Kalmāri, saule un ciete. Vai šī neparastā kombinācija atrisinās visas mūsu ilgtspējības problēmas?

Vai nākotne mums sola kaut ko tik kardinālu kā cements, kas tad taptu par jaunajiem civilizācijas pamatiem? Vai tā nesīs kaut ko, kas kļūtu tikpat neaizvietojams kā nagla? Vai tai padomā kaut kas tik radikāls kā kanalizācijas sistēmas, pateicoties kurām mēs dzīvojam vismaz 40 gadu ilgāk? Nīderlandē notiekošais starptautiskais Green Challenge konkurss veltīts tehnoloģiju jaunuzņēmumiem, kas spēj sniegt «ilgtspējīgu atbildi uz mūsdienu samilzušajiem jautājumiem», lai ko tas arī nozīmētu. Tas nav speciāli veltīts būvniecības jautājumiem, tomēr starp šāgada 25 izvirzītajiem kandidātiem uz 500 tūkstošu eiro lielo balvu bija idejas, kam ir pielietojuma potenciāls būvniecībā.

Kalmāru gaisma

Krustcelēs starp biomimikriju un sintētisko bioloģiju franču biotehnoloģiju jaundibinājums Glowee ir gatavi apgriezt ar kājām gaisā veidu, kā mēs apgaismojam ēkas. Viņi paši to dēvē par bioloģiski dzīvām apgaismes sistēmām, un vienkāršvalodā tas nozīmē apgaismojumu, ko radījušas baktērijas. Glowee izmanto Mātes Dabas jau pirms pāris miljardiem gadu ieviesto inovāciju – bioluminiscenci. «Tā ir ķīmiska reakcija, ko kontrolē gēni un kas ļauj dzīviem organismiem pašiem ražot gaismu,» skaidrots Glowee mājaslapā. Šis fenomens raksturīgs vairāk nekā 80% okeānu iemītnieku: aļģēm, medūzām, garnelēm, kalmāriem; arī mūsu pašu jāņtārpiņš pie «spuldzītes» tiek tieši tādā pašā veidā.

Glowee ceļš līdz gaismai ir komplicētāks, jo jāņtārpiņus spuldzē varbūt var iestūkāt, bet ilgi viņi tur nedzīvos. «Mēs esam radījuši bakteriālu jēlmateriālu, kur ar sintētiskās bioloģijas palīdzību esam optimizējuši šo baktēriju izdalītās gaismas intensitāti un stabilitāti, kā arī mazinājuši ierobežojumus tā izmantošanā,» konkursa mājaslapā skaidro Glowee dibinātāja Sandra Reja. Bioloģiski dzīva apgaismes sistēma nozīmē ģenētiski uzlabotas E.coli baktērijas, kas ievietotas caurspīdīgā apvalkā kopā ar skābekli un barības vielām. E.coli – tās pašas, kas apdzīvo mūsu zarnu traktu, – ir uzlabotas, jo pēc savas dabas tās nenodarbojas ar gaismas ražošanu: Glowee «ievietoja» tajās Havajas strupastainā kalmāra bioluminiscējošos gēnus, un tagad tās spēj izdalīt gaismu...

Visu rakstu lasiet žurnāla "Būvinženieris" oktobra numurā!*

*Žurnālu “Būvinženieris” var abonēt http://buvinzenieriem.lv, Latvijas Pastā, LBS birojā - Kr.Barona ielā 99.

Žurnālu var iegādāties LBS birojā - Kr.Barona ielā 99 un SIA “Preses serviss” piegādes vietās Rīgā, Siguldā, Dobelē, Mārupē, Daugavpilī, Cēsīs, Liepājā, Jelgavā, Ventspilī, Ogrē, Bauskā, Ādažos, Madonā, Salaspilī, Jūrmalā, Iecavā, Ķekavā un citur.

Jolanta Sēnele