Korupcijas cēloņi būvniecības iepirkumos

Sabiedrības par atklātību Delna Rīgā rīkotajā konferencē tika prezentēti pētījumu secinājumi, kas atklāj korupcijas cēloņus būvniecības iepirkumos Latvijā, Somijā un Baltkrievijā.

Latvijas pētījumā secināts, ka uzņēmējiem traucē ne tikai lielais nodokļu slogs, bet arī iespaidīgais pašvaldību skaits. Sadrumstalotajā sistēmā ir daudz nepamatotu noteikumu, nereti dominē iepirkumu amatpersonu savtīgās intereses vai nekompetence.

Līdzīgais un atšķirīgais

Kā uzsvēra Delnas direktors Jānis Volberts, pēc pieredzes pašvaldību iepirkumos gandrīz 90% uzņēmēju atzinuši, ka ēnu ekonomika un korupcija ir problēma, kas kropļo godīgu konkurenci, liedzot attīstību. Būvniecības nozares eksperts Peka Muinonens dalījās Somijas pieredzē, kā cīnīties ar ēnu ekonomiku. Baltkrievijas situāciju starptautiskajā projektā apkopoja organizācija BEROC.

Pētījuma ietvaros aptaujāti 30 uzņēmēji un vadītāji, kuri strādā būvniecības nozarē un bijuši iesaistīti municipālajos iepirkumos Latvijā, 527 aptaujas veiktas Somijā un 50 Baltkrievijā. Pētījumi rāda, ka visās trijās valstīs problēmas rada nevienādi nosacījumi iepirkumos, to rīkotāju nekompetence vai alkatība, bet ir arī specifiskas problēmas. 

Diskusijas dalībnieki no pētnieku un nozares ekspertu vidus uzsvēra būvniecības uzņēmumu iesaisti ēnu ekonomikas un korupcijas mazināšanā, kā arī trauksmes celšanas nozīmi atklātības vairošanā.

Negodīga konkurence

Jaunākais pētījums rāda, ka ēnu ekonomikas līmenis būvniecības nozarē Latvijā ir apmēram 40% no IKP, visaugstākais salīdzinājumā ar citiem tautsaimniecības sektoriem. Kā galvenās problēmas minētas neuzrādītā peļņa, nereģistrētie darbinieki un aplokšņu algas. Tas padara nozari vairāk pakļautu korupcijai un negodīgai konkurencei. Jau vēstīts, ka pelēkā sektora mazināšanai valsts iestādes un nozares pārstāvji parakstījuši memorandu, kurā plānoti dažādi uzlabojumi.

Saskaņā ar Centrālās statistikas pārvaldes datiem 2015. gadā Latvijā bija 11 026 aktīvi būvuzņēmumi, no tiem 88% bija mazie uzņēmumi, kuros strādā līdz deviņiem darbiniekiem. Nereti tieši uzņēmumu nelielais apgrozījums liedz tiem iegūt pietiekamu finansiālo stabilitāti un saņemt banku garantijas, lai konkurētu iepirkumos...

Visu rakstu lasiet žurnāla "Būvinženieris" augusta numurā*.

*Žurnālu “Būvinženieris” var iegādāties LBS birojā - Kr.Barona ielā 99, Latvijas pasts un SIA “Preses serviss” piegādes vietās Rīgā, Siguldā, Dobelē, Mārupē, Daugavpilī, Cēsīs, Liepājā, Jelgavā, Ventspilī, Ogrē, Bauskā, Ādažos, Madonā, Salaspilī, Jūrmalā, Iecavā, Ķekavā un citur.

Antra Ērgle