Maza ideja vai liela revolūcija? Minimāju kustība pasaulē

Minimāju kustība pasaulē pieņemas spēkā un izraisa jau komerciālu interesi.

Pirms mēs drīkstam doties uz informatīvo vakaru, tā organizētāji lūdz, lai iesūtām aprakstu par savu ģimeni. Nu, jā, jo tik daudz gribētāju, un tai ir jābūt kopienai. Galu galā gribētāju ir tik daudz, ka vismaz oficiāli noteicošie ir nevis apraksti un foto, bet gan vecā labā loterija. Pāris mēnešu pēc projekta apstiprināšanas Almēres pašvaldībā (Nīderlande) visas jaunbūvējamā ekociemata Bolderburen mājas ir vai nu rezervētas, vai jau nopirktas, tostarp deviņas minimājas ar kvadratūru no 40 līdz 52 m2.

Pēc Tiny House Nederland datiem, pašlaik Nīderlandē ir 87 minimāju iniciatīvas dažādās realizācijas stadijās, un pagājušā gada nogalē biržā kotētais būvuzņēmums Heijman paziņoja par noslēgto līgumu realizēt 28 minimājas, kuru kvadratūra nepārsniedz 39 m2,  kādai holandiešu mājokļu korporācijai. Kaut arī minimāju kustība ir gandrīz 13 gadu veca, tieši pērn biznesa organizācijas un arhitekti pievērsa pastiprinātu uzmanību šīm nieka būvēm. Tās ir kļuvušas komerciāli pievilcīgas, kaut gan tas nekādi neatbilst kustības ideoloģijai.

No Amerikas atceļojusī minimāju kustība vēl pirms diviem gadiem  te, Nīderlandē,  bija vien tāda trako jeb, kā holandieši mēdz teikt, kazas vilnas zeķenieku padarīšana. Bet tradicionālo mājokļu tirgum kļūstot jo dienas jo neprognozējamākam un vidējam budžetam nedraudzīgākam, arvien vairāk cilvēku apsver dzīvošanu relatīvi mazos kvadrātmetros. Un, kā nemitīgi atkārto minimāju īpašnieki, ja tev nav hipotēkārā kredīta, tu vari darīt ar savu dzīvi, ko vien vēlies. Minimājas gan nav tikai to izvēle, kuriem nekas cits nav pa kabatai (galu galā arī minimājas nenāk par velti). Bieži vien te ir ideālisms, vēlme samazināt savu ekoloģisko pēdu un atrast dzīvē citas prioritātes.  

Šie arī bija iemesli pirmajai oficiālajai minimājai. Amerikāniete Dī Viljamsa (Dee Williams) pirms vairāk nekā 14 gadiem nokļuva slimnīcā ar sirds problēmām. Pēc atveseļošanās viņa loģiski secināja, ka dzīve var būt īsa, tāpēc nav ko to izniekot četru guļamistabu mājas uzturēšanai. Viņa to pārdeva un pati uzbūvēja mazu – patiešām mazu (8 m2) – mājeli uz riteņiem, ko novietoja draugu dārzā. Kaut gan tas izklausās maz pat padomju šaurību pieredzējušajiem, šajā minimājiņā atradās vieta visām viņas 305 no lielās mājas paņemtajām lietām. Kopš tā laika vairāk nekā 20 miljoni cilvēku ir virtuāli lūkojuši, kā tas ir, dzīvot tik mazos kvadrātmetros, un vēl vairāki tūkstoši apmeklējuši to klātienē...

Visu rakstu lasi žurnāla "Būvinženieris" februāra numurā*

*Žurnālu “Būvinženieris” var abonēt http://buvinzenieriem.lv, Latvijas Pastā, LBS birojā - Kr.Barona ielā 99.

Žurnālu var iegādāties LBS birojā - Kr.Barona ielā 99 un SIA “Preses serviss” piegādes vietās Rīgā, Siguldā, Dobelē, Mārupē, Daugavpilī, Cēsīs, Liepājā, Jelgavā, Ventspilī, Ogrē, Bauskā, Ādažos, Madonā, Salaspilī, Jūrmalā, Iecavā, Ķekavā un citur.

Jolanta Sēnele