Inovatīva koka paneļu izolēšana

Mūsdienīga koka ēka visbiežāk tiek būvēta no koka karkasa konstrukcijas paneļiem. Koka karkasa ēka būtībā ir ļoti līdzīga vēsturiskajai stāvbūvei un tās konstrukcijas principiem, bet galvenā atšķirība no vecajām ēkām ir tā, ka mūsdienās šīs ēkas ražo rūpnīcā. 

No ražotnes gatavos koka karkasa paneļus nogādā būvlaukumā, kur tos samontē, un dažkārt māja ir gatava pat dažās dienās. Interesantu piemēru kādā no semināriem minēja lektors no Zviedrijas, pajautājot: vai jūs gribētu, lai telefona detaļas atved un turpat pie durvīm veikli samontē? Drošāk tomēr šķiet rūpnīcā ražots un testēts telefons. Tāpat arī mašīnas no daudzām un sarežģītām detaļām tiek ražotas rūpnīcā. Līdzīgs princips šodien tiek izmantots, rūpnieciski ražojot koka ēkas. Rūpnīcā zem jumta tiek izgatavotas ēkas daļas, un šim procesam netraucē ne liels aukstums ziemā, ne lietus vai citi apstākļi. Turpat tiek pārbaudīta koka būvizstrādājumu kvalitāte, un pēc tam būvlaukumā to visu ātri samontē. 
Koka ēku rūpnīcas Latvijā ir vairākas, un gandrīz visas strādā eksportam, ražojot gan nelielas ēkas, gan lielas koka karkasa būves. Zemgales tehnoloģiskais centrs(ZTC) koka ēkas Jelgavā ražo jau divdesmit sesto gadu un kopš pagājušā gada koka paneļu ražošanā izmanto pavisam jaunu iekārtu – industriālu izolācijas ieklāšanas sistēmu.

Koka karkasa konstrukcijas ēkas
Koka karkasa ēkas tiek dēvētas arī par koka paneļu un koka karkasa konstrukcijas ēkām. Tās top rūpnīcā, kur no kokmateriāla atbilstoši projektam izgatavo konstrukciju jeb paneļus. Paneļi var būt dažādu izmēru, biezumu un konfigurācijas. Protams, ir optimāli paneļu izmēri, kas padara resursu izmantošanu rentablu un arī lieki nesadārdzina būvi, bet ražotāji ļoti bieži apgalvo, ka saražot var visu. Piemērotākos koka paneļu izmērus nosaka gan materiālu izmēri un dimensijas, gan darbgaldu un citu iekārtu iespējas.
Nākamais solis pēc koka karkasa izgatavošanas ir visu paneļa detaļu montāža, ja tādas ir paredzētas. Pēc tam visbiežāk koka karkasu aizpilda ar izolācijas materiālu un no abām pusēm tiek piestiprināta norobežojošā konstrukcija. Paneļi var tikt veidoti ar jau iebūvētām durvīm un logiem, ar komunikāciju kanāliem, atverēm un citām detaļām. Tas, vai panelis ir tikai nosiltināta koka konstrukcija vai jau pilnībā gatava ēkas daļa, atkarīgs no konkrētā projekta un pasūtītāja vēlmēm.
Rūpnīcās, kur ražo koka ēkas, jebkurš arhitekta vai tipveida projekts pārtop par tehnisko projektu un specifikāciju. Ēkas apjoms tiek sadalīts paneļos un detaļās, un paneļa specifikācija tiek sagatavota ražošanai iekārtām saprotamā «valodā». Ar datoru aprīkots zāģis saņem uzdevumu koka detaļu garināšanai. Sazāģētā koka detaļu montāža gan ir roku darbs, ko veic profesionāli meistari. Tāpat roku darbs ir izolācijas materiāla pildīšana koka karkasa konstrukcijā. Siltumizolācijai koka ēkām tiek lietoti visdažādākie materiāli – no minerālvates līdz pat vilnai. Visbiežāk tiek izmantots atbilstoša biezuma lokšņu materiāls, ko meistari piegriež vajadzīgajā izmērā un sapako panelī. Kā alternatīva var tik izmantots arī beramais un pūšamais siltumizolācijas materiāls. Tāpat var tikt izmantots ekoloģisks vai jebkāds cits izolācijas materiāls. Viss ir atkarīgs no pasūtītāja vēlmēm, izdevīgākās un rūpnīcā pieejamās tehnoloģijas un iekārtām, kā arī ražotāja pieredzes...

Visu rakstu lasi žurnāla "Būvinženieris" aprīļa numurā (Nr.61)*

*Žurnālu “Būvinženieris” var abonēt http://buvinzenieriem.lv, Latvijas Pastā, LBS birojā - Kr.Barona ielā 99.

Žurnālu var iegādāties LBS birojā - Kr.Barona ielā 99 un SIA “Preses serviss” piegādes vietās Rīgā, Siguldā, Dobelē, Mārupē, Daugavpilī, Cēsīs, Liepājā, Jelgavā, Ventspilī, Ogrē, Bauskā, Ādažos, Madonā, Salaspilī, Jūrmalā, Iecavā, Ķekavā un citur.

Antra Viļuma, Mag. arch.

Foto: publicitātes materiāli