Objekti filtrēti pēc datums: novembris 2017

Aicinājums pieteikties mācībām pieaugušajiem

Saldus tehnikums piedalās  Valsts izglītības attīstības aģentūras projektā – mācības pieaugušajiem   "Nodarbināto personu profesionālās kompetences pilnveide".

Līdz 6.novembrim strādājošie un pašnodarbinātie, kas sasnieguši vismaz 25 gadu vecumu, var pieteikties profesionālās  izglītības programmām dažādās Latvijas pilsētās, lai paaugstinātu savu profesionālo kompetenci un konkurētspēju. 

NĀC MĀCĪTIES Saldus tehnikumā!

Neformālās izglītības programmas 

Izglītības programma

Iepriekšējā izglītība

Mācību ilgums

Grupas lielums

Norises laiki

Kopējā mācību maksa*

Līdzmaksā-jums 10%*

Mūrēšanas darbi

Pamatizglītība

10 nedēļas

(80 h)

12 - 18 personas

Sestdiena

08.30 – 15.25

360,00 EUR

36,00 EUR

Flīzēšana

Pamatizglītība

10 nedēļas

(80 h)

12 - 18 personas

Sestdiena

08.30 – 15.25

360,00 EUR

36,00 EUR

Apdares darbi

Pamatizglītība

10 nedēļas

(80 h)

12 - 18 personas

Sestdiena

08.30 – 15.25

360,00 EUR

36,00 EUR

Sausās būves montāža

Pamatizglītība

4 nedēļas

(32 h)

12 - 18 personas

Sestdiena

08.30 – 15.25

144,00 EUR

14,40 EUR

Sausās būves montāža

Pamatizglītība

10 nedēļas

(80 h)

12 - 18 personas

Sestdiena

08.30 – 15.25

360,00 EUR

36,00 EUR

Ģeodēzisko darbu veikšanas pamati

Pamatizglītība

6 nedēļas (48 h)

12 - 18 personas

Sestdiena

08.30 – 15.25

216,00 EUR

21,60 EUR

Projekts tiek īstenots ar Eiropas Savienības fonda un valsts atbalstu, iedzīvotājiem sedzot tikai 10% no mācību programmas maksas./ var segt arī uzņēmējs saviem darbiniekiem/

Plašāka informācija: www.macibaspieaugusajiem.lv

Saldus tehnikums sadarbībā ar SIA Knauf aicina interesentus pēc  sausās būves tehnoloģiju kursa apguves, iegūt  Knauf akadēmijas apliecību.

Lasīt vairāk...

No mācekļa līdz būvmeistaram

Šodien pārmaiņas notiek arī arodizglītības sistēmā. Tiesa, arī agrākajā sistēmā bija daudz noderīga, piemēram, tā bija piesaistīta konkrētiem uzņēmumiem un pildīja savu uzdevumu – sagatavoja konkrētus speciālistus.

«Šādi organizēta profesionālās izglītības sistēma pildīja nozares nepieciešamību pēc speciālistiem. Tā pievērsās arī pieaugušo izglītošanai – speciālistu kvalifikācijas celšanai. Tas bija konkrēts stimuls strādājošajiem. Jo augstāka bija kvalifikācija, jo lielāks atalgojums. Uz vidusskolām gāja tikai tie skolēni, kuri vēlējās studēt. Savukārt tie, kuri uzskatīja, ka augstskola neietilpst viņu tuvākajos nākotnes plānos, gāja mācīties uz arodskolām,» stāsta jumtu eksperts Armands Liede, Latvijas Jumiķu apvienības valdes priekšsēdētājs un Starptautiskās Jumiķu federācijas (IFD) valdes loceklis.

Kas ir būvstrādnieks?

