Objekti filtrēti pēc datums: februāris 2018

Attīstība iespējama mainoties

Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras (LTRK) Būvniecības komitejas vadītāja amatā ieceltais AS RERE Grupa valdes priekšsēdētājs Guntis Āboltiņš-Āboliņš pagājušā gada novembrī tika ievēlēts arī Latvijas Būvniecības padomē. Būvniecības nozarē viņš darbojas tikai dažus gadus. Pirms tam bijis AS Latvijas balzams valdes priekšsēdētājs, iepriekš Statoil koncerna Norvēģijā atjaunojamo enerģiju biznesa attīstības vadītājs.

Kāds jums bija priekšstats par būvniecību, pirms tajā nokļuvāt?

Apsverot iespēju strādāt šajā jomā, secināju, ka gan būvniecībā, gan tirdzniecībā, ražošanā un citās nozarēs ir nodarbināti tādi paši cilvēki. Darbā, ko daru, cilvēcisko attiecību jautājumos atšķirības nav. Taču būtiska atšķirība ir izpratnē par ražošanas procesu, kā tiek organizēts darbs objektā un rūpnīcā, domāšanas veidā.

Jūs nācāt laikā, kad Re&Re, kompānijai, uz kuras bāzes “izauga” RERE Grupa, nebija tas vieglākais periods: Zolitūde, Rīgas pils… Kas bija sarežģītākais, kad sākāt strādāt?

Domāju, ka sarežģītākais vēl ir priekšā. Pirmie augļi ir noplūkti, un vienkāršās lietas ir realizētas, bet domāšanas maiņa vienā uzņēmumā bez domāšanas maiņas nozarē ir neefektīva. Ir ļoti daudz darba, lai nozare kopumā mainītu veidu, kā strādājam, kā sadarbojamies. Tas nav ne viena, ne divu gadu uzdevums. To redzu kā misiju nākamajai piecgadei vai pat desmitgadei.

Tas nozīmē, ka būvniecībā esat ilgtermiņā?

Ļoti ceru. Skaidrs, ka pārmaiņas vēlos redzēt ātrāk, nekā tas reāli iespējams. Jautājumu patlaban ir pārāk daudz, lai tos visus vienlaikus un sistēmiski perfekti sakārtotu. Tāpēc ļoti būtisks ir prioritāšu jautājums gan biznesā, gan arī Būvniecības padomē. Patlaban Būvniecības padomē prioritātes ir saliktas saprātīgi, un, ja padomei izdosies īstenot mērķus, kas ir izvirzīti šim gadam, tas būs kārtējais solis uz priekšu.

Kas patlaban ir prioritāte?

Jāpabeidz iepriekšējā gadā iesāktie darbi: elektroniskā darbalaika uzskaite, ēnu ekonomikas mazināšana, ģenerālvienošanās par minimālo atalgojumu un citi.

Kas ir pati vājākā un stiprākā vieta būvniecībā?
Vājākā un stiprākā vieta vienlaikus ir mūsu mazais tirgus. Tirgus svārstības parāda, cik ārkārtīgi neelastīga ir nozare. Tikai nepilna gada laikā, būvniecības pieprasījumam mainoties par 20%, esam piedzīvojuši situāciju, kad nav objektu un būvnieki brauc strādāt uz ārzemēm, līdz šā brīža realitātei, kad objektu ir daudz, bet būvlaukumos trūkst strādnieku. No otras puses, tas parāda, ka esam spējīgi būvēt arī šādos apstākļos, kad esam spiesti domāt par produktivitātes celšanu, kas būvniecības sektorā ir ļoti zema...

Visu rakstu lasi žurnāla "Būvinženieris" februāra numurā*

*Žurnālu “Būvinženieris” var abonēt http://buvinzenieriem.lv, Latvijas Pastā, LBS birojā - Kr.Barona ielā 99.

Žurnālu var iegādāties LBS birojā - Kr.Barona ielā 99 un SIA “Preses serviss” piegādes vietās Rīgā, Siguldā, Dobelē, Mārupē, Daugavpilī, Cēsīs, Liepājā, Jelgavā, Ventspilī, Ogrē, Bauskā, Ādažos, Madonā, Salaspilī, Jūrmalā, Iecavā, Ķekavā un citur.

