Objekti filtrēti pēc datums: marts 2018

LBS savās rindās uzņēmusi jaunus biedrus

15.martā Latvijas Būvinženieru savienības (LBS) uzņemšanas komisija ar protokolu Nr.03/2018 savās rindās uzņēma jaunus biedrus un vienu asociēto biedru.

Par LBS biedriem kļuvuši:

ANDRIS STANKEVIČS - Latvijas Lauksaimniecības universitāte, VBF lektors; SIA "Kapitel" valdes loceklis, tehniskais direktors. Viņš darbosies LBS Sabiedrisko attiecību sekcijā;

IVO AFANASJEVS - SIA "PMCI" valdes loceklis, atbildīgais būvdarbu vadītājs. Viņš darbosies LBS Likumdošanas sekcijā.

MĀRTIŅŠ MIĶELSONS - SIA "VIA" projektu vadītājs, darbosies LBS Inženierbūvju sekcijā un LBS Izglītības un zinātnes sekcijā.

JĀNIS GRĀMATNIEKS - SIA "Latvijas Būvnieku savienība", būvdarbu vadītāja palīgs. Viņš darbosies LBS Būvniecības tehnoloģijas sekcijā.

GINTS GRUNTIŅŠ - SIA "VIA", ražošanas direktors, kurš darbosies LBS Inženierbūvju sekcijā.

JĀNIS FEDOTOVS - SIA "Lemminkainen Latvija", tehniskais direktors. Viņš darbosies LBS Inženierbūvju sekcijā.

ANATOLIJS STREĻINS - SIA "CIA PM", valdes priekšsēdētājs, kurš darbosies LBS Likumdošanas sekcijā.

Savukārt par asociēto LBS biedru kļuvis DZINTARS KIRKOPS – SIA "Amber building" būvuzraugs, būvdarbu vadītājs. Viņš darbosies LBS Likumdošanas sekcijā.

Apsveicam jaunos kolēģus, vēlam turpmāku izaugsmi un ceram uz veiksmīgu sadarbību!

Bildē no kreisās: Ivo Afanasjevs, Mārtiņš Miķelsons, Andris Stankevičs,  Dzintars Kirkops, Jānis Grāmatnieks.

Lasīt vairāk...

Būt procesos. Vadims Bogdanovs

Vadims Bogdanovs ieguvis divus maģistra grādus inženierzinātnēs, mācījies un stažējies ārpus Latvijas, strādājis visos būvniecības posmos – no projektētāja līdz projektu vadītājam. Ieguvis trīs sertifikātus būvdarbu vadīšanā dažādās būvniecības jomās: ēku, ostu un jūras hidrotehnisko būvju, ūdensapgādes un kanalizācijas sistēmu, ieskaitot ugunsdzēsības sistēmas. Patlaban Vadims vada AS LNK Industries Starptautisko projektu daļu. Viņa zināšanas, profesionalitāte, vēlme nepārtraukti mācīties tika novērtēta. 2017. gada 4. septembrī Vadims Bogdanovs saņēma valstī augstāko nozares apbalvojumu – Būvindustrijas lielo balvu Pamatakmeni. 

Kāpēc izlēmāt par labu būvlaukumam?

Pašā sākumā strādāju birojā pie datora un sapratu, ka gribas tomēr redzēt, kā top būves. Tagad gan atkal esmu atpakaļ birojā, strādāju ar skandināvu projektiem.

Tie ir apzināti karjeras soļi?

Tas ir ceļš, kas saistīts ar atvērtām iespējām, piedāvājumiem un personīgu interesi par būvniecību. Tas saistīts ar sevis meklēšanu savā jomā.

Jūs esat bijis arī pasūtītāja pusē?

Tā bija ļoti laba pieredze. Daudz iemācījos. Būvniecības procesu apzināšana no visām ieinteresētajām pusēm ļoti palīdz ikdienas darbā.

Tad jau jums noteikti būtu vēlējums jauniem cilvēkiem, kuri uzreiz no augstskolas sola vēlas kļūt par būvuzraugiem.

Nu, tā īsti nevar. Es teiktu, ka obligāti vajag aiziet uz būvlaukumu pastrādāt par palīgstrādnieku. Pats skolas laikā biju palīgstrādnieks būvlaukumā. Tad tu redzi, kā darbs tiek darīts, kādi ir sagatavošanās posmi, cik laika tie aizņem, kas ko ietekmē, piemēram, laikapstākļi, materiālu piegāde, cik dienā var izdarīt un tā tālāk.

Visiem, kuri plāno strādāt būvniecībā un tikai sāk savu ceļu, es ieteiktu pamēģināt sevi visos būvniecības procesos – gan projektēšanā, gan būvlaukumā. Svarīgi saprast visus soļus. Tad arī zini, kā noformēt dokumentus, pieņemt darbus, nodot objektus, ir daudz vieglāk orientēties tehniskajā projektā, īpaši, ja esi piedalījies būvprojekta izstrādāšanā. Un tad arī var lemt par turpmāko karjeru.

Dzirdēts, ka gudri inženieri dažkārt nespēj vadīt projektus. Vai to var iemācīties, vai arī tas ir talants?

Uzskatu, ka iemācīties var visu, ja ir vēlme, tomēr vadīšanai nepieciešams talants. Projekta vadītājam jāmāk viss, jāorientējas visos ar projektu saistītajos jautājumos: gan tehniskajos, gan finansiālajos, gan likumiskajos, gan juridiskajos. Un jābūt gan labam cilvēkam, lai apvienotu komandu, gan stingram, lai komanda neizlaižas. Projekta vadītajam jāmāk komunicēt un virzīt projektu uz priekšu. Tajā pašā laikā gudrs inženieris var būt labs speciālists noteiktā jomā, un viņam gan var būt, gan var nebūt spējas vadīt un organizēt procesu.

Projekta vadītāja amats esot degradēts, jo mums ir daudz projektu vadītāju, kuri nepieņem lēmumus.

