Koka dienas un koka būves

Koka arhitektūras, amatu, rūpniecības un dizaina pasākumu cikla Koka dienas 2017 jeb izglītojošu pasākumu kopuma Cēsīs aktivitāšu mērķis bija demonstrēt modernākās kokapstrādes tehnoloģijas, koka ražojumus ar augstu pievienoto vērtību un informēt par koka būvniecības priekšrocībām, izmaksām un pieejamību Latvijā.

Cikla lielākais pasākums bija starptautiskā konference pasākuma pirmajā dienā, tai sekoja vietējo ražotāju izstāde, restaurācijas darbnīca, kā arī meistarklases, ekskursijas un citas aktivitātes. Pasākumos kopumā piedalījās vairāki simti profesionāļu, studentu un interesentu. Savukārt starptautiskais mērogs un starpdisciplinaritāte deva iespēju koka izmantošanas potenciālu novērtēt plašākā kontekstā.

Mājas no koka Latvijā būvē, tomēr tās galvenokārt ir nelielas būves. Koka dienās arī inženieris no Itālijas atzina, ka pirms došanās studēt uz Zviedriju viņam bija cits priekšstats par koka ēkām, proti, tās ir vai nu vecas ēkas kalnos, vai dārza mājas. Tagad viņš jau vairāk nekā desmit gadu vada nelielu inženieru biroju, kas specializējas tikai koka konstrukcijās un projektē dažādas sarežģītības ēkas. Savā pieredzē dalījās Somijas un Austrijas lektori – viņi stāstīja par pasākumiem un aktivitātēm, kas viņu valstīs veicina koka izmantošanu būvniecībā un popularitāti.

Latvijā par koka plašāku izmantošanu būvniecībā runā jau otro gadu desmitu, tomēr ne katrs ir gatavs savu privātmāju būvēt no koka, bet lielāku objektu pasūtījumos Latvijā koks kā konstrukciju materiāls parādās pavisam reti. Lai arī koks tiek dēvēts par «jauno betonu» un 21. gadsimta būvmateriālu, tas nenozīmē, ka visas ēkas jābūvē no koka vai pilnīgi visai ēkai jābūt tikai no koka. Konferences prezentācijās tika demonstrētas arī hibrīdbūves, kurās visbiežāk apvienots betons un koks. Tomēr visā Eiropā runā par klimata pārmaiņām un piemin koku kā alternatīvu tiem būvmateriāliem, kuri rada daudz lielāku ietekmi uz vidi nekā koksnes būvizstrādājumi...

Visu rakstu lasiet žurnāla "Būvinženieris" augusta numurā*.

*Žurnālu “Būvinženieris” var iegādāties LBS birojā - Kr.Barona ielā 99, Latvijas pasts un SIA “Preses serviss” piegādes vietās Rīgā, Siguldā, Dobelē, Mārupē, Daugavpilī, Cēsīs, Liepājā, Jelgavā, Ventspilī, Ogrē, Bauskā, Ādažos, Madonā, Salaspilī, Jūrmalā, Iecavā, Ķekavā un citur.

Antra Viļuma, mag. arch.