Koka būvniecības paraugstunda

Pagājušā gada nogalē ekspluatācijā tika nodots viens no pēdējo gadu apjomīgākajiem koka būvju projektiem – AS Latvijas Valsts meži (LVM) klientu centrs Dundagā. 

Koks kā būvmateriāls šajā ēkā izmantots visās konstrukcijās – gan nesošajās, gan nenesošajās; no koka projektēti pārsegumi, veidota fasāde un veikta apdare iekštelpās. Arī citi ēkas materiāli un inženiertehniskās komunikācijas izvēlētas ar mērķi veicināt dabas resursu ekonomisku izmantošanu un videi draudzīgu ēkas ekspluatāciju. Ēkai ir U veida plānojums ar daļēji noslēgtu iekšpagalmu un vienslīpu jumta konstrukciju. Kopumā būvē izmantoti šādi videi draudzīgi risinājumi: ēkas nesošie konstruktīvie materiāli ir no koka, siltumizolācijai izvēlēta kokšķiedra, kaņepju vate un linu šķiedra, izveidota nokrišņu ūdens savākšanas sistēma no ēkas jumta un apkārtējās teritorijas, ko attīra un izmanto kā tehnisko ūdeni. Saulainās dienās ēkas stiklotās fasādes nosegs ar automātiskām žalūzijām, kas pasargās telpas no sakaršanas, bet vienlaikus tiks saglabāta caurredzamība. Apkurei izmantots zemes siltumsūknis, taču, kad gaisa temperatūra noslīd zem mīnus 5 0C, tā darbība ēkas apsildei kļūst neefektīva un automātiski ieslēdzas granulu katls. Vasarā siltumsūknis nodrošinās gaisa dzesēšanu telpās. Uz ēkas jumta izvietotas saules baterijas elektrības ražošanai, turklāt lieko elektrības apjomu paredzēts nodot Latvenergo tīklā. Apgaismojumam gan ēkā, gan tās teritorijā izmantotas LED spuldzes. Katrā telpā izvietoti CO2 sensori, pēc kuru rādījumiem attiecīgi tiek palielināta vai samazināta ventilācijas sistēmas jauda...

Visu rakstu lasiet žurnāla "Būvinženieris" aprīļa numurā*!

*Žurnālu “Būvinženieris” var iegādāties LBS birojā - Kr.Barona ielā 99, Latvijas pasts un SIA “Preses serviss” piegādes vietās Rīgā, Siguldā, Dobelē, Mārupē, Daugavpilī, Cēsīs, Liepājā, Jelgavā, Ventspilī, Ogrē, Bauskā, Ādažos, Madonā, Salaspilī, Jūrmalā, Iecavā, Ķekavā un citur.

Antra Veļķere

Foto: AS Latvijas Valsts meži arhīvs