Tiešām, pārāk daudz cilvēku uzņēmumos ir projektu vadītāji, tikai nav saprotams, ko īsti viņi vada...

 

Visu rakstu lasi žurnāla "Būvinženieris" februāra numurā*

*Žurnālu “Būvinženieris” var abonēt http://buvinzenieriem.lv, Latvijas Pastā, LBS birojā - Kr.Barona ielā 99.

Žurnālu var iegādāties LBS birojā - Kr.Barona ielā 99 un SIA “Preses serviss” piegādes vietās Rīgā, Siguldā, Dobelē, Mārupē, Daugavpilī, Cēsīs, Liepājā, Jelgavā, Ventspilī, Ogrē, Bauskā, Ādažos, Madonā, Salaspilī, Jūrmalā, Iecavā, Ķekavā un citur.

 

Mārīte Šperberga

Foto: no Vadima Bogdanova personiskā arhīva

Lasīt vairāk...

Ceļš sešdesmit gados.

Ceļu inženieris Kārlis Kadiķis, Būvindustrijas lielās balvas laureāts par mūža ieguldījumu nozarē, par saviem sešdesmit gadiem ceļu būvē: “Pašlaik Latvijas ceļu būvētāji ir zirgā, bet esam soli pirms tā, ka visu ceļu tīklu Latvijā nevarēsim uzturēt. Būs jāizvēlas. Ceļi vienmēr ir vajadzīgi, bet visi ceļi nekad nebūs labi uzturēti ne pie mums, ne ārzemēs. Arī Kanādā, Francijā vai citviet, kur būts, ir galvenie ceļi tranzītam un nozīmīgai satiksmei valstī, bet pārējie tāpat kļūst bedraini un nelīdzeni.”

Būvindustrija Latvijā ir spēcīga. Jaunie ceļu būvētāji ir labā līmenī, esmu ticies ar daudziem no viņiem Latvijas Būvinženieru savienībā, kad notiek sertifikācija. Ir pagrūti studēt un strādāt vienlaikus, kā daudzi patlaban dara. Otrajā kursā tāds censonis jau strādā un pazīst priekšniekus. Ja vēl saņem stipendiju no uzņēmuma, ir saistīts un parādā. Labam ceļu inženierim svarīgākais ir pienākuma apziņa, ka jāizpilda tas, ko pateicis darba vadītājs vai būvuzraugs. Daudz atkarīgs no priekšnieka. Esmu pieredzējis, ka jaunais inženieris pats cenšas, taču viņam nesanāk, bet, ja priekšnieks uzspiež, viss pēkšņi notiek. Vēl viena svarīga lieta ir sekot līdzi projekta izmaksām. Ja uzņēmumam zaudējumi, nevienu nepaijās. Strādā, kā nākas, vai ej prom. Pozitīvi, ka atšķirībā no padomju laika darbā nedzer. Ja kādam pašam nav apzinīguma, ir automašīna vai stingrs priekšnieks. Darba apstākļi ir mainījušies kā diena pret nakti: kvalitatīvs apģērbs, apavi, vestes, visiem ķiveres. Padomju laikā gan ceļu būvē, gan uzturēšanā bija daudz roku darba un maz tehnikas. Lielais buldozers S 100 un mazie DT 75, skrēperi, vēl autogreideri, tos tepat Igaunijā ražoja. Tādas ceļu tīrīšanas iekārtas uz automašīnām, kādas redz tagad, nebija un arī nederēja, jo ziemas bija bargas. Ar buldozeriem vajadzēja sniegu šķūrēt uz malām, tikai tad varēja braukt ar greideri. Kad strādāju Liepājā, divi vīri ar šķipelēm stāvēja automašīnas kravas kastē un svieda smiltis uz ceļa. Paši izgudrojām uzkarināmu ierīci uz pašizgāzēja – ar sviru, kas griež riteni un kaisa, lai nav jāmet ar lāpstām. Sāls tika kaisīta visu laiku, tikai uz grants ceļiem ne. Galvenais bija jānodrošina autobusu satiksme. Man bija ciešas attiecības ar autobusu parka direktoru Zālīti Liepājā, viņa šoferi ziņoja par ceļu stāvokli. Vecie šoferi zināja manu tālruņa numuru mājās un zvanīja tieši. Ceļu meistari cēlās trijos četros no rīta, izbrauca savu iecirkni un ziņoja, vai nav slidens. Informāciju savāca radio, kas tad tālāk ziņoja visiem iedzīvotājiem.

Ar ceļu būvi saistījos 1950. gadā, kad iestājos Latvijas Universitātes Inženierceltniecības fakultātē. Arhitekti, būvnieki un ceļinieki studēja kopā vienā fakultātē. Startēju uz ēku būvniecību, bet iestājeksāmenā bija jāzīmē ķeblītis. Komisija manu ķeblīti pavisam izbrāķēja. Arhitektos es nederot, bet varot studēt ceļiniekos. Man, astoņpadsmitgadīgam puikam, iebildumu nebija. Vēlāk sapratu, ka esmu izvēlējies ļoti pareizi. Ja jāsēž projektēšanas kantorī, neredzi, kas ziemā vai vasarā notiek dabā. Savukārt ēku būvnieki ir ierobežoti būvlaukumā un neko daudz nezina ārpus. Ceļiniekiem būve ir gara līnija, plašums – gan upes, gan ezeri, gan pļavas. Tas motivē.

