Kā tīrīt ventilācijas kanālus

Mācību centrā Drošība27. septembrī notika 8. ekspertu dienas, kuru tēma bija «Kāpēc mehānisko ventilācijas sistēmu un dabīgās ventilācijas kanālu uzturēšana ir svarīga?». Tajās piedalījās ap 150 būvju īpašnieku, apsaimniekotāju, mehānisko ventilācijas sistēmu apkopes un ugunsdrošības speciālistu. 

Slikts gaiss pazemina ražību

Lai ik dienas nodrošinātu pilnvērtīgu cilvēka ķermeņa funkcionēšanu, vidēji nepieciešams apēst vienu kilogramu barības, izdzert divus litrus ūdens un ieelpot ap 15 000 litru gaisa. Tātad cilvēks katru dienu ieelpo un caur plaušām izfiltrē milzīgu gaisa apjomu, līdz ar to organismā nonāk arī piesārņojums. Tāpēc gaisa kvalitāte ir ļoti būtisks priekšnoteikums cilvēka pašsajūtai un veselības stāvoklim. Īpaši tas attiecas uz telpām, jo aptuveni 70–90% laika cilvēki pavada telpās un tieši tur rodas lielākās problēmas ar kvalitatīva gaisa saņemšanu. 

Īpaši svarīgi tas ir pilsētās, kur arī āra gaisa kvalitāte nebūt nav tā pati labākā. Nekvalitatīvs gaiss traucē pilnvērtīgi strādāt un alerģiskiem cilvēkiem var izraisīt veselības problēmas. Darba devējam tas nozīmē lielus finansiālos zaudējumus. Īpaši tas attiecas uz tirdzniecības centriem, sabiedriskās ēdināšanas iestādēm, ražošanas un biroju ēkām. 

Kanāli piesārņojas

Par to, ka komfortu sabiedriskās telpās nodrošina svaigs un tīrs gaiss, nevienam nav šaubu. Lai izvairītos no gaisa piesārņojuma, telpas regulāri tiek uzkoptas un vēdinātas. Tomēr vēdināšanas laikā gaisā esošie putekļi un cita veida piesārņojums pakāpeniski nosēžas uz ventilācijas kanālu sieniņām un grīdas. Rezultātā dažu gadu laikā gaisa ievades un izvades kanālos var uzkrāties liels daudzums putekļu, mikrobu un dažādu netīrumu. 

«Speciālisti, kuri rūpējas par ventilācijas kanāliem, ikdienā sastopas ar dažādām problēmām – daudzas ventilācijas sistēmas nefunkcionē, daudzas nav tīrītas kopš nodošanas ekspluatācijā. To apstiprina zinātniskie pētījumi, kuros pierādīts, ka apkures, ventilācijas un gaisa kondicionēšanas jeb HVACsistēma pati var piesārņot gaisu, ja tai netiek veiktas atbilstošas apkopes. Tāpēc ventilācijas sistēmu tīrīšana un balansēšana ir svarīga, lai novērstu veselības problēmas cilvēkiem, kuri uzturas telpās. Tā uzlabo arī sistēmas energoefektivitāti,» skaidroja FN-Servissvaldes locekle Natālija Sokolova...

 

Visu rakstu lasiet žurnāla "Būvinženieris" oktobra numurā.

Žurnālu "Būvinženieris" varat abonēt www.buvinzenieriem.lv vai Latvijas pasta nodaļās, savukārt žurnālu iegādāties varat Preses servisa tirdzniecības vietās: http://www3.presesserviss.lv/buvinzenieris/