«Iepriekšējā arodizglītības sistēma patlaban faktiski ir pilnībā sagrauta. Patlaban profesionālās skolas reizēm nav orientētas ne uz kādu profesiju. Piemēram, vairākās arodskolās gatavo būvstrādniekus. Kad es prasu, kas ir būvstrādnieks, neviens nemāk man to pateikt,» saka eksperts. Būvstrādnieks nav profesija. Būvstrādnieks neko īsti nemāk un nesaprot. Apmācot šādā veidā jauniešus, tiek izšķērdēti nodokļu maksātāju līdzekļi. Normāla prakse ir tāda, ka būvēs visus palīgdarbus paveic zemākas kategorijas celtnieki, kuri tādā veidā praktizējas un attīsta savas prasmes. Un tā nav laba prakse, ka valsts skola gatavo būvstrādniekus bez profesionālas amata ievirzes. Metinātāji, jumiķi, betonētāji vai namdari... tās ir konkrētas profesijas. Audzēkņi vispirms mācās teoriju un iegūst nelielas praktiskās iemaņas, attiecīgi, aizejot uz būvi stažēties, viņi zina, kas jādara. Tad jau var konstruktīvi sadarboties ar nozari.

Pēc 9. klases jaunieši bieži vien nezina, ko darīt tālāk. Skolā viņi nav ieguvuši profesionālo orientāciju. Viņiem nav izsmeļošas informācijas par to, kādi arodi Latvijā ir apgūstami, kādas ir iespējas pēc tam dabūt darbu, kas īsti ir jādara, kādi mūsdienās ir darba apstākļi, cik var nopelnīt un kādas ir profesionālās izaugsmes iespējas. Rezultāts – gandrīz neviens negrib reāli strādāt, visi lielākoties grib būt vadītāji, ekonomisti, juristi, komunikāciju speciālisti vai vismaz ārsti. Tagad skolās audzēkņus bieži «izvelk» līdz izlaidumam, un tad viņi aiziet citur. Katram skolniekam seko nauda. Jāraugās, cik lietderīga ir šī naudas ieguldīšana. Lai korektāk plānotu un organizētu mācības, nepieciešams fiksēt šā brīža situāciju Latvijas celtniecības darba tirgū. Cik un kāda veida aroda speciālistu Latvijā ir. Šāda uzskaite nav veikta. Zināms, cik valstī ir celtniecības firmu, cik ir arhitektu, cik ir būvinženieru, tomēr nav zināms, cik ir aroda speciālistu, vai viņu pietiek.

«Līdz ar to skolas apmāca nevis tādus speciālistus, kādi ir vajadzīgi, bet gan pēc programmas un tā, kādus audzēkņus izdodas savākt. Sanāk sāpīgi kuriozi. Piemēram, cik namdaru pagājušajā gadā ir uzņemti?» retoriski jautā A. Liede.

Duālā apmācība

Bieži vien skolas sagatavo speciālistus, kuriem pēc tam nav iespējams atrast darbu. Vēl viena problēma – jaunieši nav tik kvalificēti, cik būtu vajadzīgs. Pēc 9. klases iestājoties arodskolā, jaunietis vēl ir nenobriedis. Izeja ir duālā apmācība. Izmantojot šo metodi, skolas kalpo kā teorētiskās apmācību bāzes. Uzņēmumos audzēkņi var stažēties un iegūt praktiskās iemaņas...

Visu rakstu lasiet žurnāla "Būvinženieris" oktobra numurā!*

*Žurnālu “Būvinženieris” var abonēt http://buvinzenieriem.lv, Latvijas Pastā, LBS birojā - Kr.Barona ielā 99.

Žurnālu var iegādāties LBS birojā - Kr.Barona ielā 99 un SIA “Preses serviss” piegādes vietās Rīgā, Siguldā, Dobelē, Mārupē, Daugavpilī, Cēsīs, Liepājā, Jelgavā, Ventspilī, Ogrē, Bauskā, Ādažos, Madonā, Salaspilī, Jūrmalā, Iecavā, Ķekavā un citur.

Andris Ozoliņš

Lasīt vairāk...