Piecdesmitajos gados Latvijas Universitātē vēl bija vecie, Latvijas pirmās brīvvalsts laika speciālisti: ceļinieks Dripe, rakstnieka Andreja Dripes tēvs, Kārlis Gailis, pamatu pamats būvmehānikā, Panovko, izcils speciālists būvmateriālos un būvstatikā. Bija Kriešmanis ar savu jājamzirdziņu – ēku aizsardzību pret trupēšanu. Par tiltiem mācīja viens krievu ģenerālis, inženieris, kurš bija komandējis vienību, kas bija būvējusi koka konstrukciju tiltu ar visiem mezgliem Valdemāra (tolaik Gorkija) ielas galā pāri Daugavai. Daudz tas ģenerālis nestāstīja, bet lika lasīt grāmatas, visas mācību grāmatas tolaik bija krievu valodā, un teica, lai ejot skatīties viņa tiltu. “Pie trešā balstā nokāpiet lejā un paskatieties, kā pamatne uzbūvēta,” viņš teica. Uz visām lekcijām, protams, negājām, bet izvēlējām divus trīs centīgākos, kuri iet un pieraksta. No viņu pierakstiem arī mācījāmies. Pie Gaiļa vai Panovko gan centāmies apmeklēt visas lekcijas, jo citādi bija grūti tikt līdzi.

Sešdesmit gadu no saviem astoņdesmit pieciem esmu nostrādājis būvniecībā. Dienas režīms un plānošana man joprojām ir svarīgi. Visam jābūt sakārtotam, savā ritmā. Uz ceļa darbs ir stresa pilns, bet es esmu mierīgs pēc rakstura, nekad neuzbļaušu, vismaz uzreiz ne. Kādreiz kolēģi teica: kamēr Kadiķiem nesakrājas, viņš neko neteiks. Ja par daudz, tad gan sper vaļā.

Vismīļākā man ir Liepāja. Kopš divu gadu vecuma dzīvoju Liepājā, tur pabeidzu vidusskolu. 1955. gadā pēc Universitātes gribēju uzreiz tikt Liepājā, bet vienu gadu nācās nostrādāt Balvos. Redz, pēc Universitātes bija sadale. Tolaik augstskolas absolvents nevarēja iet strādāt, kur grib, vienkārši diplomu nedeva rokā, bet aizsūtīja uz turieni, kur esi norīkots. Trīs mani grupas biedri devās būvēt Pamirskij trakt. Tika piedāvātas arī jaunās zemes, neapdzīvota stepe Ustenā. Tur negribēju neparko. Tāpat inženierus meklēja zvejnieku kolhozi pa visu piekrasti no Ainažiem līdz Pāvilostai. Kādi trīs četri biedri izvēlējās tos. Par sadales norīkojuma ignorēšanu pat sodīja. Viens kursabiedrs bija aizbraucis uz savu norīkojuma vietu Kaļiņinu, pieprasījis dzīvokli, kā solīts, nedabūja to un atbrauca atpakaļ. Viņu tiesāja, ka nav strādājis noteiktajā vietā. Nopietna tiesa, kaut gan sods bija tik vien kā publisks fui – aizrādījums...

Visu rakstu lasi žurnāla "Būvinženieris" februāra numurā*

*Žurnālu “Būvinženieris” var abonēt http://buvinzenieriem.lv, Latvijas Pastā, LBS birojā - Kr.Barona ielā 99.

Žurnālu var iegādāties LBS birojā - Kr.Barona ielā 99 un SIA “Preses serviss” piegādes vietās Rīgā, Siguldā, Dobelē, Mārupē, Daugavpilī, Cēsīs, Liepājā, Jelgavā, Ventspilī, Ogrē, Bauskā, Ādažos, Madonā, Salaspilī, Jūrmalā, Iecavā, Ķekavā un citur.

Andris Pētersons

Lasīt vairāk...

Paraugnozare. Rīkojas paši. Saruna ar EM valsts sekretāra vietnieku Edmundu Valanti

Sarunā ar Ekonomikas ministrijas valsts sekretāra vietnieku Edmundu Valanti piedāvāju atskatīties uz idejām un iecerēm tolaik, kad viņš kļuva par Būvniecības departamenta vadītāju. Šo atskatu papildina viņa pašreiz teiktais par izdarīto, iesākto un būvniecības nākotnes redzējumu.

2016.gada 28. septembris. Ja atbildība būtu nepārprotami noteikta normatīvajā regulējumā, daudz ātrāk būtu iespējams izskatīt strīdus nekvalitatīvas būvniecības gadījumos. Pats svarīgākais – skaidri un nepārprotami definēt atbildību, kas pašreizējā regulējumā ir visai izplūdusi.

Pozitīvais – ar nozari esam izstrādājuši attīstības stratēģiju. Prieks, ka kopīgi esam spējuši definēt, kādu vēlamies nozari redzēt 2024. gadā. Būvniecības padomē ir apstiprināti pieci prioritārie mērķi. Pirms izstrādājām stratēģiju, tikāmies ar lielāko daļu nozares nevalstisko organizāciju, pārrunājot problēmas, kādas viņi saredz un ko vajag vai nevajag risināt. Stratēģija, ko apstiprināja Būvniecības padomē, nosaka veicamos darbus, lai izpildītu noteiktus mērķus:

* efektīvi būvniecības procesi, samazinot termiņus divas reizes (līdz 74 dienām) dokumentu skaņošanai no būvniecības ieceres līdz objekta nodošanai ekspluatācijā;

* kāpināt produktivitāti, lai Latvija ir starp TOP 10 produktīvākajām ES dalībvalstīm būvniecībā;

* gudri speciālisti, kas izglītoti atbilstoši nozares attīstības tendencēm;

* vienmērīgs būvniecības apjomu pieaugums līdz trim miljardiem eiro gadā;

* izstrādāt kvalitātes indeksu un panākt, ka ar būvniecības procesu apmierināto ir vairāk nekā neapmierināto.

Ekonomikas ministrija primāri strādā pie efektīvāka regulējuma, tostarp precīzas atbildības noteikšanas būvniecībā, kam būtiski jāatvieglo būvniecības strīdu izskatīšana. 

Būvniecības departaments iecerējis nopietni pievērsties ēnu ekonomikas izskaušanai būvniecībā, lai ieviestu elektronisko laika uzskaiti.