Mārīte Šperberga

Foto: AS RERE Grupa arhīvs

Lasīt vairāk...

Adhēzijas īpašību noteikšana

Mūsdienās tiek veikti dažādi pasākumi, lai iegūtu pēc iespējas vairāk informācijas gan par esošo autoceļu stāvokli, gan arī par topošo ceļu kvalitāti. Ir vairākas pārbaudes metodes, pēc kurām tiek pārbaudītas asfaltbetona izejmateriālu īpašības, pirms tas vispār tiek uzjaukts. Šoreiz par bitumena un minerālmateriāla adhēzijas īpašību noteikšanu ar fotoattēlu apstrādes metodi. 

Asfaltbetona divas galvenās sastāvdaļas ir minerālmateriāls un bitumens. Viena no galvenajām kvalitatīva asfaltbetona īpašībām ir laba, spēcīga salipšana (adhēzija) starp minerāliem un bitumenu. Tātad ne mazāk svarīgi ir spēt precīzi novērtēt adhēzijas pakāpi.

Datorprogrammas izvēle attēlu apstrādei un analīzei

Lai varētu veikt jebkādas darbības ar jauno, uzlaboto adhēzijas metodi, sākumā bija jāatrod datorprogramma, kurā iespējamas veikt dažādas darbības, apstrādājot fotoattēlus. Meklējot internetā, atradu attēlu apstrādes datorprogrammu ImageJ, kas balstīta uz Jawa bāzes un ko varēja lejuplādēt bezmaksas. Šī programma paver ļoti plašu iespēju loku tieši attēlu rediģēšanai, analīzei un apstrādei. Tās dizains un darbarīku izkārtojums ir salīdzinoši vienkāršs, tāpēc citās valstīs to mēdz izmantot arī mācību nolūkos. ImageJ tika izlaista 1997. gadā.

Paraugu sagatavošana

Lai jaunās metodes rezultāti būtu pēc iespējas objektīvāki, nepieciešams veikt adhēzijas testu ar dažādiem minerāliem...

Visu rakstu lasi žurnāla "Būvinženieris" februāra numurā*

*Žurnālu “Būvinženieris” var abonēt http://buvinzenieriem.lv, Latvijas Pastā, LBS birojā - Kr.Barona ielā 99.

Žurnālu var iegādāties LBS birojā - Kr.Barona ielā 99 un SIA “Preses serviss” piegādes vietās Rīgā, Siguldā, Dobelē, Mārupē, Daugavpilī, Cēsīs, Liepājā, Jelgavā, Ventspilī, Ogrē, Bauskā, Ādažos, Madonā, Salaspilī, Jūrmalā, Iecavā, Ķekavā un citur.

Andris Balodis, VAS Latvijas Valsts ceļi inženieris

Foto: Andris Balodis

Lasīt vairāk...

Aktuālais BIM

Latvijā būvniecības nozarē jau ilgāku laiku tiek runāts par BIM, dažādi uzņēmumi savā darbā izmanto BIM, arī iepriekš žurnālā Būvinženieris publicēti raksti par BIM, taču nav novērojama vienota izpratne par to, kas īsti tiek apzīmēts ar šiem trim burtiem un kurām projektos iesaistītajām pusēm ko no tā gaidīt. Bieži nākas sastapties ar izveidojušos kļūdainu izpratni par BIM būtību un lomu projektos, kā arī lietošanas pamatojumu. Tas lielākoties ir tāpēc, ka nav tāda viena visām iesaistītajām pusēm kopīga BIM un kopīga ieguvuma no tā. BIM ir plašāks jēdziens un tā sniegtie ieguvumi var būt dažādi.

Lielākoties cilvēki informāciju iegūst, izlasot kādu rakstu žurnālos vai interneta vietnēs, dzirdot nozares pārstāvja viedokli. Šādi iegūta informācija mēdz būt saraustīta un nepilnīga, kas noved pie nepilnīgas izpratnes par BIM. Tā kā žurnāla iepriekšējos rakstos tas ir apskatīts no atsevišķiem specifiskiem aspektiem, šoreiz piedāvāju visaptverošu un kompleksu BIM raksturojumu un centienus “salikt pa plauktiņiem” ar to saistītos jautājumus gan no projektos iesaistīto pušu, gan projektu dzīves ciklu viedokļa, tādējādi iegūstot kopskatu BIM kā sistēmai.

