Koka Dinamiskā struktūra tapa 48 stundu hakatonā

No idejas līdz tās realizēšanai ne vienmēr var nokļūt ātri. Dažkārt risinājumus kādai problēmai meklē mēnešiem vai pat gadiem ilgi. Ideju izstrādei un problēmu risināšanai pasaulē izmanto dažādas metodes, piemēram, prāta vētras, darba grupas. Un arvien rodas arī jauni veidi. Salīdzinoši nesen ir radīta, varētu teikt, inovatīva pieeja – 24 vai 48 stundu hakatons. Pasaulē pirmo koka hakatonu Igaunijā organizēja Garage 48, kas daudziem pazīstams kā IT hakatonu organizētājs.

Hakatons ir satikšanās vieta dažāda līmeņa un profesiju pārstāvjiem, un tā idejas pirmsākumi meklējami Kanādā 1999. gadā. Hakatons, saukts arī par tehnoloģiju maratonu, ir pasākums, kas ilgst 48 stundas. Tā mērķis ir izveidot jaunas komandas un radīt jaunus tehnoloģiskus risinājumus. Sākotnēji katrs savu biznesa ideju prezentē pārējiem dalībniekiem. Pēc tam dalībnieki izvēlas, pie kuras idejas attīstīšanas strādāt turpmākās 48 stundas, lai veidotu reālu produkta prototipu.

Koka hakatons radās, pateicoties igauņu kokapstrādes un mēbeļu izgatavošanas kompetences centram TSENTER Vaimelā un sadarbības projektam ar Vidzemes plānošanas reģionu. Protams, ir vēl daudz iesaistīto pušu: Vaimelas pašvaldība, Arodapmācības skolas tehniskā centra Tehnomajapasniedzēji un vadība, Igaunijas un Latvijas mākslas akadēmijas un citas organizācijas.

Koka dienās, kas 2017. gada maijā norisinājās Cēsīs, TSENTER pārstāvis Kalevs Kārna stāstīja par līdzīgiem pasākumiem un aicināja piedalīties, iesūtot idejas un risināmās problēmas. Tā bija interesanta informācija, tomēr arī pašiem organizatoriem tobrīd vēl nebija zināms, ka tas izvērtīsies tik liela mēroga pasākumā ar 18 jauniem produktiem.

Garage 48 Wood hakatona ielūgumi izplatījās pa daudziem saziņas kanāliem, un no 20. līdz 22. oktobrim uz pasākumu pulcējās dažādu profesiju pārstāvji no Latvijas un Igaunijas. Atzīmēšanas vērta ir arī pasākuma organizatoriskā puse: autobusi uz notikuma vietu, naktsmājas un maltītes, dienas programmas sadalījums pa stundām un pat minūtēm, pieejamās kokapstrādes un metālapstrādes iekārtas, dažādu jomu mentori un konsultanti. Protams, izcila un ievērības cienīga bija arī dalībnieku dažādība, pārstāvot nozares un valstis...

Visu rakstu lasi žurnāla "Būvinženieris" decembra numurā*

*Žurnālu “Būvinženieris” var abonēt http://buvinzenieriem.lv, Latvijas Pastā, LBS birojā - Kr.Barona ielā 99.

Žurnālu var iegādāties LBS birojā - Kr.Barona ielā 99 un SIA “Preses serviss” piegādes vietās Rīgā, Siguldā, Dobelē, Mārupē, Daugavpilī, Cēsīs, Liepājā, Jelgavā, Ventspilī, Ogrē, Bauskā, Ādažos, Madonā, Salaspilī, Jūrmalā, Iecavā, Ķekavā un citur.

Antra Viļuma, Mag. Arch. 

Foto: publicitātes materiāli