīgā, Siguldā, Dobelē, Mārupē, Daugavpilī, Cēsīs, Liepājā, Jelgavā, Ventspilī, Ogrē, Bauskā, Ādažos, Madonā, Salaspilī, Jūrmalā, Iecavā, Ķekavā un citur.

Dace Rozenšteina

Foto: no Ziga Osteļa personiskā arhīva

Lasīt vairāk...

Noticis sestais seminārs jaunajiem būvspeciālistiem par patstāvīgas prakses tiesību iegūšanu

Š.g. 16.novembrī Latvijas Būvinženieru savienībā notika sestais (no septiņiem plānotajiem šogad) seminārs jaunajiem būvspeciālistiem  par patstāvīgas prakses tiesību iegūšanu. Seminārā piedalījās 16 jauni speciālisti, kuri aktīvi darbojas nozarē un tuvākajos gados plāno iegūt būvspeciālistu patstāvīgas prakses sertifikātu.

LBS speciālisti trīs stundu semināra laikā sniedza informāciju par:

 • plānotajiem  jauno  būvinženieru  pilnveides  procesiem;
 • būvspeciālistu   kompetences  novērtēšanas  un  patstāvīgās  prakses  uzraudzības  noteikumiem;
 • datu  ievadīšanu Būvniecības  informatīvās  sistēmas  būvspeciālistu  reģistrā  (BIS BR);
 • Būvniecības  likumu,

kā arī atbildēja uz dalībnieku individuāliem jautājumiem un izstāstīja par iespēju LBS semināru dalībniekiem abonēt žurnālu “Būvinženieris” ar atlaidi.

Pēdējais bezmaksas seminārs 2017.gadā tiek plānots  š.g.11.decembrī (pirmdiena)

Plānotais semināra laiks: 10:00-12:40.

Ikviens interesents speciālists var pieteikties šim semināram pie jauno speciālistu uzraudzības programmas koordinatores: Tatjana Titareva, 29382555, tatjana.titareva@lbs.bssi.lv.       

  

Lasīt vairāk...

Aicinām uz semināru: Zemas enerģijas patēriņa būvju būvniecības principi

Zemas enerģijas patēriņa būvju būvniecības principi

2017.gada 30.novembris, 10.00 – 16.00

Ādažu kultūras centrs Gaujas iela 33a, Ādaži

Organizē: Latvijas Būvnieku asociācija sadarbībā ar Latvijas Būvinženieru savienību un Latvijas Siltuma, gāzes un ūdens tehnoloģijas inženieru savienību

Semināra mērķis ir informēt būvniecības nozares speciālistus par zemas enerģijas patēriņa būvju būvniecības principiem teorijā un praksē, izskaidrot pasūtītāja lomu, pasūtot zemas enerģijas patēriņa ēkas būvprojektu un veicot ēkas būvuzraudzību, kā arī dalīties pieredzē ar būvspeciālistiem un identificēt raksturīgākās kļūdas, projektējot un būvējot zemas enerģijas patēriņa ēkas. 

Semināra beigās paredzēts izbraukums uz jaunbūvi, kur tiks veikta ēkas norobežojošo konstrukciju blīvuma pārbaude un būs iespēja to novērot praksē.

Semināra lektori ir zinoši savā jomā un ar pieredzi zemas enerģijas patēriņa ēku projektēšanā un būvniecībā.

Būs iespēja pārrunāt, izdiskutēt dažādus jautājumus un risinājumus, arī iespējamos mītus un raksturīgākās kļūdas par zemas enerģijas patēriņa ēkām.

Aicinām visus būvniecības procesa dalībniekus, projektētājus, būvniekus, pasūtītāja pārstāvjus un visus citus interesentus!

Dalībnieku skaits ierobežots.

Pieteikšanās semināram interneta vietnē:

https://drive.google.com/open?id=1rEMRTu9eH-QanY1imD2FJv8yiFu4hUvaaN90S3S6Erc

Semināra programma apskatāma ŠEIT

Lasīt vairāk...