Ēnu ekonomikas apkarošanas jomā būvniecībā ir sasniegts būtisks progress no regulējuma viedokļa. Rekordīsā laikā ir ieviesta elektroniskā darba laika uzskaite lielajos būvobjektos. Tas ir veiksmes stāsts, ko kopīgiem spēkiem ir paveikusi Ekonomikas ministrija, nozare, Finanšu ministrija un Saeima. Bez kopīgas vēlmes tas nebūtu iespējams.

Nākamais svarīgais veicamais darbs ir ģenerālvienošanās, lai ēnu ekonomikas īpatsvars būtiski samazinātos...

Visu rakstu lasi žurnāla "Būvinženieris" februāra numurā*

*Žurnālu “Būvinženieris” var abonēt http://buvinzenieriem.lv, Latvijas Pastā, LBS birojā - Kr.Barona ielā 99.

Žurnālu var iegādāties LBS birojā - Kr.Barona ielā 99 un SIA “Preses serviss” piegādes vietās Rīgā, Siguldā, Dobelē, Mārupē, Daugavpilī, Cēsīs, Liepājā, Jelgavā, Ventspilī, Ogrē, Bauskā, Ādažos, Madonā, Salaspilī, Jūrmalā, Iecavā, Ķekavā un citur.

Mārīte Šperberga

Lasīt vairāk...

Aicinām uz semināru par siltumapgādes sistēmu ēkā

Aicinām daudzdzīvokļu un sabiedrisko ēku apsaimniekošanas uzņēmumu, dzīvokļu īpašnieku biedrību pārstāvjus, kā arī daudzdzīvokļu dzīvojamo māju vecākos šā gada 20. martā uz semināru "Siltumapgādes sistēma daudzdzīvokļu ēkā”.

Semināra laikā informēsim par siltumapgādes sistēmas atjaunošanas iespējām daudzdzīvokļu ēkās, sistēmu veidiem, cauruļu, termostatu ventiļu, radiatoru, alokatoru, apkures sūkņu un siltumskaitītāju izvēli, kā arī par sistēmas balansēšanas iespējām, risinājumiem gaisa atdalīšanai no apkures sistēmām, ūdens spiediena paaugstināšanu dzīvojamajās ēkās un apkures automātiku siltummezglā. Tāpat pasākuma laikā informēsim par reglamentētās sfēras normatīvo regulējumu un prasībām.

Seminārs notiks š.g. 20. martā plkst. 10:00 Latvijas Universitātes Dabas mājas telpās Torņakalnā, Rīgā, Jelgavas ielā 1.

Semināra dienas kārtība publicēta šeit, pieteikšanās šeit. Papildu informāciju par semināriem var saņemt Ekonomikas ministrijā (dzivosiltak@em.gov.lv, 67 013 240). Jaunumiem par ēku energoefektivitāti aicinām sekot twitter.com/siltinam un facebook.com/dzivosiltak.

Semināru organizē Ekonomikas ministrija, Attīstības finanšu institūcija Altum un Latvijas Būvinženieru savienība informatīvās kampaņas “Dzīvo siltāk” ietvaros.

Lasīt vairāk...

Paplašina atbalsta iespējas daudzdzīvokļu māju energoefektivitātes paaugstināšanai

2018.gada 13. marta sēdē Ministru kabinets apstiprināja grozījumus Attīstības finanšu institūcijas Altum īstenotajā ES fondu atbalsta programmā daudzdzīvokļu māju energoefektivitātes paaugstināšanai. Ar grozījumiem noteikumos tiek paplašināts atbalsta saņēmēju loks, vienādots atbalsta intensitātes apmērs un paplašinātas attiecināmo izmaksu pozīcijas, kas sekmēs iedzīvotāju aktivitāti atbalsta saņemšanai.

Līdz ar grozījumiem tiek palielināts daudzdzīvokļu ēku energoefektivitātes pasākumu atmaksāšanās periods līdz 30 gadiem, novēršot šobrīd novēroto situāciju, kad daļa projektu izmaksas zemo siltumenerģijas tarifu dēļ jānorāda kā neattiecināmās izmaksas.

Turpmāk tiks nodrošināta vienlīdz liela atbalsta intensitāte – 50% no projekta attiecināmajām izmaksām – visām daudzdzīvokļu mājām, kurām plānotais siltumenerģijas patēriņš apkurei pēc energoefektivitātes pasākuma īstenošanas nepārsniedz 90 kWh/m2 gadā.

Vienlaikus, projekta attiecināmajās izmaksās turpmāk varēs iekļaut arī projekta tehniskās dokumentācijas, tai skaitā būvniecības dokumentācijas, sagatavošanas izmaksas, tādējādi samazinot dzīvokļu īpašnieku privātā ieguldījuma apjomu projekta realizēšanā.

Grozījumi paredz, ka dzīvokļu īpašnieki energoefektivitātes projekta īstenošanai drīkstēs izmantot ēkas uzkrājumu daļu projekta izmaksu segšanai. 

Detalizētāk apstiprinātajiem grozījumiem Ministru kabineta 2016. gada 15. marta noteikumos Nr. 160 “Darbības programmas “Izaugsme un nodarbinātība” 4.2.1. specifiskā atbalsta mērķa “Veicināt energoefektivitātes paaugstināšanu valsts un dzīvojamās ēkās” 4.2.1.1. specifiskā atbalsta mērķa pasākuma “Veicināt energoefektivitātes paaugstināšanu dzīvojamās ēkās” īstenošanas noteikumi” var iepazīties Ministru kabineta tīmekļa vietnē.

Kā zināms, atbalstu daudzdzīvokļu māju energoefektivitātes paaugstināšanas pasākumiem sniedz Attīstības finanšu institūcija Altum. Atbalstam daudzdzīvokļu ēku renovācijai laika periodā no 2016. līdz 2023. gadam pieejami vairāk kā 156 milj. eiro. ES fondu atbalsta programmas energoefektivitātes paaugstināšanai daudzdzīvokļu dzīvojamās ēkās ietvaros plānots atbalstīt aptuveni 1 000 ēku atjaunošanu, sniedzot iespēju gandrīz 13,5 tūkstošiem ģimeņu sasniegt būtisku enerģijas ietaupījumu. Sīkāka informācija par programmu ir pieejama Altum mājaslapā.

