Mainīt domāšanu kvalitātes celšanai

Pirms diviem gadiem stājās spēkā Eirokodeksa būvnormatīvi un ar tiem saistītie standarti. To mērķis – nodrošināt vienotu inženieru izpratni visā Eiropas Savienībā. 2015. gadā apstiprināts plāns par Eirokodeksa būvniecības standartu uzlabošanas pasākumiem 2016.–2018. gadam. Taču pilnvērtīgai jaunās sistēmas izmantošanai nozare joprojām iestrēgusi pārejas periodā. Būvniecības valsts kontroles birojs (BVKB) ir pārliecināts: lai celtu kvalitātes un drošības līmeni, jāmaina domāšana un attieksme, sekojot līdzi mūsdienu kvalitātes standartiem. Par to saruna ar BVKB Kontroles departamenta direktoru Māri Demmi un sertificētu būvuzraugu Rihardu Ābolu.

Ko nosaka Eirokodeksa standarti, un kāpēc tie ir tik svarīgi?

Demme: Vienkāršoti skaidrojot, Eirokodeksa standartus var identificēt ar kādreizējo padomju laiku GOST un SNIP sistēmu. Eirokodeksa būvniecības standarti un to nacionālie pielikumi piedāvā vienotai izpratnei gatavu sistēmu. Jo kvalitāte sākas ar vienotu izpratni. Tā ir jauna, vienota sistēma, kas balstīta uz konkrētām procedūrām un sistemātisku kontroli, panākot ēkas drošumu un kvalitāti.

Ābols: Sistēmai jādarbojas tā, lai, sperot nākamo soli, būtu pilnīgi skaidrs, ka iepriekšējā neesi kļūdījies. Standarti paredz vadlīnijas un rekomendācijas. Tos nevajag uztvert kā normatīvo aktu kopumu, bet gan kā rokasgrāmatu minimālo kvalitātes prasību sasniegšanai. Piemēram, mūsu nacionālajā likumdošanā nav norādīts, cik var būt maksimālā kolonnas nobīde pa vertikāli. Šāda informācija ir šajos standartos. Sistēmas pamatā ir definēti drošuma līmeņi. Savukārt droša būvniecība ietver precīzi izstrādātu projektu, atbilstošu būvmateriālu izmantošanu un kvalitatīvu darbu izpildi...

Visu rakstu lasiet žurnāla "Būvinženieris" augusta numurā*.

*Žurnālu “Būvinženieris” var iegādāties LBS birojā - Kr.Barona ielā 99, Latvijas pasts un SIA “Preses serviss” piegādes vietās Rīgā, Siguldā, Dobelē, Mārupē, Daugavpilī, Cēsīs, Liepājā, Jelgavā, Ventspilī, Ogrē, Bauskā, Ādažos, Madonā, Salaspilī, Jūrmalā, Iecavā, Ķekavā un citur.

Baiba Rēdere

Foto: Mārīte Šperberga