Metāla karkasa konstrukciju noturība

Lielbritānijas būvju konstrukcijas drošības eksperti publicējuši ziņojumu par metāla karkasa ēku noturības nodrošināšanu celtniecības gaitā, analizējot vietnē structural-safety.orgsaņemtos ziņojumus par pēdējā desmitgadē sabrukušajām celtnēm.

Vairāki ziņojumi

Ziņojums daļēji pārpublicēts no Lielbritānijas interneta vietnes structural-safety.org, ko uztur Konstrukciju drošības pastāvīgā komiteja (Standing Committee on Structural Safety – SCOSS), Konstrukciju drošības konfidenciālo ziņojumu institūcija (Confidential Reporting on Structural Safety – CROSS) ar Konstruktoru biroja, Civilo būvju inženieru biroja un Veselības un drošības uzraudzības institūcijas līdzdalību.

Ziņojumā projektētāji, konstruktori, materiālu ražotāji un būvnieki aicināti pievērst lielāku uzmanību metāla karkasa ēku projektēšanai un būvniecībai, lai nepieļautu to sabrukšanu celtniecības gaitā. Pēdējos gados saņemti vairāki ziņojumi par riska situācijām un ēku sabrukšanu, un kā piemērs analizēta City Gatesbaznīcas pilnīgā sabrukšana celtniecības gaitā 2012. gada 31. janvārī. Tas notika naktī, un cilvēki negadījumā necieta. 

Avāriju izmeklēja Anglijas Darba drošības un veselības pārvaldes inspektori. Par cēloni, kas izraisīja sabrukšanu, tika atzīta jumta nesošā konstrukcija, ko veidoja kopne 36 metru kopgarumā un tai piestiprināto konstrukciju savienojumi. Kopnes kopējais garums – 36 metri, augstums – 3,5 metri. Tā sastāvēja no piecām rūpnieciski izgatavotām sekcijām, kas savstarpēji tika savienotas, tās sametinot būvlaukumā. Kopne balstīja jumtu virs ēkas ceturtā stāva un pie trešā stāva karkasa bija fiksēta ar kvadrātveida iekarēm, kas bija stiprinātas pie kopnes apakšējās joslas. Otrā stāva balkons bija stiprināts pie trešā stāva konstrukcijas, izmantojot augstas stiprības tērauda iekares stieņus un skrūvju veida savienojumu. 

Vāji stiprinājumi

Analizējot celtnes atliekas pēc sabrukšanas, eksperti secināja, ka avārijas cēlonis bija gan metināto, gan skrūvēto savienojumu nepietiekamā stiprība. Izmeklēšanā tika precizēts, ka metinājuma šuves nebija pietiekamā platumā, uzliekamās detaļas bija neprecīzi izgatavotas, līdz ar to tika veikti papildu urbumi, kas samazināja detaļu izturību...

Visu rakstu lasiet žurnāla “Būvinženieris” (Nr.63) 2018.gada augusta numurā.

Žurnālu "Būvinženieris" varat abonēt www.buvinzenieriem.lv vai Latvijas pasta nodaļās, savukārt  žurnālu  iegādāties varat Preses servisa tirdzniecības vietās: http://www3.presesserviss.lv/buvinzenieris/

Antra Ērgle