CEMEX IEVIEŠ JAUNUS SPĒLES NOTEIKUMUS BŪVMATERIĀLU INDUSTRIJĀ PASAULĒ

RĪGA, 2017.GADA 7.NOVEMBRIS. Šonedēļ būvmateriālu ražotājs CEMEX, S.A.B. de C.V. (“CEMEX”) (NYSE: CX) paziņoja par soli, kas mainīs būvmateriālu ražošanas industriju un uzņēmumu komunikāciju ar klientiem. Klajā tiek laista unikāla, digitāla platforma komunikācijai ar klientiem, kas šajā nozarē nav redzēta – CEMEX Go.

Platforma būs lietojama gan uz mobilajām, gan valkājamām, gan galda ierīcēm, klienti tajā varēs veikt pasūtījumus, tiešsaistē sekot līdzi piegāžu izpildei, samaksāt rēķinus u.tml. Platforma ietvers visus uzņēmuma ražotos produktus – saiņoto un vaļējo cementu, betonu, minerālmateriālus u.c. CEMEX Go nodrošinās klientiem pilnīgu tiešsaistes informāciju, tādējādi ekonomējot viņu laiku un palīdzot pārraudzīt vairākus biznesa procesus.

“Digitālā platforma ir pirmais mūsu stratēģiskās iniciatīvas solis, kam veltītas lielas pūles,” saka CEMEX globālā uzņēmuma izpilddirektors Fernando A. Gonzalezs. “Tā pierāda mūsu uz klientiem vērsto domāšanas veidu un koncentrēšanos uz nepārtrauktiem uzlabojumiem. CEMEX Go ir pirmā un pagaidām vienīgā šāda veida platforma industrijā, kas palīdz mums būt tuvākiem saviem klientiem, palīdz tiem paveikt darbus ātrāk un efektīvāk. Mums tā ir iespēja sniegt klientiem līdz šim neredzētu servisu,” saka Gonzalezs.

Šī gada sākumā CEMEX nodibināja inovāciju un riska kapitāla biznesa vienību CEMEX Ventures, kura pamatdarbība vērsta uz jaundibināto uzņēmumu, uzņēmēju, universitāšu un citu ietekmes pušu iesaistīšanu nākotnes būvniecības industrijas ekosistēmas veidošanā. Šajā darbā gūtās atziņas tiks izmantotas CEMEX Go attīstībā, paplašinot tā funkcionalitāti jaunos un neredzētos veidos. Šīs inovācijas apliecina CEMEX apņemšanos – ievest būvmateriālu ražošanas nozari šodienas digitālajā pasaulē. 

CEMEX Go ietvers pilnu pakalpojumu klāstu, kas klientu sadarbību ar CEMEX padarīs mazāk birokrātisku, samazinās to administratīvo slogu un sniegs iespēju sekot informācijai vienmēr un visur. Platformā klienti varēs pārskatīt darījumu vēsturi, izsekot piegādēm, izmantojot GPS, saņemt ziņojumus par pasūtījumu izpildi, veikt tajos izmaiņas un pārraudzīt visu ar sadarbību saistīto informāciju.

Šī gada novembrī platformu sāks izmantot CEMEX klienti ASV un Meksikā, 2018.gada laikā aptverot citas CEMEX valstis. Platformas izveidē CEMEX sadarbojies ar saviem ilgtermiņa partneriem IBM un NEORIS.

CEMEX ir starptautisks būvmateriālu ražošanas uzņēmums, kas nodrošina augstas kvalitātes uzticamus produktus un pakalpojumus vairāk nekā 50 pasaules valstīs. CEMEX ir sena vēsture, ko raksturo darbs savu kopienu labā un ilgtspējas veicināšanā, inovatīvu būvmateriālu ieviešana tirgū un efektivitātes sasniegumi. Plašāka informācija: www.cemex.com.

Lasīt vairāk...

Salaspilī, Ogrē, Dobelē un Bauskā notiks semināri par pieejamo atbalstu daudzdzīvokļu ēku renovācijai. Dobelē būs arī seminārs būvvalžu ekspertiem.

Šā gada 15. un 16. novembrī četrās Zemgales pilsētās – Salaspilī, Ogrē, Dobelē un Bauskā - notiks semināri par energoefektivitātes pasākumu īstenošanu daudzdzīvokļu ēkās un pieejamo valsts atbalstu. Seminārus organizē Ekonomikas ministrija un Attīstības finanšu institūcija Altum informatīvās kampaņas „Dzīvo siltāk” ietvaros.