Līdz šā gada martam Altum saņēmusi 295 projektu pieteikumus, no kuriem 210 pieteikumi saņēmuši pozitīvus atzinumus un var turpināt projekta tālāku īstenošanu (pieprasīts publiskais līdzfinansējums grantu nodrošināšanai - 30 milj. eiro apmērā). Līdz 2018. gada martam energoefektivitātes paaugstināšanas darbi uzsākti 51 daudzdzīvokļu ēkā, bet energoefektivitātes projektu īstenošana noslēgusies 6 daudzdzīvokļu ēkās.

Lasīt vairāk...

BŪVNIECĪBAS DIENAS ietvaros aicinām uz konferenci BŪVNIECĪBA. KVALITĀTE. DROŠĪBA.

Vēl tikai pāris dienas – līdz 14.martam ieskaitot,  LBS un LSGŪTIS biedriem iespējams pieteikties lieliskai “Būvniecības dienas“ konferencei, kura notiks 28. martā no pulksten 9.30 līdz pulksten 15 ar atlaidi 20%. 

Maksa par konferenci 62 eiro ieskaitot PVN, bet biedriem tikai 49,60 eiro, ieskaitot PVN.

Pie tam gan  LBS, gan LSGŪTIS konferences apmeklētājiem izsniedz apliecinājumu, ka par iegūtajām zināšanām iegūstami 10 punkti sertifikāta uzturēšanai.

Ārzemju lektora lekcija tiks tulkota no angļu valodas uz latviešu valodu. Būs kafijas pauzes un pusdienas, būs profesionālas diskusijas un tikšanās.

______________________________________________________________________________________________

 Latvijas Būvnieku asociācijas un Latvijas Būvinženieru savienības organizētās

BŪVNIECĪBAS DIENAS ietvaros norisināsies konference

BŪVNIECĪBA. KVALITĀTE. DROŠĪBA.

 

Norises laiks                 2018.gada 28.marts, 10.00 – 15.30

Norises vieta                Latvijas Nacionālajā bibliotēkā, Mūkusalas ielā 3, Rīgā

 

Sākums

Beigas

Tēma, lektors

 

9:30 – 10:00

Reģistrācija

1

10:00 – 10:10

Uzrunas

Latvijas Būvnieku asociācijas prezidents Normunds Grinbergs un

Latvijas Būvinženieru savienības valdes priekšsēdētājs Mārtiņš Straume

2

10:10 – 10:20

Drošība un kvalitāte būvniecības procesā

Artis Dzirkalis, SIA CMB” valdes priekšsēdētājs, Latvijas Būvniecības padomes priekšsēdētājs

3

10:20 – 11:40

Konstrukciju eksperimentālās pārbaudes

Dr.Ing. Marks Gutermans (Marc Gutermann), Brēmenes Lietišķo zinātņu augstskolas profesors, Eksperimentālās statikas institūta direktors, SIA „Ingenieurgesellschaft Experimentelle Statik” izpilddirektors

 

11:40 – 11:55

Kafijas pauze

4

11:55- 12:15

Ēkas robustuma risinājumu stratēģijas un būvkonstrukciju sadaļas ekspertīzes standarta projekts, tā izstrādes gaita un ekspertīzē veicamo pasākumu apjoms atkarībā no ēkas seku klasēm

Kaspars Kurtišs, Inženieru birojs „K FORMA”, Latvijas Būvkonstrukciju

projektēšanas asociācijas valdes loceklis, Būvniecības valsts kontroles biroja sertificēšanas komisijas eksperts

5

12:15 – 12:35

Drošāki un efektīvāki stiprinājumi betonā ar jaunu EC2

Viktors Gerners, SIA „Hilti Services Limited" inženieris

6

12:35 – 12:55

Būvprojekta risinājumu detalizācijas nozīmīgums; labie un sliktie piemēri

Kaspars Dzeguze, būvinženieris, SIA „VELVE M.S.TEHNOLOĢIJAS”

7

12:55 – 13:15

Izaicinājumi koka būvkonstrukciju projektēšanā

Pēteris Supe, SIA„Rodentia” būvinženieris

 

13:15 - 13:55

Pusdienas

8

13:55 – 14:15

Zemas siltumvadītspējas minerālšķiedras materiālu izmantošana

Normunds Mitko, SIA “Saint-Gobain Celtniecības produkti” valdes loceklis

9

14:15 – 14:35

Ilgtspējīgi un inovatīvi siltumizolācijas materiāli un iestrādes risinājumi

jaunām un renovējamām ēkām

Māris Želvis, SIA “Rockwool” vadītājs Latvijā

10

14:35 – 14:55

Iepriekš saspriegtā saliekamā dzelzsbetona konstrukciju projektēšana

Andrejs Semjonovs, SIA „Skonto Prefab” galvenais būvinženieris

11

14:55 – 15:05

Konferences noslēgums/secinājumi

 

15:05 – 15:30

Kafijas pauze. Sarunas ar lektoriem un dalībniekiem

Maksa par konferenci: 62 EUR*, ieskaitot PVN. 10% atlaide – piesakoties līdz 14.martam (55,80 EUR, tsk PVN).

Papildus iespējama 10% atlaide – LBS, LBA un LSGŪTIS biedriem (ja piesakās līdz 14.martam – 49,60 EUR, tsk PVN).

* Dalības maksa iekļauj: 9 lekciju apmeklējumu, pusdienas un Apliecinājumu par 10 kvalifikācijas punktiem LBS un LSGŪTIS būvspeciālista sertifikāta uzturēšanai.