Kas ir BIM

BIM – būves informācijas modelēšana (Building Information Modelling), modelis (Building Information Model) vai vadība (Building Information Management).

Būves informācijas modelis ir digitāls 3D modelis, kas tiek iegūts būves informācijas modelēšanas procesā...

Visu rakstu lasi žurnāla "Būvinženieris" februāra numurā*

*Žurnālu “Būvinženieris” var abonēt http://buvinzenieriem.lv, Latvijas Pastā, LBS birojā - Kr.Barona ielā 99.

Žurnālu var iegādāties LBS birojā - Kr.Barona ielā 99 un SIA “Preses serviss” piegādes vietās Rīgā, Siguldā, Dobelē, Mārupē, Daugavpilī, Cēsīs, Liepājā, Jelgavā, Ventspilī, Ogrē, Bauskā, Ādažos, Madonā, Salaspilī, Jūrmalā, Iecavā, Ķekavā un citur.

Jānis Freimanis, Latvijas Lauksaimniecības universitātes Vides un būvzinātņu fakultātes Profesionālā maģistra programmas Būvniecība students

Lasīt vairāk...

LBS rindās uzņemti jauni biedri

Šodien par LBS biedriem kļuva  

Jānis Rozītis, (no kreisās) AS “Ceļuprojekts” ģeoloğijas nodaļas vadītājs,

Mārtiņš Liepiņš, AS “Ceļuprojekts” valdes priekšsēdētājs un

Andrejs Šantars (foto brīdī jau bija devies projām darba gaitās), Jūrmalas Būvvaldes būvinspektors.

 

Tuvākajos gados valstī gaidāms krass būvniecības apjomu pieaugums, jo būvindustrijā laikā no 2018. līdz 2020. gadam jāapgūst gandrīz trīs miljardi eiro liels Eiropas Savienības finansējums.

Apzinoties faktisko būvniecībā strādājošo cilvēku resursu esamību un to profesionālo kvalifikāciju un kompetenci, iecerētā plānu sekmīga  realizācija būs iespējama tikai tad, ja nozare veiks mērķtiecīgu savu iespēju analīzi un uz mērķi orientētu būvniecības profesionālās vadības  atjaunošanu, radot priekšnosacījumus valsts pārvaldei neraksturīgo būvniecības vadības funkciju realizāciju nodot nevalstiskajam sektoram -  profesionālajām kamerām.  

Apzinoties situācijas nopietnību un zinot nozarē strādājošo tehnisko vadītāju kapacitāti  

LATVIJAS  BŪVINŽENIERU SAVIENĪBA

par godu Latvijas valsts simtgadei 2018. gada sākumā piedāvā ekskluzīvu jaunu biedru uzņemšanu ar mērķi stiprināt nozari, tās vadības un izpildes dalībnieku profesionālo kompetenci.

Būvinženieri!

Ja vēlies būt vēsturiskā ”iesaukuma” dalībnieks un jau LBS 30. kongresā balsot par jauno valdi vai būt ievēlēts valdē un personiski aktīvi līdzdarboties pārmaiņu procesos, ieskaties LBS mājas lapā http://www.buvinzenierusavieniba.lv/jauno-biedru-uznemsana,  aizpildi uzņemšanas dokumentus un līdz 2018. gada 1. martam iesniedz tos LBS birojā.

LBS 30. jubilejas kongress notiks 2018. gada 23. martā Latvijas Universitātes Lielajā aulā. 

Informācija: lbs@apollo.lv, 29172287, 67845910

 

Lasīt vairāk...

Likumdošanas zemūdens akmeņi iepirkumos

Iepirkumu uzraudzības birojā (IUB) pēdējos gados uzkrāta pieredze, kas būtu jāņem vērā, uzlabojot normatīvos aktus būvniecībā un iepirkumu jomā.