Uz semināriem aicinām namu pārvaldīšanas uzņēmumu, dzīvokļu īpašnieku biedrību un būvniecības uzņēmumu pārstāvjus, kā arī daudzdzīvokļu dzīvojamo māju vecākos.

Seminārā „Daudzdzīvokļu māju energoefektivitātes paaugstināšana. Nosacījumi, renovācijas process un kvalitāte” klātesošie varēs uzzināt par ES fondu atbalsta programmas „Veicināt energoefektivitātes paaugstināšanu dzīvojamās ēkās” nosacījumiem, tehniskās dokumentācijas sagatavošanu, lēmuma pieņemšanas procedūru, kā arī ES līdzfinansējuma saņemšanu. Seminārā piedalīsies arī banku pārstāvji, kas informēs par kredīta saņemšanas nosacījumiem.

Semināri notiks:

- šā gada 15. novembrī plkst. 11.00 Salaspilī un plkst. 17.30 Ogrē;

- šā gada 16. novembrī plkst. 11.00 Dobelē un plkst. 17.30 Bauskā.

Detalizētāka informācija par semināru norises vietām un dienas kārtību pieejama Ekonomikas ministrijas mājaslapā. Semināram Salaspilī var pieteikties šeit, semināram Ogrēvar pieteikties šeit, semināram Dobelē var pieteikties šeit, bet pasākumam Bauskā var pieteikties šeit.  Sīkāku informāciju par semināriem var saņemt Ekonomikas ministrijā (dzivosiltak@em.gov.lv, 67 013240). Jaunumiem par ēku energoefektivitāti var sekot līdzi arī twitter.com/siltinam un facebook.com/dzivosiltak.

Vienlaikus, š.g. 16. novembrī plkst. 11:00 Dobeles novada domes telpās (Dobelē, Brīvības ielā 17) Ekonomikas ministrija un Labklājības ministrija organizē semināru "Būvniecības process un vides pieejamība”. Dalībai seminārā tiek aicināti Zemgales reģiona būvvalžu eksperti. Pasākuma dienas kārtība publicēta šeit.

Kā zināms, 2016. gada 15. martā Ministru kabinets apstiprināja jauno atbalsta programmu energoefektivitātes paaugstināšanai daudzdzīvokļu dzīvojamās ēkās. Atbalstam daudzdzīvokļu ēku renovācijai laika periodā no 2016. - 2023. gadam būs pieejami 166 470 588 eiro. Jaunās programmas ietvaros plānots atbalstīt aptuveni 1 700 ēku atjaunošanu, sniedzot iespēju gandrīz 13,5 tūkstošiem ģimeņu sasniegt būtisku enerģijas ietaupījumu. Atbalstu daudzdzīvokļu māju energoefektivitātes paaugstināšanas pasākumiem sniedz Attīstības finanšu institūcija Altum. Sīkāka informācija par programmu ir pieejama  Altum mājaslapā un Ekonomikas ministrijas mājaslapā.

Lasīt vairāk...

Noticis ceturtais seminārs jaunajiem būvspeciālistiem par patstāvīgas prakses tiesību iegūšanu

Š.g. 6.novembrī Latvijas Būvinženieru savienībā notika piektais (no septiņiem plānotajiem šogad) seminārs jaunajiem būvspeciālistiem par patstāvīgas prakses tiesību iegūšanu. Seminārā piedalījās 20 jaunie speciālisti, kuri aktīvi darbojas nozarē un tuvākajā laikā plāno iegūt būvspeciālistu patstāvīgas prakses sertifikātu.

LBS speciālisti trīs stundu semināra laikā sniedza informāciju par: plānotajiem  jauno  būvinženieru  pilnveides  procesiem, Būvniecības  likumu, būvspeciālistu   kompetences  novērtēšanas  un  patstāvīgās  prakses  uzraudzības  noteikumiem (MK-610), datu  ievadīšanu Būvniecības  informatīvās  sistēmas  būvspeciālistu  reģistrā  (BIS BR), kā arī informēja par iespēju jauniem speciālistiem abonēt žurnālu „Būvinženieris” 2018.g. ar 33,33% atlaidi un atbildēja uz dalībnieku individuāliem jautājumiem.