Ievēlēta jauna Latvijas Būvniecības padome

Šā gada 9. novembrī būvniecības nozares nevalstisko un profesionālo organizāciju pārstāvji ievēlēja jaunu Latvijas Būvniecības padomi. Par padomes priekšsēdētāju ievēlēts Latvijas Būvinženieru savienības valdes loceklis Artis Dzirkalis, bet par padomes priekšsēdētāja vietnieku - Latvijas Ilgtspējīgas Būvniecības padomes valdes priekšsēdētājs Gints Miķelsons.

Padomē ievēlēti un tās darbā nākamā gada laikā vēl piedalīsies:

Guntis Āboltiņš – Āboliņš - Latvijas Tirdzniecības un Rūpniecības kamera;

Andris Bērziņš - Latvijas ceļu būvētājs;

Kaspars Bondars - Latvijas Ģeotehniķu savienība;

Mārtiņš Budahs - Latvijas Elektroenerģētiķu un Energobūvnieku asociācija;

Baiba Fromane - Latvijas Būvuzņēmēju partnerība;

Normunds Grinbergs - Latvijas Būvnieku asociācija;

Leonīds Jākobsons - Būvmateriālu ražotāju asociācija;

Ināra Laube - Latvijas Siltuma, gāzes un ūdens tehnoloģijas inženieru  savienība;

Ilmārs Leikums - Latvijas būvinspektoru un būvuzraugu asociācija;

Elīna Rožulapa - Latvijas Arhitektu savienība;

Normunds Tirāns - Latvijas Būvkonstrukciju projektētāju asociācija;

Gunārs Valinks - Latvijas Inženierkonsultantu asociācija;

Roberts Vecums-Veco - Latvijas Amatniecības kamera, Latvijas Restauratoru biedrība.

Padomes sastāvā ir arī pārstāvji no Ekonomikas ministrijas, Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas, Satiksmes ministrijas, Izglītības un zinātnes ministrijas un Latvijas Pašvaldību savienības.

Ekonomikas ministrija izsaka pateicību iepriekšējam Latvijas Būvniecības padomes priekšsēdētājam Gintam Miķelsonam un priekšsēdētāja vietniecei Baibai Fromanei par aktīvo darbību padomes darba organizēšanā un vadīšanā 2017. gada laikā, sniedzot būtisku ieguldījumu būvniecības nozares sakārtošanā.

2017.gada laikā Latvijas Būvniecības padome G. Miķelsona vadībā izstrādāja “Būvniecības vidēja termiņa stratēģiju 2017.-2024. gadam”, kas turpmāk būs Ekonomikas ministrijas un Padomes rīcības dokuments. Tāpat Padome aktīvi iesaistījusies priekšlikumu izstrādei grozījumiem Būvniecības likumāun citos normatīvajos aktos. Savukārt B. Fromanes vadībā izstrādāta Saimnieciskā izdevīguma vērtēšanas metodoloģija būvdarbu, kā arī “projektē un būvē” iepirkumos, kas būtiski atvieglos valsts un pašvaldību iepirkumu komisiju darbu, kā arī būs palīgs Iepirkumu uzraudzības birojam, izskatot sūdzības par būvdarbu iepirkumiem. Tāpat viņas vadībā šogad  būvniecības nozare tikusi pie sava Ētikas kodeksa un Ētikas komisijas, kas izvērtēs  ētikas normu pārkāpumus par jebkuru būvniecības nozares personu.

Kā ziņots iepriekš, Ekonomikas ministrija aicināja būvniecības nozares nevalstiskās organizācijas līdz šā gada 1.novembrim deleģēt pārstāvi darbam Latvijas Būvniecības padomē. Kopumā tika saņemti 24 biedrību un nodibinājumu pārstāvju pieteikumi un izvirzīti 23 kandidāti.

Latvijas Būvniecības padome ir konsultatīva koordinējoša institūcija, kuras darbības mērķis ir veicināt sabiedrības līdzdalību būvniecības politikas izstrādē un īstenošanā. Padome atbilstoši sabiedrības interesēm sniedz Ekonomikas ministrijai un citām nozaru ministrijām priekšlikumus par normatīvo aktu, politikas plānošanas dokumentu, kā arī Eiropas Savienības starptautisko tiesību aktu projektiem, kas skar būvniecības nozari. Padome informē sabiedrību par aktualitātēm būvniecības jomā un veicina būvniecības jautājumu integrēšanu nozaru politikā, izskata sabiedrības pārstāvju iesniegtos priekšlikumus būvniecības procesa pilnveidošanai.

