Iznācis žurnāla "Būvinženieris" oktobra numurs

Žurnālā “Būvinženieris” nr.64 – 2018.gada oktobrī lasiet:

Kad «sagraut»nozīmē «būvēt»

Vasaras beigās Rīgā, Krasta ielā, posmā starp Dienvidu un Salu tiltu noslēdzās Rīgas maģistrālā ūdensvada atjaunošana. Cauruļvada maiņa notika ar beztranšejas metodi, proti, jauno cauruli ievilka esošajā caurulē, saglabājot agrāko trasi. 

Drenāžas nozīme pārtikas ražotnēs

Pēc pasaulē lielākās listeriozes baktēriju izplatīšanās uzsvērta vajadzība optimizēt higiēnas apstākļus Eiropas pārtikas un dzērienu ražotnēs, lai samazinātu līdzīgu epidēmiju risku nākotnē. Nils Idžons, “ACO Nordic” projektu vadītājs, atklāj paņēmienus maksimāli efektīvas drenāžas ierīkošanai pārtikas gatavošanas telpās.

Ģeotermālie siltumsūkņi apkures sistēmās 

Ģeotermālie siltumsūkņi nodrošina patērētāju ar “neatkarīgu” siltumu. Ģeotermālais siltumsūknis ir gan ekoloģisks, gan efektīvs ēku apkures risinājums. Jaunais inženieris Antons Korņilovs izpētījis ģeotermālo kolektoru veidus un sistēmas projektēšanas principus, kuros izmantots vertikāla zemes kolektora aprēķins, izstrādājis siltumapgādes projektu, kurā apvienots ģeotermālais siltumsūknis ar vertikālo kolektoru un siltās grīdas apkures sistēmu.

Salīdzina nozares ilgtspēju

Jūrmalā 6. septembrī notika Baltijas valstu būvinženieru nevalstisko organizāciju koordinācijas sanāksme, kurā apsprieda aktuālos nozares jautājumus, nozares likumdošanu un kvalitātes uzturēšanu Latvijā, Lietuvā un Igaunijā, kā arī vienoto pārstāvniecību Eiropā.

Kondensāta novadīšana ēkas ilgmūžībai

Kondensāta veidošanās ir svarīgs, bet nepietiekami akcentēts temats ēkas ilgmūžībā, secina “Kapitel” eksperte Rasa Auziņa, analizējot piemēru ar būvniecības gaitā nepareizi ierīkotu mitruma novadīšanu no virsgaismas konstrukcijas, kas labota pēc ilgāka ēkas ekspluatācijas posma. 

Lai solīts makā krīt!

Centrālās finanšu un līgumu aģentūras speciālisti Eiropas Savienības fondu administrēšanas gaitā uzkrājuši informāciju par projektos biežāk sastopamajām kļūdām, no kurām var mācīties nākotnes projektu īstenotāji.

Katastrofa Itālijā liek vērtēt pašu tiltus

Kas bija pie vainas Morandi tilta sabrukšanā – “pensijas” vecums vai vienkārši slikti materiāli, uz kuru rēķina kāds (mafija) gribēja nopelnīt? Tilts, kas būvēšanas laikā tika dēvēts par inženierijas pērli, ir divpadsmitais, kurš sabrucis Itālijā kopš 2004. gada, un piektais, kurš sabrucis pēdējo piecu gadu laikā. Traģiskā avārija likusi novērtēt arī Latvijas tiltu drošību.

Slogs vai efektīvs darbs?

Pērn Būvniecības valsts kontroles birojs sāka Būvkomersantu klasifikatora izveidi, un jau nākamgad plānots to izmantot publiskajos iepirkumos. Mērķis ir būvniecības iepirkumos noteikt saimnieciski izdevīgākā piedāvājuma vērtēšanu, kas saistīts arī ar izmaiņām Publisko iepirkumu likumā. 

Top jauna sertifikācijas kārtība

Lai uzlabotu būvspeciālistu sertifikāciju un patstāvīgās būvprakses uzraudzību, 20. martā stājās spēkā Ministru kabineta noteikumi Nr. 169 Būvspeciālistu kompetences novērtēšanas un patstāvīgās prakses uzraudzības noteikumi. Pašlaik ir pārejas periods, un Latvijas Būvinženieru savienība izstrādā jaunu sertifikācijas kārtību.

Moduļu bērnudārzs Ķegumā

Līdz ar jaunā mācību gada sākumu Ķeguma novada pirmsskolas izglītības iestādē Gaismiņa ir jauna vienstāva piebūve – rūpnieciski izgatavotu moduļu ēka 1050 kvadrātmetru platībā. Tā būvēta no pārvietojamiem karkasa moduļiem ar piesaisti esošās ēkas inženiertīkliem.

Čeboksaru lidostas termināla koncepts

Mūsdienu lidosta ir sarežģīts komplekss, ko var aplūkot dažādi – gan kā uzņēmumu, gan kā inženierbūvju kompleksu, gan arī kā unikālu arhitektūras objektu. Pielāgojoties jaunām pasažieru vajadzībām un vēlmēm, aviokompānijas un lidostas veido jaunas funkcijas un pakalpojumus, kas papildina lidostu darbības virzienus.

Būvniecības izaugsme atspoguļojas nozares 2017. gada finanšu rādītājos

Centrālās statistikas pārvaldes dati liecina, ka pērn, salīdzinot ar 2016. gadu, būvniecības produkcijas apjoms pieaudzis par 19,5%. Būvniecības produkcijas apjoms faktiskajās cenās 2017. gadā bija 1,74 miljardi eiro.

Lai jumts netek

Būvniecības pēdējo gadu aktīvākā tendence ir ilgtspējīga, kas iekļauj normatīviem atbilstīgus būvmateriālus, tostarp tvaika izolācijas materiālus lēzeno jumtu konstrukcijās.

Kā tīrīt ventilācijas kanālus

Mācību centrā Drošība27. septembrī notika 8. ekspertu dienas, kuru tēma bija «Kāpēc mehānisko ventilācijas sistēmu un dabīgās ventilācijas kanālu uzturēšana ir svarīga?». Tajās piedalījās ap 150 būvju īpašnieku, apsaimniekotāju, mehānisko ventilācijas sistēmu apkopes un ugunsdrošības speciālistu. 

 

Žurnālu "Būvinženieris" varat abonēt www.buvinzenieriem.lv vai Latvijas pasta nodaļās, savukārt žurnālu iegādāties varat Preses servisa tirdzniecības vietās: http://www3.presesserviss.lv/buvinzenieris/