Nākamie semināri notiks 13.novembrī, kā arī 11.decembrī. Dalība semināros ir bez maksas.

Pieteikšanās pie jauno speciālistu uzraudzības programmas koordinatores: Tatjanas Titarevas, tālr.nr.: 29382555tatjana.titareva@lbs.bssi.lv.

Lasīt vairāk...

Būvuzņēmēju turnīrs pludmales volejbolā

Pludmales sporta un atpūtas centrs “Brazīlija”, sadarbībā ar Latvijas Būvinženieru Savienību un Latvijas Būvnieku Asociāciju aicina visus, kas būvē, remontē vai piedāvā būvmateriālus tikties 26. novembrī, lai jautrā noskaņā noskaidrotu izveicīgākos amatieru līmeņa pludmales volejbola duetus ar būvniecību saistīto uzņēmumu konkurencē.

Piesaki sava uzņēmuma komandu un pulcini līdzi arī atbalstītājus. Pludmales volejbola spēļu starplaikos gan dalībniekiem, gan līdzjutējiem būs iespēja piedalīties azartiskās papildus aktivitātēs un konkursos, iegūstot balvas no “Henkell”, “Fazer”, “Lay`s” un citiem turnīra atbalstītājiem. Komandām, kurām pludmales volejbola turnīrs būs mazāk veiksmīgs, tiks piedāvāta iespēja gūt balvas īpašā mini turnīrā, par kuru vairāk pastāstīsim turnīra dienā.

Komandas, kuras pludmales volejbola turnīrā izcīnīs vietu pirmajā trijniekā, tiks apbalvotas ar medaļām, diplomiem un vērtīgām balvām no “Knauf”’, “Henkell” un citiem atbalstītājiem.

Dalības maksa komandai EUR 35,00, pieteikšanās līdz 26.11, rakstot uz turniri@brazil.lv vai mājas lapā www.brazil.lv

http://brazil.lv/buvuznemumu-turnirs-pludmales-volejbola/

Lasīt vairāk...

Piesaki būvi skatē “Gada labākā būve Latvijā 2017” – atklāj Latvijai dārgakmeni!

Piedalies Latvijas dārgakmeņu meklēšanā Latvijā un ārzemēs! Mums ir daudz dārgakmeņu – tās ir mūsu izcilās būves, ar kurām lepojamies ciemā, novadā, pilsētā, visā valstī un aiz robežām. Izcils ir mazs tiltiņš, iekopta ainava, uzbūvēta brīvdabas estrāde, atjaunots ceļš, labiekārtota krastmala, lapene vai arī ārzemēs iecienītās koka mājas. Tāpēc šā gada jauno nomināciju „Būve ārzemēs”, kurā var pieteikt Latvijas Būvkomersantu reģistrā reģistrētu uzņēmumu projektētās un būvētās būves ārzemēs, simbolizē izcilais dimants.

Dzīvojamā jaunbūve. Akmens – gaišā jašma. Pasargā no stresa, nomierina un pozitīvi uzlādē.

Sabiedriskā jaunbūve. Akmens – sarkanais rubīns. Dod enerģiju un ir optimisma avots.

Pārbūve. Akmens – dzeltenais cirkons. Ļauj atgūt spēku un pārtapt, piešķir izlēmību.

Atjaunošana. Akmens – violetais ametists. Sargā pret pārmērībām, sniedz harmoniju un komfortu.

Restaurācija. Akmens – brūnsarkanais granāts. Saudzē skaisto un unikālo.

Inženierbūve. Akmens – zilais safīrs. Palīdz sadarboties un piešķir domu skaidrību.

Ainava. Akmens – zaļais smaragds. Veicina auglību, mieru un harmoniju.

Būve ārzemēs. Akmens – dimants. Dod varu, slavu un laimi.

