Jura dzīves dzirksts. JURIS GRODŅA.

Oficiāla informācija par SIA RERE BŪVE projektu vadītāju Juri Grodņu liecina: pieredze būvniecībā kopš 1993. gada – vienlaikus ar uzņēmuma SIA RE&RE dibināšanu; sācis kā darbu vadītājs, par projektu vadītāju strādā 16 gadu; īpaši specializējies restaurācijas darbu vadīšanā; pēdējos gados iesaistījies lielākajos, vērienīgākajos valsts nozīmes restaurācijas un rekonstrukcijas projektos: Latvijas Nacionālais mākslas muzejs, Doma baznīca un klostera ansamblis… Bet ar to vien ir par maz, lai iegūtu Būvindustrijas lielo balvu. Juris ar īpašu cieņu un pietāti izturas pret katru vēsturisko objektu, kura atjaunošanā piedalās. Viņš pelnīti kļuvis par Gada inženieri 2016, jo ir ļoti atsaucīgs un izpalīdzīgs gan būvobjektā, gan uzņēmuma sabiedriskajā dzīvē. Pasūtītāji, projektētāji, sadarbības partneri atzinīgi novērtē Juri ne tikai kā augsta līmeņa profesionāli, bet arī kā personību, viņa pozitīvo attieksmi, spēju pat ļoti sarežģītās situācijās saglabāt vēsu prātu un rast risinājumu.

Ko patlaban dari?

Esmu mazā, mīļā objektiņā – Jaunolainē top sporta skola. Tā ir jaunbūve. 

Tev patīk jaunas vai vecas mājas?

Restaurācija, protams, ir prioritāte. Tā ir veiksme un laime pieskarties vēsturei, tās idejām un domām, atjaunot seno, lai ir tikpat skaisti. Šis tas tiek arī uzlabots. Restaurējamie objekti ir sarežģīti, grūtāki. Taču arī jaunie man patīk. Tas ir labi, ka būvējam kaut ko jaunu. 

Nacionālā māksla muzeja direktore Māra Lāce minēja, ka tu saglabā mieru pat ļoti vētrainos apstākļos. Vai muzejā bija «vētra»?

Pēc Zolitūdes Maximas būvniekiem īpaši pievērš uzmanību. Saspringām, jo nācās savaldīt spiedūdeni, kas nāca no pazemes. Visā vidē, gaisā varēja just teju vai saasinātu virmošanu. Valdemāra ielas pusē vēsturiski bijusi upes sentece. Būvniecības procesā, kad lēnām rakām pa kārtām, pa slāņiem jauno pazemes būvapjomu un veicām pamatplātnes enkurojumu, nāca pazemes spiedūdeņi. Kamēr notamponējām spiedūdeņus, bija jāpieņem krasi un ātri lēmumi, lai neciestu vēsturiskā ēka. Tās pamatiem tika uzlikta bandāža. Jaunajam pazemes būvapjomam papildus jānobalsta rievsiena. Tā procedūra, kamēr viss tiek saskaņots, kamēr kopā ar konstruktoriem atrasts risinājum, prasa krietnu laiku. Jā, saprotam, ka vajag steidzīgi, bet tā praktiskā daļa visiem projektētājiem ir jāizdomā, jāizprot un jāatrisina. Tad vēl Valsts pieminekļu aizsardzības inspekcija uzstāj: «Mēs tūlīt apturēsim darbus, jo mikroplaisas parādījušās.» Saku, ka tās jau vēsturiski tur bija. Strādājot blakus tikai 80 centimetru attālumā, esam rētu uzgriezuši vēsturiskajai ēkai. Pārbaudītāji nāca bieži, vaicāja par plaisu monitoringu – vai plaisas progresē vai ne? Katram no iesaistītajiem būvniekiem ir savs darbs, un katram ir savs strikti noslēgtais līgums. Ja kāds sāk sprēgāt, jāsavācas kopā, jāapsēžas, lai novērstu tos zibeņus. Pamazām sašķetina un atrod kompromisu... Visu rakstu lasiet žurnāla "Būvinženieris" februāra numurā*!

 

*Žurnālu “Būvinženieris” var iegādāties LBS birojā, Kr.Barona ielā 99 un SIA “Preses serviss” piegādes vietās Rīgā, Siguldā, Dobelē, Mārupē, Daugavpilī, Cēsīs, Liepājā, Jelgavā, Ventspilī, Ogrē, Bauskā, Ādažos, Madonā, Salaspilī, Jūrmalā, Iecavā, Ķekavā un citur.

 

Mārīte Šperberga

Foto: Būvindustrijas lielās balvas arhīvs