Grūti nosakāmā līgumcena

Iesniedzot iepirkuma lēmuma apstrīdēšanas sūdzību IUB, pretendentam iemaksājamā depozīta summa ir noteikta attiecībā pret paredzamo līgumcenu, bet to likums neuzliek par pienākumu pasūtītājam obligāti norādīt iepirkuma procedūras dokumentos. Pasūtītāji vaicā: kāpēc būvniekam ļāvāt maksāt mazāko likumā noteikto summu, ja paredzamā līgumcena ir vairāki miljoni? Varam atbildēt tikai ar pretjautājumu: kur iepirkuma dokumentos var iepriekš uzzināt paredzamo līgumcenu?

Pretendents to arī nevar noskaidrot, tāpēc iemaksā mazāko likumā paredzēto summu atbilstīgi likuma atrunai: ja paredzamā līgumcena nav norādīta vai to nevar noteikt, kā depozīts sūdzībai IUB par būvdarbu iepirkuma lēmumu jāmaksā, piemēram, 3400 eiro. Ir starpība, vai jāmaksā 3400 vai 15 tūkstoši. Tikpat labi var gadīties, ka pretendents pārmaksā, piemēram, ja iepirkuma paredzamā līgumcena būtu 500 000 eiro, par to jāmaksā 2500 eiro depozīts, bet pretendents spiests iemaksāt 3400 eiro.

Drošības dēļ pieci

Ir dzirdēti pasūtītāju komentāri, ka IUB jāsaprot – ja komisijā ir pieci locekļi, tātad iepirkums ir vismaz viena miljona eiro vērtībā, kā to prasa likums. Tomēr praksē pieci cilvēki komisijā ir pat mazajos iepirkumos, kas būvdarbu gadījumā ir līdz 170 000 eiro vērtībai. Lēmumu pieņemot, sēdē jāpiedalās vismaz divām trešdaļām komisijas locekļu, bet ne mazāk par trim. Tāpēc pasūtītāji neriskē ar komisijas lemtspēju un parasti ieceļ piecus locekļus...

Visu rakstu lasi žurnāla "Būvinženieris" februāra numurā*

*Žurnālu “Būvinženieris” var abonēt http://buvinzenieriem.lv, Latvijas Pastā, LBS birojā - Kr.Barona ielā 99.

Žurnālu var iegādāties LBS birojā - Kr.Barona ielā 99 un SIA “Preses serviss” piegādes vietās Rīgā, Siguldā, Dobelē, Mārupē, Daugavpilī, Cēsīs, Liepājā, Jelgavā, Ventspilī, Ogrē, Bauskā, Ādažos, Madonā, Salaspilī, Jūrmalā, Iecavā, Ķekavā un citur.

Dace Gaile,

Iepirkumu uzraudzības biroja vadītāja

Lasīt vairāk...

Neparastai ēkai Rīgā atjaunota vēsturiskā fasāde

Arvien biežāk Rīgā atjauno ne vien valstiski nozīmīgus objektus, bet arī dzīvojamos namus pilsētas centrā. Viens no tādiem atrodas Aleksandra Čaka ielā 61, un tas ievērojams ne vien ar to, ka tikko atjaunota šā nama vēsturiskā fasāde. Ēkai, kuru 20. gadsimta trīsdesmitajos gados projektējis labi pazīstams arhitekts un Latvijas valstsvīrs, ir arī īpašs tapšanas stāsts.

No funkcionālisma līdz eklektikai

“Piecu stāvu ēkas projekts Rīgas būvvaldē saskaņots 1931. gadā, un to izstrādājis, kā arī būvdarbus uzraudzījis pazīstamais arhitekts un inženieris Teodors Hermanovskis,” stāstot par nama vēsturi, uzsver īpašnieku pārstāvis Gunārs Jansons. Arhīvu dokumenti liecina, ka Rīgas būvvaldē projekts apstiprināts 1931. gada 11. septembrī. Ēkas būvniecība uzsākta nekavējoties, un 1931. gada 18. decembrī Teodors Hermanovskis jau ziņo pilsētas būvvaldei, ka “pabeigtas mūra sienas un uzlikts skārda jumta segums”. Līdz 1932. gada 15. aprīlim pirmajos trīs stāvos “izblankotas šķērssienas”, tomēr fasādes joprojām ir bez apmetuma un turpmāki celtniecības darbi uz laiku pārtraukti, jo ēkas saimniekam trūkuši līdzekļi. Par to liecina viņa sarakste ar Rīgas būvvaldi 1932. gada pavasarī.

