LBS biedri apmeklē Tartu

18. maijā Latvijas Būvinženieru savienība aktīvākajiem LBS biedriem un sekciju dalībniekiem no Izglītības un būvniecības zinātnes sekcijas (vadītājs Mārtiņš Vilnītis) un Arhitektūras un pilsētbūvniecības sekcijas (vadītāja Rūta Krūskopa) organizēja braucienu uz Igaunijas Nacionālo muzeju Tartu, kuru apmeklētājiem atklāja 2016. gada 1. oktobrī.
Par muzeja būvniecības gaitu LBS izdotais žurnāls “Būvinženieris” rakstīja 2015. gada decembra numurā.
Igaunijas Nacionālais muzejs, kopš 1927. gada bijis tieši Tartu. Tāpēc būvējot jauno nebija variantu. Tas atrodas bijušajā militārajā zonā, kura Padomju varas gados iedzīvotājiem bija slēgta. Muzejs vakar sveica 200 tūkstošo apmeklētāju. 30 % no viesiem ir ārzemnieki, pārsvarā somi. 
Vairāk nekā 100 arhitektu biroji no ārzemēm piedalījās konkursā par Nacionālā muzeja projektēšanu. Igauņi izvēlējās jaunu arhitektu ideju, kuriem tobrīd pat nebija sava biroja. Francūzis, libāniete un japānis bāzējās Parīzē. Taču viņi bija ārkārtīgi precīzi uztvēruši vietu, laikmetu, sasaistot pagātni ar nākotni un radot ēku, kas atgādina lidlauka skrejceļu, kas te bijis vēsturiski. Konstruktori gan ir vietējie igauņi un konstrukcijām dota 80 gadu garantija. 33 tūkstošu kvadrātmetru lielā būve igauņiem izmaksāja tikai 37 miljonus eiro. Kopā ar visas bijušās degradētās teritorijas sakārtošanu un muzeja iekārtām te ieguldīti 74 miljoni eiro. Līdzekļi tikai no Kultūras fonda, kuram nauda ienāk no tabakas, alkohola u.c. nodokļiem. Ekspluatācijas izmaksas - 6 miljoni eiro gadā. 50% dotē valsts, otra puse no muzeja ienākumiem. Efektīva saimniekošana. Uz milzīgo kubatūru tikai 12 tūkstoši eiro jāmaksā par elektrību un 18 tūkstoši eiro mēnesī par apkuri. Izmaksas! Tas arī bija tas pārsteidzošais, ko atzina LBS delegācija. Secinājumi kāpēc igauņiem tā un mums citādāk - pilnīgi skaidri! 
Muzejs, kurā vērts atgriezties. Ekspozīcijas mainās un tas ir jaudīgs, interaktīvs ceļojums vēsturē, laikā, ekonomikā, ģeogrāfijā.
Tartu muzejs iepriecināja ne tikai ar oriģinālo arhitektūru, zemām būvniecības un ekspluatācijas īpašībām, ekspozīciju bet arī ar to, ka būvniecībā tika izmantoti Latvijā ražotie būvmateriāli – Knauf ģipšakmens plāksnes, ar kurām tika nodrošināta ātra būve, akustiskās un ugunsdrošības īpašības.

 


Created with flickr slideshow.