Tu noteikti zini šādu jaunu būvi mūsu valstī vai ārzemēs. Iespējams, ka Tu pats esi to būvējis, projektējis vai lieto. Dalies ar šo būvi: http://gadabuve.lv/ vai pa e-pastu: gadabuve@gmail.com  

No 2017. gada 23. oktobra līdz 2018. gada 22. janvārim Latvijas Būvkomersantu reģistrā reģistrēti būvuzņēmēji, nozares sabiedriskās organizācijas, pasūtītāji, projektētāji un pašvaldības var izvirzīt vienīgajai būvniecības nozares profesionālo organizāciju organizētai valsts mēroga skatei „Gada labākā būve Latvijā 2017” būves astoņās nominācijās.

Skati „Gada labākā būve Latvijā 2017” organizē Latvijas Būvnieku asociācija un Latvijas Būvinženieru savienība sadarbībā ar 14 nozares profesionālajām organizācijām – Latvijas Arhitektu savienību, Latvijas Būvkonstrukciju projektētāju asociāciju, Būvmateriālu ražotāju asociāciju, Latvijas siltuma, gāzes un ūdens tehnoloģiju inženieru savienību, Latvijas Ainavu arhitektu biedrību, biedrību “Latvijas Ceļu būvētājs”, Latvijas Būvinspektoru un būvuzraugu asociāciju, Latvijas namu Pārvaldītāju un Apsaimniekotāju asociāciju, Latvijas Elektroenerģētiķu, energobūvnieku asociāciju, Latvijas Ģeotehniķu savienību, Latvijas Inženierkonsultantu asociāciju, Tehnisko ekspertu asociāciju, Transportbūvju inženieru asociāciju, Latvijas Ilgtspējīgas būvniecības padomi, Būvniecības valsts kontroles biroju, Rīgas Tehnisko universitāti, Latvijas Lauksaimniecības universitāti, Biznesa, mākslas un tehnoloģiju augstskolu "RISEBA", Latvijas Pašvaldību savienību, kā arī Ekonomikas ministriju, Satiksmes ministriju, Finanšu ministriju, Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministriju, AS "Latvijas valsts meži", VAS Latvijas Valsts ceļi, nozares žurnālu „Būvinženieris”, Biznesa augstskolas Turība Komunikācijas fakultāti un laikrakstiem „Dienas Bizness” un „Latvijas Avīze”.

Skates „Gada labākā būve Latvijā 2017” mērķis ir noteikt un popularizēt labi projektētās un uzbūvētās būves Latvijā 2017. gadā, veicināt profesionālo izaugsmi un darba kvalitāti nozarē, izteikt atzinību un motivēt nozares pārstāvjus profesionāliem izaicinājumiem.

Skate „Gada labākā būve Latvijā” notiek jau divdesmito reizi. Skate tiek balstīta uz skaidri definētiem kvalitātes kritērijiem http://gadabuve.lv/index.php/nolikums-2017/, objektus novērtē nozares labākie eksperti, kurus darbam žūrijā deleģējušas nozares profesionālās organizācijas. Skate notiek trīs kārtās un ikviena pieteiktā būve tiek izvērtēta ļoti rūpīgi un atbildīgi. Pirmajā kārtā žūrija izvērtē skatei iesniegtos dokumentus. Otrajā kārtā žūrija dodas izvērtēt būves dabā. Trešā kārta ir publiska – finālisti uzstājas ar objekta prezentāciju.

Skates uzvarētāju apbalvošana un būvnieku dalīšanās pieredzē nākamā gada martā veidos „Būvniecības dienu”. Pagājušajā gadā „Būvniecības dienu” apmeklēja vairāk nekā 900 dalībnieku.

Skati atbalsta (aktuāls uz 2017.g. 2.novembri): Skonto Group; Isover & Weber (Saint-Gobain Celtniecības Produkti); FXB-Niemet Baltic; CMB; Ramirent Baltic AS Rīgas filiāle; ROCKWOOL; HILTI SERVICES LIMITED; VELVE M.S.TEHNOLOĢIJAS; FORUM AUTO (Peugeot); K FORMA.  