Interesanti, ka sākotnēji izstrādātais projekts paredzēja funkcionālisma stila būvi ar horizontālu fasādes kompozīciju, stilam raksturīgu logu dalījumu un ārdurvju veidolu...

Visu rakstu lasi žurnāla "Būvinženieris" februāra numurā*

*Žurnālu “Būvinženieris” var abonēt http://buvinzenieriem.lv, Latvijas Pastā, LBS birojā - Kr.Barona ielā 99.

Žurnālu var iegādāties LBS birojā - Kr.Barona ielā 99 un SIA “Preses serviss” piegādes vietās Rīgā, Siguldā, Dobelē, Mārupē, Daugavpilī, Cēsīs, Liepājā, Jelgavā, Ventspilī, Ogrē, Bauskā, Ādažos, Madonā, Salaspilī, Jūrmalā, Iecavā, Ķekavā un citur.

Pēteris Uzars

Foto: AS Būvuzņēmums Restaurators arhīvs

Lasīt vairāk...

Skolai un sporta zālei koka konstrukcijas

Atrašanās vieta: Treieštrāse 17, Klausa, Austrija

Projektēšana: 1. posms 2002.–2003. gads; 2. posms 2012. gada aprīlis – 2013. gada maijs

Būvniecība: 1. posms 2003. gads; 2. posms 2013. gada maijs – 2014. gada decembris

Apbūves platība: 6940 m²

Izmantojamā platība: 44 050 m²

Enerģijas patēriņš: 14 kWh/m²

Izmaksas: 13,5 milj. eiro

Apbalvojums: labākā publiskā būve 11. Foralbergas koka arhitektūras konkursā (11. Vorarlberger Holzbaupreis 2015)

Jaunas skolas būvniecība ir nozīmīgs notikums sabiedrībai un apliecinājums rūpēm par nākotni un jauno paaudzi. Savukārt skolu slēgšana un apvienošana nav tik patīkams notikums, lai gan dažkārt arī tas tiek darīts, domājot par labāku nākotni. Skolu apvienošana notiek ne tikai Latvijā, bet arī citviet pasaulē. Daudzās Eiropas valstīs nelielām apdzīvotām vietām tiek apvienotas administratīvās funkcijas un mācību iestādes. Šeit aprakstītā skolas ēka atrodas nelielā pilsētiņā Klausā Foralberga apgabalā (Voralberga) Austrijā, un tā ir skola arī bērniem no Vaileras (Weiler) un Fraksanas (Fraxern).

Apvienotā skola trim apdzīvotām vietām tapa saskaņā ar septiņdesmitajos gados Austrijā aktuālu pedagoģisko koncepciju. Tolaik būvētajai skolas ēkai bija daudz un plašas koptelpas. Pēc aptuveni 25 gadu kalpošanas skolas ēka tika atzīta par nepiemērotu mūsdienu vajadzībām gan no funkcionālā un telpu izvietojuma, gan no ekspluatācijas un energoefektivitātes viedokļa. Betona celtne vairs neatbilda jaunajiem būvnoteikumiem. Tai nebija pietiekamas siltumizolācijas, un tā bija aprīkota ar salīdzinoši neefektīvu elektriskās apkures sistēmu. Tika veikta izpēte, kurā secināja, ka skolas ēkas atjaunošana nav lietderīga ne no vides, ne ekonomiskā viedokļa un varētu izmaksāt aptuveni septiņus miljonus eiro... 

 

Visu rakstu lasi žurnāla "Būvinženieris" februāra numurā*

*Žurnālu “Būvinženieris” var abonēt http://buvinzenieriem.lv, Latvijas Pastā, LBS birojā - Kr.Barona ielā 99.

Žurnālu var iegādāties LBS birojā - Kr.Barona ielā 99 un SIA “Preses serviss” piegādes vietās Rīgā, Siguldā, Dobelē, Mārupē, Daugavpilī, Cēsīs, Liepājā, Jelgavā, Ventspilī, Ogrē, Bauskā, Ādažos, Madonā, Salaspilī, Jūrmalā, Iecavā, Ķekavā un citur.

 

Antra Viļuma, mag. arch.

Publicitātes foto

Lasīt vairāk...

