Klaušinieku māja valsts simtgadei

Gatavojoties Latvijas valsts simtgadei, VAS Valsts nekustamie īpašumi pērn uzsāka īpaši aizsargājamā kultūras pieminekļa Turaidas muižas kompleksa 18. gadsimtā celtās Klaušinieku mājas atjaunošanu. Projektu plānots pabeigt nākamā gada vasarā, kad vēsturiskajā mājā muzejs ierīkos ekspozīciju par klaušu laiku un zemnieku ceļu līdz Latvijas valstij.

Līdz mūsdienām daļēji bija saglabājušies ēkas pamati un neliela daļa ēkas, kas bija sliktā tehniskajā stāvoklī. Klaušinieku māju atjauno SIA RERE MEISTARI. 18. maijā nosvinēti Klaušinieku mājas spāru svētki. Pēc tiem Latvijas Būvinženieru savienības valdei RERE MEISTARI sagādāja patīkamu pārsteigumu – iespēju savām rokām izmēģināt, kā top Klaušinieku mājas māla kleķa sienas. Process iepatikās! Turaidas muzejrezervāta direktore Anna Jurkāne pastāstīja, ka muzejrezervāts izvirzījis Latvijas valsts simtgades atzīmēšanas mērķiem – aktualizēt Latvijas vēsturi un Latvijas valsts izveidi ietekmējošus notikumus – atbilstošu uzdevumu. Klaušinieku mājas atjaunošana ir nozīmīgs notikums.

Māja strādniekiem un lopiem

Turaidas muižas kompleksa apbūve ietver daudzfunkcionālas saimniecības ēkas. Viena no tām – Klaušinieku māja. Muiža bija lielsaimniecība, un tajā no Jurģiem līdz Miķeļiem ik dienas strādāja aptuveni 70–80 cilvēku. Ziemā ļaužu bija mazāk. Uz darbu klaušinieki ieradās pirmdienās ap pusdienlaiku un sestdienās ap to pašu laiku tika atlaisti mājās. Piecas naktis viņiem bija jāguļ ārpus mājas, kaut kur jānovieto zirgi, rati, darbarīki, pārtikas cibas, drēgnajā laikā jāžāvē drēbes. Klaušinieku mājas sienas veidotas no māla kleķa, un ēkai bijis četrslīpju jumts ar platām pārkarēm. Ēkas rietumu gals būvēts kā liela apkurināma telpa, kurā pārnakšņoja klaušinieki. Austrumu galā atradusies uz stabiem balstīta stadula ar plašu nojumi viņu zirgiem.

Lai mūri izžūtu pirms rudens slapjdraņķa, kleķa ēku būvēja sausā laikā vasaras pirmajā pusē...

Visu rakstu lasiet žurnāla "Būvinženieris" oktobra numurā!*

*Žurnālu “Būvinženieris” var abonēt http://buvinzenieriem.lv, Latvijas Pastā, LBS birojā - Kr.Barona ielā 99.

Žurnālu var iegādāties LBS birojā - Kr.Barona ielā 99 un SIA “Preses serviss” piegādes vietās Rīgā, Siguldā, Dobelē, Mārupē, Daugavpilī, Cēsīs, Liepājā, Jelgavā, Ventspilī, Ogrē, Bauskā, Ādažos, Madonā, Salaspilī, Jūrmalā, Iecavā, Ķekavā un citur.

Mārīte Šperberga

Foto: Mārīte Šperberga