Padomes sastāvā ir pārstāvji no Ekonomikas ministrijas, Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas, Satiksmes ministrijas, Izglītības un zinātnes ministrijas un Latvijas Pašvaldību savienības, kā arī ne vairāk 15 biedrību un nodibinājumu deleģēti pārstāvji. Padomes sastāvs tiek atjaunots katru gadu. Biedrības un nodibinājumi, kuru statūtos noteiktais darbības mērķis ir būvniecības vai ar būvniecību saistīto profesionālo pakalpojumu attīstība vai laba pārvaldība, patērētāju tiesības un ētikas normu ievērošana, var deleģēt savu pārstāvi darbam padomē reizi gadā līdz 1. novembrim.

Lasīt vairāk...

Notikusi LBS Izglītības un jauno speciālistu sekcijas sēde

9.novembrī notika Latvijas Būvinženieru savienības Izglītības un jauno speciālistu sekcijas (LBS IJSS) sēde.
Tajā LBS IJSS vadītājs Mārtiņš Vilnītis informēja par 1. decembrī ieplānoto profesionālās izglītības iestāžu pārstāvju apspriedi - Latvijas Būvinženieru savienība (LBS), Latvijas Būvuzņēmēju partnerība (LBP), Latvijas Būvnieku asociācija (LBA) un Latvijas siltuma, gāzes un ūdens tehnoloģijas inženieru savienība (LSGŪTIS)vienojušās rīkot profesionālās izglītības iestāžu pārstāvju, kurās gatavo speciālistus būvniecībai – no augstskolām, koledžām, tehnikumiem, profesionālajām vidusskolām un arodskolām, apspriedi, tādēļ nosūtījušas vēstuli izglītības iestādēm, aicinot atbildēt par šķēršļiem – kas traucē mācību iestādei paplašināt studējošo skaitu un apgūstamo profesiju klāstu tieši būvniecības specialitātēs, paaugstināt absolventu zināšanu un prasmju kvalitāti un piesaistīt spējīgākos jauniešus. Diskusijā ar priekšlikumiem piedalījās visi sēdes dalībnieki un tika noformulēti 5 lēmumi (Augstākajā izglītībā ir nepietiekams finansējums laboratorijām / Būvniecību specializējošajos priekšmetos pasniedzēju atalgojumam ir jābūt konkurētspējīgam un atbilstošam kvalifikācijai / vietu skaita proporcijas maiņa starp profesionālajām izglītības mācību iestādēm un vispārizglītojošajām vidusskolām no 1 : 2 uz 2 : 1 / izglītību, kvalifikāciju apliecinošs dokuments, lai strādātu būvniecības nozarē konkrētā specialitātē / tehnikuma izglītības un praktiskās darba pieredzes pielīdzināšana) rezolūcijas projektam, kuru uz nākamo sēdi sagatavos M.Vilnītis.
Profesors Arturs Lešinskis klātesošos informēja, ka inženierzinātņu bakalaura grāda arhitektūrā studiju programmā vairs nav ietverts studiju kurss Apkure, ventilācija un gaisa kondicionēšana. Līdz ar to vairs nav iespējams īstenot trīs fakultāšu studentu (arhitektūras, būvniecības un enerģētikas) apvienoto grupu veidošanu kursa projekta Dzīvojamās ēkas apkure un ventilācija izstrādei. LBS IJSS vienojās, ka nepieciešams klātienē pārrunāt šo jautājumu ar Arhitektūras fakultātes dekānu Dr.arch. Uģi Bratuškinu, sarunām deleģējot Profesorus A.Lešinski un M.Vilnīti.
Raivo Kalderauskis sēdes dalībniekus iepazīstināja ar Būvniecības izglītības iniciatīvas darba grupas (BIIG) izstrādātajiem studiju priekšmetu bloku aprakstiem, pēc kā tika lemts priekšmetu aprakstos īpaši uzsvērt kursa projektu un kursa darbu izstrādes nozīmīgumu, kā arī nākamajā sēdē izstrādāt ieteikumus sadaļai “Būvmateriāli”.
Nākamā LBS IJSS sēde plānota 2017. gada 7. decembrī.
Lasīt vairāk...

