EEE dienasgrāmata. Energoefektivitāte – ieguvums vienmēr

Pirms gadiem Latvijā daudziem šķita pašsaprotami, ka atkritumus varēja izgāzt mežā vai dedzināt pagalmā un energoresursus tērēt, nerūpējoties par dabu un nedomājot par izmaksām. Šodien gribam būt konkurētspējīgi, vienlaikus dzīvot tīrā vidē un samazināt enerģijas izmaksas. Lai to sasniegtu, ir jāpieņem lēmumi un jārīkojas gan katram savās mājās, gan iestādēs un uzņēmumos.

Ko nozīmē izmantot enerģiju efektīvi?

Aizvien biežāk sadzīvē un darba vietās sastopamies ar jēdzienu «energoefektivitāte» jeb «enerģijas efektīva izmantošana». Sākotnēji šo terminu bieži vien jaucām ar vārdu “taupība”, bet tagad lielākajai daļai iedzīvotāju pamazām kļūst skaidrs, ka energoefektivitāte nav taupība, bet gan laba saimniekošana, kas ļauj dzīvot komfortā, samazinot izmaksas par enerģiju. Turklāt šādi var dot ieguldījumu vides saglabāšanā un ietaupītās finanses ieguldīt, piemēram, īpašuma renovācijā. Rūpēm par enerģijas atbildīgu izmantošanu ir jākļūst tikpat neatņemamai ikdienas sastāvdaļai kā rūpēm par savu fizisko formu, jo abi šie faktori paaugstina dzīves kvalitāti.

Veids, kā paaugstināt konkurētspēju

Enerģija ir ekonomiskās un sociālās attīstības «pamatdegviela», un energoefektivitātes pasākumi veicina attīstību, palielinot no katras enerģijas vienības iegūtā produkta vai pakalpojuma apjomu. Galvenais investīciju virzītājspēks energoefektivitātē ir tās spēja samazināt enerģijas pieprasījumu un enerģijas izmaksu ietaupījums...

Visu rakstu lasiet žurnāla "Būvinženieris" oktobra numurā!*

*Žurnālu “Būvinženieris” var abonēt http://buvinzenieriem.lv, Latvijas Pastā, LBS birojā - Kr.Barona ielā 99.

Žurnālu var iegādāties LBS birojā - Kr.Barona ielā 99 un SIA “Preses serviss” piegādes vietās Rīgā, Siguldā, Dobelē, Mārupē, Daugavpilī, Cēsīs, Liepājā, Jelgavā, Ventspilī, Ogrē, Bauskā, Ādažos, Madonā, Salaspilī, Jūrmalā, Iecavā, Ķekavā un citur.

Inguna Ozoliņa,

energoefektivitātes eksperte,

Ekonomikas ministrija