Labi pārdomāta čaula

Atvērto durvju dienās apmeklētājiem tiek demonstrētas dažādas būves: privātmājas, biroji, publiskās celtnes. Jaunmārupē varēja apskatīt savrupmāju Ezernieki ar pirti, Sauriešos demonstrēja SIA i2 Smartwin logu ražotni, kas atbilst pasīvo ēku A klasei.

Uzsilst pati

Dzīvojamo ēku varēja apskatīt no ārpuses. Tā uzbūvēta pusotra gada laikā, taču saimnieks neesot aprēķinājis, par cik dārgāk izmaksājusi pasīvā māja salīdzinājumā ar parastu. Iepriekšējo ziemu tā jau tika pilnībā apdzīvota, un siltuma tēriņš izrādījies mazāks, nekā plānots. Apkurei izmanto elektriskos caurplūdes sildītājus un vienu malkas krāsni, dažās telpās ir siltās grīdas.

Enerģijas patēriņš pērn bijis 14 kWh/m2 gadā atbilstīgi pasīvās mājas prasībām. Ar 234 m2 apsildāmo platību par elektrību pērn mēnesī vidēji maksājuši 80 eiro, ieskaitot pirts būvniecības gaitā patērēto enerģiju un sadzīves iekārtu darbināšanu. Dušās ir siltummaiņi, kas silda pienākošo ūdeni ar aizplūstošā siltumu.

Saimnieks uzskata, ka pasīvo māju nav vērts celt, ja cilvēks vēlas ietaupīt naudu, tam labāk atbilst zema enerģijas patēriņa standarta būve. Ieguvums ir svaigs gaiss no rekuperācijas sistēmas. Ja ārā ir saule, māja ziemā uzsilst līdz plus 24 grādiem, mākoņainā un drēgnākā laikā, ja ārā gaisa temperatūra nenokrīt zem nulles, telpās turas ap 20 grādiem.

Ziemā neizsalst

Pirti ar pasīvās mājas komponentiem izrādīja arhitekts Ervīns Krauklis. Tā būvēta ar līdzīgiem elementiem kā dzīvojamā māja. Izmantoti gatavi karkasa paneļi, kas ražoti Latvijas Finiera rūpnīcā, būve salikta pāris dienās...

Visu rakstu lasi žurnāla "Būvinženieris" februāra numurā*

*Žurnālu “Būvinženieris” var abonēt http://buvinzenieriem.lv, Latvijas Pastā, LBS birojā - Kr.Barona ielā 99.

Žurnālu var iegādāties LBS birojā - Kr.Barona ielā 99 un SIA “Preses serviss” piegādes vietās Rīgā, Siguldā, Dobelē, Mārupē, Daugavpilī, Cēsīs, Liepājā, Jelgavā, Ventspilī, Ogrē, Bauskā, Ādažos, Madonā, Salaspilī, Jūrmalā, Iecavā, Ķekavā un citur.

 

Antra Ērgle

Foto: Sarmīte Livdāne