Ģeosintētiskie materiāli ceļu būvniecības efektivitātei

Ceļi ir atslēgas elements tautsaimniecības attīstībai, nevis vienkārši iespēja nokļūt no punkta A līdz punktam B. Labas kvalitātes ceļi nozīmē valsts ražošanas infrastruktūras, tranzīta un ekonomisko attīstību, iespēju nokļūt līdz reģioniem, kā arī daudzu pakalpojumu mobilitāti un decentralizāciju. Tieši tāpēc savā pētījumā salīdzināju ģeosintētiskos materiālus efektīvai autoceļu būvniecībai.

Ģeosintētiskie materiāli ir mākslīgi izgatavots būvmateriāls, kurā kaut vai viena no sastāvdaļām tapusi no sintētiskiem vai naturāliem polimēriem, ko lieto ğeotehniskās grunts vai dažādu celtniecības konstrukciju elementu tehnisko parametru uzlabošanai, kas atvieglo būvdarbus un palīdz uzlabot būves kvalitāti. Zināms, ka, bituminētam asfaltam pārsniedzot deformāciju par ~2,5%, tajā veidojas plaisas nekontrolētos virzienos, ko bieži varam novērot uz Latvijas ceļiem. Plaisas veidojas no pamata uz segas virsmu satiksmes slodzes un arī temperatūras ietekmē. Izmantojot ģeosintētiskos materiālus, iespējams ierobežot vai aizkavēt plaisu izplatību, jo tiem ir zema stiepšanās spēja, bet laba stiepes izturība.

Asfaltbetona paraugu izgatavošana, testēšana un rezultāti

Vislabākais veids, kā pašam pārliecināties par ģeosintētisko materiālu darbību asfaltbetona slāņos, ir izveidot asfaltbetona paraugus ar tajos iestrādātiem ģeosintētiskajiem materiāliem. Šiem paraugiem tika izmantots ģeokompozīts to lielisko īpašību dēļ un arī tāpēc, ka ģeorežģis savienojumā ar tekstilu padarīs vieglāku tā ieklāšanu.

Ģeokompozīta (ģeorežģis ar ģeotekstilu) funkcijas:

* ģeorežģis absorbē transportlīdzekļu slodzes radītos spriegumus un pēc tam vienmērīgi sadala tos pa horizontālu virsmu;

* ģeotekstils ir paredzēts, lai aizkavētu atstarojošo plaisu izveidošanos augšējos slāņos. Bitumens + ģeotekstils veic slodzes samazināšanas un izolācijas (hidro) funkcijas...

Visu rakstu lasi žurnāla "Būvinženieris" februāra numurā*

*Žurnālu “Būvinženieris” var abonēt http://buvinzenieriem.lv, Latvijas Pastā, LBS birojā - Kr.Barona ielā 99.

Žurnālu var iegādāties LBS birojā - Kr.Barona ielā 99 un SIA “Preses serviss” piegādes vietās Rīgā, Siguldā, Dobelē, Mārupē, Daugavpilī, Cēsīs, Liepājā, Jelgavā, Ventspilī, Ogrē, Bauskā, Ādažos, Madonā, Salaspilī, Jūrmalā, Iecavā, Ķekavā un citur.

 

Jurģis Mežals, SIA Firma L4 būvinženieris, ceļu būvuzraugs 

Foto: Jurģis Mežals