LBS viesojas VEF kultūras pilī

Latvijas Būvinženieru savienības biedriem šodien bija iespēja iepazīties ar VEF kultūras pili gan no fasādes, gan sētas puses. Gidu lomās: SIA “Velve” valdes priekšsēdētājs Ainārs Leitēns, projektu vadītājs Deniss Kamuškovs, būvdarbu vadītājs Aleksejs Tokarevs. Viņu stāstus par celtniecības gaitu papildināja arhitekte Ruta Krūskopa no SIA “Graf X”. Par to, ka VEFam tiks atdots pelnītais, par projektu un iecerēm žurnāls “Būvinženieris” rakstīja 2016. gada jūnijā, bet 2017. gada oktobra numurā tika vēstīts jau par paveikto. Krietni pastrādājusi visa komanda arī SIA “Būvuzņēmums Restaurators”. Tapusi vēl viena lieliska dāvana pilsētai. Abonējiet žurnālu “Būvinženieris” www.buvinzenieriem.lv un Latvijas pastā. Oktobra numuru ar stāstu par VEF kultūras pili var iegādāties LBS birojā K. Barona ielā 99 un  tirdzniecības vietās visā Latvijā.

Lasīt vairāk...

Testēšanas rezultātu ieguve ceļu būvē paātrinās

Prasības Latvijas autoceļu kvalitātei arvien paaugstinās, un tas nozīmē, ka pieaug pieprasījums pēc dažāda veida ceļu būvmateriālu testēšanas. Patlaban valstī ir vairāk nekā desmit akreditētas ceļu laboratorijas, kas piedāvā būvmateriālu testēšanu gan laboratorijas apstākļos, gan izbraucot uz vietas objektā.

Ceļu būves uzņēmuma Binders Ceļu būvmateriālu laboratorijas vadītājs Edvards Pavlovskis uzsver, ka svarīgi ir nodrošināt plašu testēšanas metožu klāstu, kas jebkurā būvniecības stadijā ļauj iegūt uzticamu un precīzu informāciju gan par izmantoto materiālu kvalitāti, gan izbūvētās konstrukcijas atbilstību projekta prasībām. Nākamais – pasūtītājam būtisks ir rezultāta iegūšanas ātrums, ko iespējams sasniegt, izmantojot jaunākās paaudzes tehnoloģijas. Tāda, piemēram, ir deformācijas moduļa (nestspējas) un sablīvējuma koeficienta noteikšana ar statisko slogošanas plātni, kur izmanto mobilu iekārtu, kas izbūvētās kārtas nestspēju un sablīvējuma koeficientu ļauj noteikt 40 minūšu līdz vienas stundas laikā, un dienas laikā iespējams veikt 8–10 mērījumus. Iegūtais sablīvējuma koeficients un nestspējas vērtība norāda, vai esošā ceļa kārta ir izbūvēta atbilstošā kvalitāte, lai klātu nākamo kārtu, vai nepieciešams veikt papildu kārtas blīvēšanu, lai maksimālas slodzes gadījumā nesāktu veidoties deformācija.

Šīs metodes popularizēšanai šajā vasarā SIA Binders Ceļu būvmateriālu laboratorija rīkoja plašu starplaboratoriju mērījumu salīdzināšanu, kurā piedalījās 11 laboratorijas. Bija pārstāvētas gandrīz visas nozarē strādājošās vadošās laboratorijas, kas piedāvā konkrēto testēšanas metodi, tostarp VAS Latvijas Valsts ceļi Ceļu laboratorija. Uz autoceļa A3 remontdarbu norises vietā apmēram 60 metru garā posmā tika veikti mērījumi ar katras laboratorijas rīcībā esošajām mobilajām nestspējas testēšanas iekārtām un pēc tam salīdzināti rezultāti...

Visu rakstu lasiet žurnāla "Būvinženieris" oktobra numurā!*

*Žurnālu “Būvinženieris” var abonēt http://buvinzenieriem.lv, Latvijas Pastā, LBS birojā - Kr.Barona ielā 99.

Žurnālu var iegādāties LBS birojā - Kr.Barona ielā 99 un SIA “Preses serviss” piegādes vietās Rīgā, Siguldā, Dobelē, Mārupē, Daugavpilī, Cēsīs, Liepājā, Jelgavā, Ventspilī, Ogrē, Bauskā, Ādažos, Madonā, Salaspilī, Jūrmalā, Iecavā, Ķekavā un citur.