Skates organizatoru vārdā:

Latvijas Būvnieku asociācijas prezidents Normunds Grinbergs,

Latvijas Būvinženieru savienības valdes priekšsēdētājs Mārtiņš Straume

 

Lasīt vairāk...

LBS biedri jubilāri 2017.gada novembrī

Agris Paičs – 4.novembrī, Aldis Gulbis - 5.novembrī,  Guntis Grīnbergs – 9.novembrī, Jānis Doniņš – 10.novembrī, Oskars Lumpovs – 20.novembrī, Viktors Proševs – 22.novembrī, Gudruna Vectirāne – 29.novembrī

 

Visskaistākais ir taisnība, vislabākais – veselība, vispatīkamāk ir sasniegt to, ko katrs vēlas.  /Aristotelis/

 

APSVEICAM!!!

Lasīt vairāk...

Tallinā notiks koka arhitektūras konference

2017.gada 15. un 16.novembrī notiks Puitarhitektuuri konverentsi jeb ikgadējā Tallinas koka arhitektūras konference un labāko Igaunijas koka būvju apbalvošana. Izcilākie vietējie un ārzemju lektori informēs par jaunumiem koka būvniecībā un arhitektūrā.

Norises vieta: Salme Culture Centre
Laiks: 2017. gada 15. un 16. novembrī 11:00 - 19:00

Vairāk informācijas: http://puidukonverents.ee/

Lasīt vairāk...

Fibrolīta renesanse

Nereti mēdz teikt, ka viss jaunais ir labi aizmirsts vecais, un šis teiciens labi attiecināms uz fibrolītu. Materiāls ar vairāk nekā 100 gadu senu vēsturi, kas, pateicoties uzlabotām ražošanas tehnoloģijām, piedzīvo renesansi un atklāj jaunas izmantošanas iespējas.

Fibrolītu izgatavo no garām un smalkām ēveļskaidām (koksnes vilnas), kā saistvielu izmantojot cementu un pievienojot ūdeni. Fibrolīta plātnes Eiropā pazīstamas jau vairāk nekā 100 gadu, Latvijā tās sāka izmantot aptuveni pirms pusgadsimta. Sākotnēji fibrolītu lietoja galvenokārt kā siltumizolācijas un konstruktīvo materiālu norobežojošās konstrukcijās, par ko liecina arī fibrolīta plātņu izmantojums Pirmā pasaules kara Vācijas armijas būvēs Zemgalē. Savukārt citviet pasaulē mazattīstītākās valstīs tika izveidotas fibrolīta plātņu ražotnes nabadzīgo ļaužu mājokļu problēmu risināšanai.

Jau izmantošanas pašos pirmsākumos tika konstatēts, ka, pateicoties atvērto poru struktūrai, fibrolīta plātnes labi absorbē skaņu, tādējādi paaugstinot telpu akustisko kvalitāti. Tomēr, attīstoties modernu mākslīgo siltumizolācijas materiālu ražošanai, izmantojot sintētiskās saistvielas (sveķus), tika radīti mākslīgie siltumizolācijas materiāli, kuru siltumizolācijas īpašības bija labākas salīdzinājumā ar fibrolīta plātnēm...

Visu rakstu lasiet žurnāla "Būvinženieris" oktobra numurā!*

*Žurnālu “Būvinženieris” var abonēt http://buvinzenieriem.lv, Latvijas Pastā, LBS birojā - Kr.Barona ielā 99.

Žurnālu var iegādāties LBS birojā - Kr.Barona ielā 99 un SIA “Preses serviss” piegādes vietās Rīgā, Siguldā, Dobelē, Mārupē, Daugavpilī, Cēsīs, Liepājā, Jelgavā, Ventspilī, Ogrē, Bauskā, Ādažos, Madonā, Salaspilī, Jūrmalā, Iecavā, Ķekavā un citur.

Antra Veļķere

Foto: no CEWOOD arhīva

Lasīt vairāk...
Pierakstīties šai RSS barotnei