Jāveido kļūdu un risinājumu datubāze

Pilošas griestu virsgaismas konstrukcijas, nepareizi savienotas skārda virsmas, nesavietojamas ūdensvada detaļas, piemirkstoša siltumizolācijas kārta, kas ēkas ekspluatāciju padara dārgu un apgrūtinošu, – tie ir tikai daži piemēri pēdējo divdesmit gadu būvniecības praksē, ko nācies labot būvju īpašniekiem un iemītniekiem.

Sākas ar labu projektu

Kvalitāte sākas ar labu būvprojektu. Nepietiekama projektu kvalitāte Latvijā tiek skaidrota ar pārāk maziem līdzekļiem, nepietiekamu laiku, taču patiesībā tā nav. Daļa projektētāju joprojām strādā teorētiskā līmenī, attālināti no prakses, nemācās ne no savām, ne citu kļūdām. ELL Nekustamie īpašumi strādā ar Igaunijas projektētājiem, ir pieredze no Rumānijas, Vācijas, ASV, kur maksa par projektēšanu ir tikai nedaudz lielāka nekā Latvijā, bet projektu kvalitāte ir krietni augstāka. Projekti parasti top pusgadu, lielos var pagūt sagatavot 8–9 mēnešos. Traucē nevis termiņi, bet apstāklis, ka projektētājs vienlaikus strādā pat ar 8–15 projektiem. Ir problēmas ar projektu detalizāciju, jo likums to neprasa pietiekami sīki izstrādāt, kā tas ir, piemēram, Vācijā.

Nesen labojām virsgaismas konstrukcijas defektu pirms vairāk nekā desmit gadiem celtā publiskā ēkā. Iekštelpās krājās mitrums, radot ne tikai notecējumus uz ģipškartona sienām, bet arī krājoties konstrukcijās. Izanalizējot situāciju, nācās secināt, ka būvnieks kuriozā ceļā centies labot projektētāja kļūdu, kurš nebija izvēlējies pareizu risinājumu virsgaismas konstrukcijas un jumta savienojumam. Pareizi būtu bijis celtniecības laikā apturēt darbus un atrisināt nepilnību projektā, nevis izmantot amatieriski atjautīgu, tomēr īslaicīgu risinājumu...

Visu rakstu lasi žurnāla "Būvinženieris" februāra numurā*

*Žurnālu “Būvinženieris” var abonēt http://buvinzenieriem.lv, Latvijas Pastā, LBS birojā - Kr.Barona ielā 99.

Žurnālu var iegādāties LBS birojā - Kr.Barona ielā 99 un SIA “Preses serviss” piegādes vietās Rīgā, Siguldā, Dobelē, Mārupē, Daugavpilī, Cēsīs, Liepājā, Jelgavā, Ventspilī, Ogrē, Bauskā, Ādažos, Madonā, Salaspilī, Jūrmalā, Iecavā, Ķekavā un citur.

Andris Stankevičs, SIA ELL Nekustamie īpašumi tehniskais direktors