Lego tipa būves

Holandiešu bērniem patīk Lego. Patīk tagad un patika kādreiz. Arī holandiešu arhitektiem Lego nav gājis secen, kā to acīmredzami pierāda šīs trīs interesantās būves. Materiāli citādi, bet princips tas pats. 

Atvilktne uz atvilktnes

Patch 22, kas ir jaunākā no šā trijnieka, gan vairāk atgādina pusvirus atstātu koka atvilktņu krāvumu, nevis Lego klučus, kas uzlikti uz betona pamata. Šī savdabīgā un pagaidām augstākā koka būve Nīderlandē – 30 metri un seši stāvi no koka! – atrodas Amsterdamas ziemeļu daļā un jau paguvusi savākt pieklājīgu balvu ražu. Pagaidām vienīgā, jo citā Amsterdamas vietā ir plānots būvēt 21 stāvu koka būvi.

Patch ir arhitekta Toma Frantcena privātā iniciatīva, jo, kā atzina arhitekts, nekas tāds netiktu uzbūvēts, ja otrā pusē būtu pasūtītājs. Lielākoties izmaksu dēļ, jo karkass vien bija vairāk nekā uz pusi dārgāks par parasti izmantoto betonu. Tāpat netiktu realizēti stāvu izvirzījumi, jo arī tie izmaksājuši daudz naudas. T. Frantcens ir viens no nedaudzajiem holandiešu arhitektiem, kurš projekta attīstību ņēmis savās rokās. 

«Iepretim Vācijai, Skandināvijai un Austrijai Nīderlandē koka celtnes, jo īpaši tik lielas kā Patch 22, ir ļoti neierastas,» stāsta arhitektrs T. Frantcens. «Bet koks ir vienīgais celtniecības materiāls, kura resursi nepārtraukti atjaunojas.» To priežu vietā, kas izmantotas Patch 22 konstrukcijām un logiem, jau iestādīti un aug jauni koki. 

Sākumā bija iecerēts visu ēku būvēt tikai no koka, bet tas izrādījās neiespējami, jo septiņu stāvu koka ēka būtu pārāk viegla tik vējainai vietai. Tā nu nācās samierināties ar kompromisu – betona pamatu, kas kalpo arī par pirmo stāvu. «Mājai ir arī betona serdene un tukšās betona grīdas, kas stiprinātas tērauda sijās, bet viss pārējais ir no koka, arī nesošās sienas,» skaidro T. Frantcens. 

Šīs mājas neparastākā īpašība ir fleksibilitāte.... Visu rakstu lasiet žurnāla "Būvinženieris" februāra numurā*!

*Žurnālu “Būvinženieris” var iegādāties LBS birojā, Kr.Barona ielā 99 un SIA “Preses serviss” piegādes vietās Rīgā, Siguldā, Dobelē, Mārupē, Daugavpilī, Cēsīs, Liepājā, Jelgavā, Ventspilī, Ogrē, Bauskā, Ādažos, Madonā, Salaspilī, Jūrmalā, Iecavā, Ķekavā un citur.

Jolanta Sēnele