Top LU Zinātņu māja

Pērn jūlija beigās tika uzsākta Latvijas Universitātes (LU) Dzīvības zinātņu centra jeb Zinātņu mājas celtniecība, kas atrodas līdzās 2015. gadā Torņakalnā atklātajai Dabas mājai (Dabaszinātņu akadēmiskajam centram). Atbilstoši pašreizējiem būvdarbu plāniem Zinātņu mājas nodošana ekspluatācijā paredzēta šā gada otrajā pusē, un tā būs otrā no trim plānotajām ēkām, kas veidos daļu no LU Akadēmiskā centra Torņakalnā.

Žurnāls Būvinženieris topošās ēkas būvlaukumā viesojās janvāra sākumā, kad darbi ritēja pilnā sparā un bija uzbūvēts pagrabstāvs un karkass gandrīz ar trim no plānotajiem astoņiem stāviem. Ēkas projekts izstrādāts pēc LU pasūtījuma, un tas paredz Zinātņu mājas būvniecību, tai nepieciešamo teritorijas labiekārtojumu ar auto un velo novietnēm, kā arī inženiertehnisko nodrošinājumu. LU patlaban strādā arī pie trešās ēkas – Rakstu mājas – plānošanas, kuras būvniecību iecerēts īstenot tuvāko gadu laikā, vienlaikus turpinot apkārtējās teritorijas labiekārtojumu. Minēto trīs studiju un zinātņu ēku iekļāvumā tiks izveidots centrālais pagalms jeb Akadēmiskais laukums, kas, pēc arhitektu vīzijas, būs labiekārtots un apzaļumots. Laukumu plānots izveidot ar iespēju tajā organizēt dažādus pasākumus un publiskās lekcijas, tostarp izlaidumus. Zem Akadēmiskā laukuma plānots izveidot autostāvvietu un velosipēdu novietnes. Piedāvātā projekta mērķis ir radīt komfortablu, funkcionālu, ekonomisku un uz ilgtspējīgas attīstības nostādnēm orientētu vidi, kas kļūtu par mūsdienu prasībām atbilstošu zināšanu un jauno tehnoloģiju apguves un izpētes vietu.

Jaunbūvējamajā LU Zinātņu centrā atradīsies Fizikas un matemātikas fakultāte, Medicīnas fakultāte un 78 zinātniskās un mācību laboratorijas, kā arī 23 auditorijas un semināru telpas. Uz šo ēku pārcelsies arī seši institūti: Astronomijas, Ģeodēzijas un ģeoinformātikas, Fizikas, Atomfizikas un spektroskopijas, Materiālu mehānikas, Kardioloģijas un reģeneratīvās medicīnas institūti, te būs arī lāzercentrs un Medicīnas muzejs. Ēkas kopējā platība būs 19 944 m2, un tajā varēs mācīties ap 2000 studentu, tāpat tur būs 430 darba vietas zinātniekiem un mācībspēkiem...

Visu rakstu lasi žurnāla "Būvinženieris" februāra numurā*

*Žurnālu “Būvinženieris” var abonēt http://buvinzenieriem.lv, Latvijas Pastā, LBS birojā - Kr.Barona ielā 99.

Žurnālu var iegādāties LBS birojā - Kr.Barona ielā 99 un SIA “Preses serviss” piegādes vietās Rīgā, Siguldā, Dobelē, Mārupē, Daugavpilī, Cēsīs, Liepājā, Jelgavā, Ventspilī, Ogrē, Bauskā, Ādažos, Madonā, Salaspilī, Jūrmalā, Iecavā, Ķekavā un citur.

Antra Veļķere

Vizualizācijas: SIA Sestais stils

Lasīt vairāk...

Aicinājums kļūt par Latvijas Būvinženieru savienības biedru

Tuvākajos gados valstī gaidāms krass būvniecības apjomu pieaugums, jo būvindustrijā laikā no 2018. līdz 2020. gadam jāapgūst gandrīz trīs miljardi eiro liels Eiropas Savienības finansējums.