Pieteikšanās „Būvniecības dienas” konferencei tiešsaistē:https://goo.gl/forms/DBr0spm4abARGvQb2

Jautājumiem: * lbabirojs@gmail.com un (26484891 Baiba Mierkalne

Informācija par lektoriem un viņu tēmām

Moderators:  Juris Grīnvalds, 1994. gadā absolvēta LLU Lauku inženieru fakultāte. Vēl studiju laikā uzsāktas darba gaitas būvmateriālu tirdzniecības kompānijā „Biznesa savienība”. No 1996. gada līdz 2003. gadam darbs dāņu krāsu ražošanas uzņēmumā „SKALFLEX”, līdz kamēr tika nodibināts „SAKRET” uzņēmums un 2004. gadā uzbūvēta pirmā „SAKRET” rūpnīca Baltijas valstīs.  Atbildīgs ne tikai par 2008. gadā Lietuvā atklātās Baltijas valstīs lielākās sauso maisījumu rūpnīcas uzbūvēšanu, bet arī par visa “SAKRET” biznesa vadību Lietuvā. Šobrīd koordinē „SAKRET” materiālu pārdošanu Baltijas un Skandināvijas valstīs. Uzņēmumu AS „SAKRET Holdings”, SIA „SAKRET” un UAB „SAKRET LT” valdes loceklis.  Būvmateriālu ražotāju asociācijas valdes loceklis. Paralēli darbam būvniecībā, kopš 2015. gada domnīcas “Certus” valdes loceklis.

Artis Dzirkalis, Latvijas Būvniecības padomes priekšsēdētājs. SIA “CMB” valdes priekšsēdētājs un vadošais būvinženieris. Latvijas Būvinženieru savienības valdes loceklis. Biedrības „Passive House Latvija” valdes loceklis.

  1. gadā ieguvis būvniecības inženierzinātnes maģistra grādu Latvijas Lauksaimniecības universitātē. Sertificēts būvinženieris un eksperts būvprojektu un būvju ekspertīzes, ēku tehniskā apsekošanas, būvprojektu un būvdarbu vadīšanas, ēku būvuzraudzības un pasīvo ēku projektēšanas jomās. Vairāk nekā 20 gadu profesionālās darbības pieredze būvniecības nozarē vadošos amatos gan privātā sektorā, gan valsts pārvaldē. Piedalījies Rīgas pils, Jaunā Rīgas teātra, Latvijas Valsts Muzeja krātuves, Tabakas fabrikas rekonstrukcijas īstenošanā. Vadījis un organizējis Zolitūdes traģēdijas iemeslu un cēloņu izvērtēšanas, Rīgas cirka, Z-torņa būvekspertīzes, kā arī t/c IKEA, Daugavas stadiona tribīņu, Mežaparka estrādes būvprojektu ekspertīzi. Regulāri piedalās būvniecības nozares normatīvā regulējuma pilnveides darba grupās.

SIA „CMB” piedāvā veikt eksperimentālās pārbaudes ar negraujošām metodēm sadarbībā ar Vācijas partneriem - Brēmenes  Lietišķo zinātņu augstskolas Eksperimentālās statikas institūtu un  SIA „Ingenieurgesellschaft Experimentelle Statik” (IGES) Brēmenē.

Dr. Ing. Marks Gutermans (Marc Gutermann), Vācija

Pašreiz Brēmenes Lietišķo zinātņu augstskolas Eksperimentālās statikas institūta direktors, pilna laika profesors studiju programmās „Būvkonstrukciju projektēšana” (B.Sc. programmai) un “Eksperimentālā statika” (M.Sc. programmai). 2003. gadā Drēzdenes Tehniskajā universitātē ieguvis inženierzinātņu doktora grādu. Promocijas darba tēma  „Pētījums par betona tiltu nesošo konstrukciju drošuma izvērtēšanu ar eksperimentālām pārbaudēm”. Kopš 2008. gada SIA “Ingenieurgesellschaft Experimentelle Statik” izpilddirektors (Brēmene). Pētnieciskā darbība ietver ēku, tiltu un kultūrvēsturiski aizsargājamu būvju un pieminekļu būvkonstrukciju analīzi un to nestspējas eksperimentālās pārbaudes ar nesagraujošām metodēm. Pēdējais uzņēmuma patentēšanai pieteiktais jauninājums ir īsa un vidēja garuma dzelzceļa sliežu tiltu slogošanas koncepcija. Tēma „Konstrukciju eksperimentālās pārbaudes”. Gadījumos, kad ar aprēķiniem nav iespējams pierādīt ēkas vai būves konstrukciju nestspēju, ir lietderīgi veikt nesagraujošās eksperimentālās pārbaudes vai slogošanas testus objektā. Ar slogošanas testu iespējams identificēt konstrukcijas nestspējas rezerves, it īpaši betona vai mūra konstrukcijām, kā arī efektīvi pierādīt vēsturisku un padomju laikā projektēto ēku / būvju nestspēju, nenodarot paliekošus bojājumus konstrukcijām. Eksperimenta uzdevums ir izvērtēt faktisko situāciju, lai izvairītos no dārgas un laikietilpīgas konstrukciju nomaiņas un plānotu uzturēšanas un atjaunošanas pasākumus.

Ar nesagraujošo eksperimentu pārbaudēm iespējams izvērtēt dažādas konstrukcijas - no ēku pamatiem līdz pārsegumiem, no inženiertīklu šahtām līdz trošu / vanšu tiltiem. Rezultāti vienmēr ir labāki par aprēķinu ceļā iegūtajiem.

Kaspars Kurtišs, Inženieru birojs „K FORMA” valdes priekšsēdētājs, galvenais inženieris, LBPA valdes loceklis, BVKB sertificēšanas komisijas eksperts. Absolvējis RTU Būvkonsktrukciju un rekonstrukciju institūtu, iegūstot praktiskā maģistra grādu. Latvijas Būvinženieru savienības Būvniecības speciālistu sertifikācijas institūcijas eksperts. Būvkonstrukciju daļas izstrādājis būvēm Rīgā, Jūrmalā, Rūjienā, Kuldīgā, Rēzeknē, Aizkrauklē, Cēsīs, Malmē (Zviedrija) un daudzviet citur.