Antra Veļķere

Foto: no SIA Binders arhīva

Lasīt vairāk...

Plūdi nav tikai stihijas vaina

Latvijas Lauksaimniecības universitātes (LLU) Vides un būvzinātņu fakultātes profesori zina, kas darāms, lai mazinātu pārmērīgu lietavu kaitējumu gan laukos, gan pilsētā.

Pēc Latgalē piedzīvotajām lietavām, kas applūdināja laukus un izpostīja ceļus, radot zaudējumus zemniekiem, pašvaldībām un valstij, pētnieku komanda iesaka sākt ar caurteku pareizu ierīkošanu un uzturēšanu. Nokrišņu daudzums klimata pārmaiņu dēļ, visticamāk, pieaugs, tāpēc steigšus jāveido lietus ūdens uzkrāšanas iespējas, lai to izmantotu saimniecībā vai pakāpeniski novadītu ūdenstilpēs.

Uzskatāms piemērs

Fakultātē ir vairāki tehniskie modeļi, kuru simulācijās labi izprotams plūdu veidošanās process, noteicamas caurteku vājās vietas pārmērīgu nokrišņu gadījumā un risinājumi, kā nepieļaut avāriju.

Arhitektūras un būvniecības katedras viesdocents Mg. sc. ing. Kārlis Siļķe ar kolēģiem demonstrē Daugavas plūdu modeli pie Jēkabpils, kas fakultātē izveidots mērogā 1:500 pēc hidrauliskās modelēšanas principiem, lai izprastu, kāds plūdos ir upes dabiskais tecējums. Izveidojot «ledus sastrēgumu» lejpus pilsētas pie Zeļķu dzelzceļa tilta, visai strauji piepildās Križu krāces gar Sakas salu, bet pirmā applūstu teritorija Salas pagastā, kur lielajos 1981. gada plūdos gāja bojā vairāk nekā 1000 liellopu ferma. Toreiz applūda trešdaļa pilsētas ar teju 700 ēkām, tika evakuēti 800 cilvēku. Sakas salā, kur arī tagad ir mājas un dārzi, straume ar ledus gabaliem noslaucīja vairākas iekoptas sētas, iznīcināja putnu fermu ar tūkstošiem cāļu.

Tolaik upes caurplūde bijusi virs 3,5 tūkstošiem kubikmetru sekundē, lēš Siļķe. Maksimālais Daugavā novērotais caurplūdums bijis 7,5 tūkstoši kubikmetri sekundē. Regulējot ūdens pieplūdi modelī, pētnieki un praktiķi var prognozēt plūdu attīstību dabā, laikus evakuējot cilvēkus un lopus no visvairāk apdraudētajām teritorijas.

Pēc pētnieka teiktā, Baltkrievijā gatavības stadijā ir divu hidroelektrostaciju (HES) projekti uz Daugavas, kuru avārijas gadījumā pirmais vilnis varētu apdraudēt arī Latviju. Pļaviņu HES gan esot liels baseins, tāpēc iespējamais ūdens līmeņa kāpums būtu 50–60 centimetru, un tālāk postījumi, visticamāk, neietu. Jaunas stacijas kaimiņvalstī tagadējo Daugavas līmeni pie mums neietekmētu, jo upei ir pietiekami liels – gandrīz 100 metru – kritums no Daugavpils līdz ietekai Rīgas līcī...

Visu rakstu lasiet žurnāla "Būvinženieris" oktobra numurā!*

*Žurnālu “Būvinženieris” var abonēt http://buvinzenieriem.lv, Latvijas Pastā, LBS birojā - Kr.Barona ielā 99.

Žurnālu var iegādāties LBS birojā - Kr.Barona ielā 99 un SIA “Preses serviss” piegādes vietās Rīgā, Siguldā, Dobelē, Mārupē, Daugavpilī, Cēsīs, Liepājā, Jelgavā, Ventspilī, Ogrē, Bauskā, Ādažos, Madonā, Salaspilī, Jūrmalā, Iecavā, Ķekavā un citur.

Antra Ērgle

Foto: Sarmīte Livdāne

Lasīt vairāk...
Pierakstīties šai RSS barotnei