Mundigciema pieredze

Mundigciems atrodas tikai 4,5 kilometrus no Talsiem, Lībagu pagastā. Un pagājušā gada 17. novembrī, piedaloties dzīvokļu īpašniekiem, būvniekiem, apsaimniekotājiem, finansētājiem, kā arī valsts institūciju un pašvaldības pārstāvjiem, tur tika atklāta atjaunotā piecstāvu dzīvojamā māja Saullēkti. Līdz ar to Mundigciems kļuva par pirmo ciemu Latvijā, kurā visas daudzdzīvokļu dzīvojamās mājas ir renovētas – četras, izmantojot Eiropas Savienības fondu līdzfinansējumu, bet viena ar bankas kredīta palīdzību.

“Mājas atjaunošana ir veids, kā varam būtiski paaugstināt ēkas energoefektivitāti, samazinot gan energoresursu patēriņu, gan izdevumus par tiem, kā arī pagarināt ēkas mūžu ilgtermiņā. Mundigciems kļuvis par pirmo ciematu Latvijā, kurā ir atjaunotas visas daudzdzīvokļu dzīvojamās mājas. Zīmīgi, ka Mundigciemā atklāta pirmā atjaunotā dzīvojamā māja jaunās energoefektivitātes paaugstināšanas atbalsta programmas ietvaros, kurā kopumā patlaban saņemti vairāk nekā 280 projektu pieteikumu,” – tā Ekonomikas ministrijas parlamentārais sekretārs Jānis Upenieks.

“Visas Mundigciema daudzdzīvokļu mājas tika būvētas padomju laikā. Tās bija sliktā stāvoklī, siltums istabās neturējās. Par šā brīnuma iniciatoru noteikti jāuzskata apsaimniekotājs Adax2, kura speciālisti mācēja izskaidrot iedzīvotājiem, kādu labumu viņi iegūs no atjaunošanas. Finanšu institūciju labvēlība, mājas iedzīvotāju uzņēmība un, galvenais, sistemātisks būvnieku darbs ļāvis pakāpeniski atjaunot māju pēc mājas. Tagad ir kārta rīkoties pašvaldībai un sakopt teritoriju ap mājām, ierīkot celiņus, soliņus un apstādījumus,” priecājas Lībagu pagasta pārvaldes vadītāja Lauma Jaunpujēna.

 

Naudas politika

Tāda ēku atjaunošana nevar notikt bez pārdomātas finanšu stratēģijas. Lai uzlabotu daudzdzīvokļu māju tehnisko stāvokli un energoefektivitāti, jau kopš 2016. gada septembra Latvijā darbojas DME programma, ko izstrādāja Ekonomikas ministrija un ievieš ALTUM. Tā piešķir grantus, aizdevumu garantijas, aizdevumus projekta realizācijai, kā arī sniedz bezmaksas konsultācijas visā projekta gaitā. DME programmai līdz 2022. gadam no Eiropas Reģionālās attīstības fonda būs pieejami 166 miljoni eiro, savukārt, piesaistot banku finansējumu, māju atjaunošanai pieejamie līdzekļi var sasniegt pat 300 miljonus eiro. Ar šīs programmas atbalstu visā Latvijā piecu gadu laikā plānots atjaunot vairāk nekā 1000 daudzdzīvokļu mājas. Līdz pat 50% no izmaksām, kas tiks tērētas māju energoefektivitātes uzlabošanas darbiem, iedzīvotāju vietā tiks segtas no Eiropas Savienības līdzekļiem. Pārējās izmaksas iespējams saņemt kā bankas aizdevumu, turklāt dzīvokļu īpašniekiem nav jāieķīlā savi mājokļi...

Visu rakstu lasi žurnāla "Būvinženieris" februāra numurā*

*Žurnālu “Būvinženieris” var abonēt http://buvinzenieriem.lv, Latvijas Pastā, LBS birojā - Kr.Barona ielā 99.

Žurnālu var iegādāties LBS birojā - Kr.Barona ielā 99 un SIA “Preses serviss” piegādes vietās Rīgā, Siguldā, Dobelē, Mārupē, Daugavpilī, Cēsīs, Liepājā, Jelgavā, Ventspilī, Ogrē, Bauskā, Ādažos, Madonā, Salaspilī, Jūrmalā, Iecavā, Ķekavā un citur.

Andris Ozoliņš