Tēma: „Ēku dalījums seku klasēs un attiecīgās ēkas robustuma risinājumu

stratēģijas. Būvkonstrukciju sadaļas ekspertīzes standarta projekts, izstrādes gaita un ekspertīzē veicamo pasākumu apjoms atkarībā no ēkas seku klasēm."

Viktors Gerners, būvinženieris, profesionālā maģistra grādu būvniecībā ieguvis Rīgas Tehniskajā universitātē, pirms tam profesionālā bakalaura grādu būvzinātnē un būvinženiera kvalifikāciju Latvijas Lauksaimniecības universitātē Jelgavā. Šobrīd strādā par inženieri SIA „Hilti Services Limited" Rīgā. Pirms tam strādāja par būvinženieri SIA „Premium Glass systems" Rīgā.

Seminārā runās par jauno Eiro kodeksu, kas stājas spēkā 2018. gada jūnijā, regulē enkuru aprēķinu metodoloģiju. Tas nozīmē, ka turpmāk būs oficiālais dokuments, kurā būs aprakstīta stiprinājumu aprēķina, izvēles un iestrādes tehnoloģijas. Uzņēmums SIA „Hilti Services Limited” šāda veida metodoloģiju stiprinājumu aprēķiniem izmanto jau vairākus gadus, nodrošinot klientiem  drošus risinājumus.

Kaspars Dzeguze, būvinženieris, būvniecības nozarē strādā 16 gadus. SIA „VELVEL M.S. TEHNOLOĢIJAS” (MAPEI) strādā 5 gadus. Strādā ar projektētājiem, piedāvā mezglu, risinājumu izstrādi un atbalstu objektos.

Seminārā runās par būvprojekta risinājumu detalizācijas nozīmīgumu, labajiem un sliktajiem piemēriem,  par sadarbību starp pasūtītāju, projektētāju un materiālu piegādātāju, kam ir liela nozīme veiksmīga projekta iznākumā.

 

 

Pēteris Supe, būvinženieris, būvinženiera maģistra grādu ieguvis Rīgas Tehniskajā universitātē. Strādā SIA „Rodentia”, kas specializējas koka būvkonstrukciju projektēšanā. Veicis koka būvkonstrukciju daļas projektēšanu un detalizācijas izstrādi ražošanas, izglītības, publiskajām ēkām un gājēju tiltiem Latvijā.

Tēma: „Izaicinājumi koka būvkonstrukciju projektēšanā”.

 

 

 

Normunds Mitko, absolvējis RTU Būvniecības fakultāti. Būvmateriālu jomā strādā kopš 1993. gada. „Saint-Gobain Celtniecības produkti” valdes loceklis.

„Saint-Gobain” ir Francijā 1665. gadā dibināts uzņēmums, kurš Latvijā darbojas no 1993. gada un pašreiz Latvijā piedāvā siltumizolācijas materiālus „Isover”, sausos un gatavos maisījumus „Weber”, „FIBO” blokus un „Gyproc” ģipša sistēmas.

Seminārā runās par normatīviem, būtiskām niansēm, kuras jāievēro, lai ekspluatācijas laikā nerastos ar mitrumu saistītas problēmas (“elpojošas” un “neelpojošas” sienas); kādus materiālus izvēlēties, jo pašreiz tirgū pieejami vienam un tam pašam pielietojumam paredzētie materiāli ar lambda klasēm no 31…42.

 

Māris Želvis. būvinženieris, absolvējis Rīgas Tehniskās universitātes Būvniecības fakultāti. Vairākus gadus mācījies „Rockwool” Universitātē Dānijā. Kopš 2000. gada uzņēmuma „Rockwool” vadītājs Latvijā.

Seminārā runās par akmens vates siltumizolācijas materiāliem plakanajiem jumtiem, plakano jumtu normatīvām prasībām un energoefektivitāti, par risinājumiem ūdens aizvadei, slīpajām sistēmām, par inovatīviem risinājumiem, jaunās paaudzes akmens vates produktiem, kompozītmateriāliem, kuri radīti uz akmens vates bāzes, kā arī par modulārām būvniecības sistēmām, par risinājumiem ēku renovācijai, daudzstāvu ēku renovācijas priekšrocībām, risinājumiem un materiāliem, praktiskie piemēri apliecinās energoefektivitātes palielināšanos renovētajās ēkās.

 

Andrejs Semjonovs, SIA „SKONTO PREFAB” galvenais būvinženieris, Būvindustrijas lielās balvas laureāts 2015. gadā kategorijā “Gada inženieris”. Darbs saistīts ar dažādu dzelzsbetona konstrukciju projektēšanu, aprēķinu veikšanu, projektēšanas komandas vadīšanu un kontroli. Veiksmīgi projektējis, realizējis un veidojis risinājumus dzelzsbetona konstrukcijām vairākos projektos Skandināvijas valstīs, galvenokārt daudzdzīvokļu dzīvojamām ēkām. Veic ēku stabilitātes aprēķinu. Iedziļinās niansēs. Prot meklēt un atrast tehniski sarežģītus risinājumus, pielietot oriģinālas un inovatīvas metodes. Izstrādā aprēķinu metodes, pēta un salīdzina vairākas programmas. Tēma: “Iepriekš saspriegtā saliekamā dzelzsbetona konstrukciju projektēšana”.

Lasīt vairāk...

Cik tālu līdz ilgtspējai?

Pasaulē ilgtspējīgas ēkas novērtē ar Lielbritānijā dzimušo ēku novērtēšanas sistēmu BREEAM un Amerikā radušos LEED sistēmu. Konkrēti kritēriji, konkrēti punkti. Būves tiek novērtētas vispusīgi, papildu punktus tās saņem pat par velosipēdistu celiņa, publiskā transporta tuvumu. Par ilgtspējīgu būvniecību piedāvājam sarunu ar profesoru Dr. sc. ing. Artūru Lešinski.

