Logi gaisa kvalitātes nodrošināšanai

Sākoties aukstajam laikam un apkures sezonai, lielākajā daļā mājokļu arvien aktuālāks kļūst jautājums par veselīga mikroklimata nodrošināšanu. Šeit viens no būtiskiem faktoriem ir logu kvalitāte un gaisa pieplūdes nodrošināšana, jo nepietiekamas gaisa pieplūdes dēļ telpās uzkrājas mitrums, veidojas pelējums, līdz ar to neizbēgami cieš mūsu veselība.

Lai uzzinātu vairāk un izprastu, cik liela loma mūsu mājokļu mikroklimata kvalitātē ir logiem un kā nodrošināt veselīgu klimatu iekštelpās, sarunājāmies ar Latvijas Logu un durvju ražotāju asociācijas (LLDRA) valdes locekli Ivaru Bulu.

Jāatzīst, šī problēma mūsu mājokļos ir aktuāla jau kopš jauno pakešu logu ienākšanas Latvijā un vēl jo vairāk līdz ar ēku atjaunošanas jeb renovācijas uzsākšanu. Turklāt neatbilstoši vai nepietiekami ventilācijas risinājumi nav tikai Latvijas problēma, ar to saskaras visās valstīs, kur tiek veikti ēku atjaunošanas un siltināšanas darbi. Ivars Buls skaidro, ka pirmā problēma, ar ko saskaras iedzīvotāji līdz ar ēku siltināšanu, ir mitruma palielināšanās telpās: «Iepriekš gaisa apmaiņa telpās notika caur neblīvumiem logu rāmjos, taču pēc ēku renovācijas sienas kļūst blīvākas, ieliekot blīvus pakešu logus, gaisa pieplūde vienkārši nenotiek. Telpas kļūst mitras, veidojas pelējums.»

Ačgārnā energoefektivitāte

Sanāk ačgārni – vēloties dzīvot skaistā, dabai draudzīgā un energoefektīvā ēkā, veicam ēku atjaunošanu, nomainām vecos koka logus pret jauniem, siltumu necaurlaidīgiem logiem, bet rezultātā bieži vien iegūstam siltu, tomēr mitru un pelējuma attīstībai labvēlīgu mikroklimatu, kas nebūt nav labs mūsu veselībai. Kā rīkoties?

Ivars Buls skaidro, ka pirmām kārtām līdz ar renovācijas veikšanu ēkā nepieciešams iestrādāt ventilācijas sistēmu. Tā var būt atsevišķa, autonoma ventilācijas iekārta un komunikācijas, kur gaisa pieplūde un noplūde notiek pa atsevišķiem kanāliem, taču, tā kā šādas sistēmas ir dārgas, pie mums šo risinājumu, veicot ēkas atjaunošanu, neizvēlas. Vēl ir iespējams ēkas sienās izbūvēt atvērumus gaisa pieplūdei, taču krietni lētāks un iedzīvotājiem pieejamāks variants ir energoefektīvi logi, kas aprīkoti ar speciālām mikroventilācijas sistēmām jeb gaisa pieplūdes vārstiem.

Tad nu aplūkosim, kā ar pareizu logu izvēli veicināt ne vien energoefektivitāti, bet arī nodrošināt mājoklī veselīgu klimatu, kā arī iepazīsimies ar ieteikumiem logu kopšanai pēc ēkas renovācijas.

 

Visu rakstu lasi žurnāla "Būvinženieris" decembra numurā*

*Žurnālu “Būvinženieris” var abonēt http://buvinzenieriem.lv, Latvijas Pastā, LBS birojā - Kr.Barona ielā 99.

Žurnālu var iegādāties LBS birojā - Kr.Barona ielā 99 un SIA “Preses serviss” piegādes vietās Rīgā, Siguldā, Dobelē, Mārupē, Daugavpilī, Cēsīs, Liepājā, Jelgavā, Ventspilī, Ogrē, Bauskā, Ādažos, Madonā, Salaspilī, Jūrmalā, Iecavā, Ķekavā un citur.