Apzinoties faktisko būvniecībā strādājošo cilvēku resursu esamību un to profesionālo kvalifikāciju un kompetenci, iecerētā plānu sekmīga  realizācija būs iespējama tikai tad, ja nozare veiks mērķtiecīgu savu iespēju analīzi un uz mērķi orientētu būvniecības profesionālās vadības  atjaunošanu, radot priekšnosacījumus valsts pārvaldei neraksturīgo būvniecības vadības funkciju realizāciju nodot nevalstiskajam sektoram -  profesionālajām kamerām.  

Apzinoties situācijas nopietnību un zinot nozarē strādājošo tehnisko vadītāju kapacitāti  

LATVIJAS  BŪVINŽENIERU SAVIENĪBA

par godu Latvijas valsts simtgadei 2018. gada sākumā piedāvā ekskluzīvu jaunu biedru uzņemšanu ar mērķi stiprināt nozari, tās vadības un izpildes dalībnieku profesionālo kompetenci.

Būvinženieri!

Ja vēlies būt vēsturiskā ”iesaukuma” dalībnieks un jau LBS 30. kongresā balsot par jauno valdi vai būt ievēlēts valdē un personiski aktīvi līdzdarboties pārmaiņu procesos, ieskaties LBS mājas lapā http://www.buvinzenierusavieniba.lv/jauno-biedru-uznemsana,  aizpildi uzņemšanas dokumentus un līdz 2018. gada 1. martam iesniedz tos LBS birojā.

LBS 30. jubilejas kongress notiks 2018. gada 23. martā Latvijas Universitātes Lielajā aulā. 

Informācija: lbs@apollo.lv, 29172287, 67845910

Lasīt vairāk...

2017.gadā būvniecības apjomi nozīmīgi pieaug

Būvniecības nozarē 2017.gadā atsākās izaugsme pēc divu gadu pārtraukuma. Būvniecības produkcijas apjomi ir par 21,7% lielāki kā 2016.gadā. Tas lielā mērā ir saistīts Eiropas Savienības struktūrfondu projektu uzsākšanu un īstenošanu, kas pozitīvi ietekmē nozari.

2017.gadā būvniecības produkcijas apjomi palielinājās gan ēku, gan inženierbūvju pamatkategorijās.

Straujākais pieaugums bija vērojams inženierbūvju būvniecībā. Salīdzinot ar iepriekšējo gadu, būvniecības produkcijas apjomi bija par 31,9% lielāki. Apjomu ziņā lielākais palielinājums bija vērojams autoceļu, ielu, ceļu, lidlauku skrejceļu un sliežu ceļu būvniecībai. Sagaidāms, ka inženierbūvju būvniecības apjomu pieaugums turpmākajos gados turpināsies, ievērojot Eiropas Savienības struktūrfondu projektu un apjomīgu infrastruktūras projektu īstenošanu.

Ēku būvniecība kopumā pieauga par 14,8%. To nodrošināja nedzīvojamo ēku būvniecības apjomu palielinājums par 23,5%, kamēr dzīvojamo ēku grupā ir vērojams sarukums par 7,9%. Nedzīvojamo ēku grupā lielākais devums izaugsmē bija rūpnieciskās ražošanas ēkām un noliktavām, kā arī biroju ēkām.

2017.gada 4.ceturksnī, salīdzinot ar 2016.gada 4.ceturksni, būvniecības produkcijas apjomi pieauga par 24,4%. Izaugsme bija vērojama gan ēku, gan inženierbūvju būvniecībā, pieaugums ir 19,6% un 31,1% attiecīgi. 4.ceturksnī ēku būvniecībā strauji pieauga nedzīvojamo ēku būvniecības apjomi (par 30,7%), vienlaicīgi sarūkot dzīvojamo ēku būvniecības apjomiem par 9,8%.

Aktivitātes pieaugums atspoguļojas arī izsniegto būvatļauju skaita pieaugumā. 2017.gadā tika izsniegtas 4217 būvatļaujas, par 531 pārsniedzot 2016.gadā izsniegto būvatļauju skaitu. No kopējā izsniegto būvatļauju skaita gandrīz puse izsniegta jaunu viena dzīvokļa māju būvniecībai.

2018.gadā, turpinoties Eiropas Savienības struktūrfondu projektu ieviešanai, būvniecības nozarē izaugsme turpināsies, taču pieauguma tempi varētu būt nedaudz lēnāki nekā 2017.gadā.

Lasīt vairāk...
Pierakstīties šai RSS barotnei