Pēc kādiem parametriem nosaka, vai ēka ir vai nav ilgtspējīga?

BREEAM pārstāvji pirmajā vietā liek energoefektivitāti, bet otrajā veselību un labklājību. Pārstāvu viedokli, ka pirmais nosacījums ir, lai cilvēki ēkās justos komfortabli, tikai pēc tam jāvērtē, cik primārās enerģijas attiecīgā ēka tērē. Darbojoties žūrijā, kas meklē un vērtē gan gada labāko būvi Latvijā, gan energoefektīvāko ēku, esmu par to, lai mēs meklētu veselīgākās ēkas. Nav garantiju, ka ēkā, kura tērē mazāk enerģijas, cilvēki jūtas labi.

Ņemot vērā traģiskos negadījumus, kas ar nežēlīgu regularitāti notiek dažādās valstīs, vislielākie kredītpunkti ilgtspējības vērtējumā būtu jādod ēkām, no kurām cilvēki ugunsgrēka vai avārijas gadījumā spēj ātri evakuēties. Nevar ēku saukt par ilgtspējīgu, ja tajā sadegt cilvēki, kā tas notika Lielbritānijā 2017. gada 14. jūnijā ar Grenfila torni (Grenfell Tower). Šī ēka bija nesen renovēta, enerģijas efektīva, fasādi noklāja ar putuplastu, nodrošinot nepieciešamo siltumizolāciju, kas ļāva tērēt maz enerģijas, tomēr 71 cilvēks gāja bojā.

Kādi ir šķēršļi ilgtspējīgas attīstības idejas realizēšanai praksē?

Finanšu trūkums ir lielākais šķērslis, ko var novērot arī mūsu valstī. Saprotams, ka kvalitāte maksā dārgāk, bet lētāks nekad nav labāks neatkarīgi no tā, vai tas ir automobilis, apavi vai ēka. Bieži pārdomāti risinājumi būvniecībā izpaliek lēmumus pieņemošās personas zemā izpratnes līmeņa dēļ vai nevēloties investēt tik daudz, lai ēka būtu ilgtspējīga...

Visu rakstu lasi žurnāla "Būvinženieris" februāra numurā*

*Žurnālu “Būvinženieris” var abonēt http://buvinzenieriem.lv, Latvijas Pastā, LBS birojā - Kr.Barona ielā 99.

Žurnālu var iegādāties LBS birojā - Kr.Barona ielā 99 un SIA “Preses serviss” piegādes vietās Rīgā, Siguldā, Dobelē, Mārupē, Daugavpilī, Cēsīs, Liepājā, Jelgavā, Ventspilī, Ogrē, Bauskā, Ādažos, Madonā, Salaspilī, Jūrmalā, Iecavā, Ķekavā un citur.

Pārsla Esmeralda Sietiņa, Rīgas Tehniskās universitātes Arhitektūras fakultātes bakalaurs

Lasīt vairāk...

Jāveido kļūdu un risinājumu datubāze

Pilošas griestu virsgaismas konstrukcijas, nepareizi savienotas skārda virsmas, nesavietojamas ūdensvada detaļas, piemirkstoša siltumizolācijas kārta, kas ēkas ekspluatāciju padara dārgu un apgrūtinošu, – tie ir tikai daži piemēri pēdējo divdesmit gadu būvniecības praksē, ko nācies labot būvju īpašniekiem un iemītniekiem.

Sākas ar labu projektu

Kvalitāte sākas ar labu būvprojektu. Nepietiekama projektu kvalitāte Latvijā tiek skaidrota ar pārāk maziem līdzekļiem, nepietiekamu laiku, taču patiesībā tā nav. Daļa projektētāju joprojām strādā teorētiskā līmenī, attālināti no prakses, nemācās ne no savām, ne citu kļūdām. ELL Nekustamie īpašumi strādā ar Igaunijas projektētājiem, ir pieredze no Rumānijas, Vācijas, ASV, kur maksa par projektēšanu ir tikai nedaudz lielāka nekā Latvijā, bet projektu kvalitāte ir krietni augstāka. Projekti parasti top pusgadu, lielos var pagūt sagatavot 8–9 mēnešos. Traucē nevis termiņi, bet apstāklis, ka projektētājs vienlaikus strādā pat ar 8–15 projektiem. Ir problēmas ar projektu detalizāciju, jo likums to neprasa pietiekami sīki izstrādāt, kā tas ir, piemēram, Vācijā.

Nesen labojām virsgaismas konstrukcijas defektu pirms vairāk nekā desmit gadiem celtā publiskā ēkā. Iekštelpās krājās mitrums, radot ne tikai notecējumus uz ģipškartona sienām, bet arī krājoties konstrukcijās. Izanalizējot situāciju, nācās secināt, ka būvnieks kuriozā ceļā centies labot projektētāja kļūdu, kurš nebija izvēlējies pareizu risinājumu virsgaismas konstrukcijas un jumta savienojumam. Pareizi būtu bijis celtniecības laikā apturēt darbus un atrisināt nepilnību projektā, nevis izmantot amatieriski atjautīgu, tomēr īslaicīgu risinājumu...

Visu rakstu lasi žurnāla "Būvinženieris" februāra numurā*

*Žurnālu “Būvinženieris” var abonēt http://buvinzenieriem.lv, Latvijas Pastā, LBS birojā - Kr.Barona ielā 99.

Žurnālu var iegādāties LBS birojā - Kr.Barona ielā 99 un SIA “Preses serviss” piegādes vietās Rīgā, Siguldā, Dobelē, Mārupē, Daugavpilī, Cēsīs, Liepājā, Jelgavā, Ventspilī, Ogrē, Bauskā, Ādažos, Madonā, Salaspilī, Jūrmalā, Iecavā, Ķekavā un citur.

Andris Stankevičs, SIA ELL Nekustamie īpašumi tehniskais direktors

Lasīt vairāk...
Pierakstīties šai RSS barotnei