Izgudrots Latvijā. Zinātnieki uguņo būvēs

ClimateLaunchpad ir Eiropas lielākas cleantech (tīro tehnoloģiju) biznesa ideju konkurss, kas notiek 35 valstīs. Programma piedāvā uzņēmējdarbības uzsācējiem mentoringa atbalstu, lai varētu pārvērst idejas veiksmīgos uzņēmumos.

Konkursu ClimateLaunchpad Latvia organizē Zaļo tehnoloģiju inkubators un Climate-KIC. Klasteris apvieno Latvijas tīro tehnoloģiju uzņēmumus un pētniecības iestādes, kas savstarpēji pastiprina cits cita konkurences priekšrocības. Zinātnieki, studenti un uzņēmēji tiek aicināti tur pieteikt savas biznesa idejas. Pamatkritēriji ideju vērtēšanai ir biznesa idejas ietekme uz vidi, attīstības potenciāls, pieteicēju komandas kompetence un entuziasms. Šā gada augustā norisinājās ClimateLaunchpad Latvija 2017 fināls, kura laikā izvirzīja dalībniekus Eiropas finālam, kas oktobrī notiek Kiprā. Vairākas finālā prezentētās cleantech tehnoloģijas bija saistītas ar to tālāku izmantošanu būvniecības nozarē.

Ceramic Framework Print

McKinsey Global institūta izpētes rezultāti liecina, ka krasi pieaugošās dzimstības dēļ 2025. gadā mājokļu krīze sasniegs aptuveni 11 triljonus eiro. Lai apmierinātu tādu pieprasījumu, stundas laikā būtu jāizveido 4000 mājokļu. To nevarēs izdarīt ar tradicionālajām celtniecības metodēm. Piedevām ik gadu arvien vairāk trūkst prasmīgu celtnieku, un patlaban visvairāk izmantotie celtniecības materiāli, piemēram, betons, ierindojas otrajā vietā pēc cilvēka radītā CO2 izmešu apjoma. Tikai 20–30% izcirsto koku nonāk līdz tīram, celtniecībā izmantojamam kokmateriālam. Dabu nomāc arī būvgružu piesārņojums. Statistika liecina, ka Latvijā, iespējams, ik gadu tiek izgāzts vairāk nekā 100 000 tonnu nelegālo būvgružu.

«Lai risinātu globālu problēmu – radītu piemērotus dzīves apstākļus teju diviem miljardiem pasaules iedzīvotāju –, Ceramic Framework Print (CFP jeb Keramiskās struktūras druka) komanda ir sākusi izstrādāt tehnoloģiju, kas jau tuvā nākotnē sniegs iespēju drukāt mājokļus no māla. Pasaules māla resursi ir neizsmeļami, un tā cena ir zema. Tāpēc CFP komanda uzskata, ka ir ekonomiski pamatoti izmantot šo minerālu mājokļu problēmas risināšanai. Liekot lietā inovatīvu 3D drukas principu, moduļu mājas būtu iespējams ražot āra apstākļos, grūti pieejamās vietās, vienlaikus nodrošinot dažādas, ilgtspējīgas komforta funkcijas,» stāsta Uldis Požarnovs, CFP pārstāvis

Tehnoloģija. Mājas tiek veidotas ar 3D printeri, izmantojot speciālu sastāvu, kurā māls ir kombinēts ar īpašu polimēru aptuvenās proporcijās 80:20. Materiāls tiek pakļauts termiskai iedarbībai...

Visu rakstu lasiet žurnāla "Būvinženieris" oktobra numurā!*

*Žurnālu “Būvinženieris” var abonēt http://buvinzenieriem.lv, Latvijas Pastā, LBS birojā - Kr.Barona ielā 99.

Žurnālu var iegādāties LBS birojā - Kr.Barona ielā 99 un SIA “Preses serviss” piegādes vietās Rīgā, Siguldā, Dobelē, Mārupē, Daugavpilī, Cēsīs, Liepājā, Jelgavā, Ventspilī, Ogrē, Bauskā, Ādažos, Madonā, Salaspilī, Jūrmalā, Iecavā, Ķekavā un citur.

Andris Ozoliņš

Publicitātes foto