No viena līdz deviņiem. Guntis Rāvis

Tieši pirms pieciem gadiem žurnāls Būvinženieris sarunājās ar Gunti Rāvi par investīcijām ražošanā un riskiem, izveidojot jaunas rūpnīcas. Tagad Skonto Group prezidents Guntis Rāvis prezentē grupu, ko veido deviņi uzņēmumi: Skonto Būve, Skonto Prefab, Skonto PlanLTD, Forta Medical, Forta Modular, Skonto Construction, LEC, Skonto Constructian Products, Skonto Cross Timber Systems. «Diemžēl mūsu valsts tirgus ir ļoti mazs. Skonto Grupa ir rezultāts tam, ko vēlas redzēt ārzemēs. Ja pasūtījums ir iespaidīgs, viņi grib kontaktēties ar kompāniju, kurai ir vismaz 100 miljonu apgrozījums. Grupa radās, pateicoties mūsu Zviedrijas, Norvēģijas, Somijas un Lielbritānijas partneru pamudinājumam. Viņi ierosināja: jūsu kompānijas uztveram kā grupu, tāpēc kā grupu jums to arī vajadzētu pasniegt. Tas nāk par labu eksporta tirgus apgūšanai. Klients nosaka, ko vēlas redzēt,» skaidro Guntis Rāvis.

Šīs deviņas kompānijas, kas apvienotas grupā, ir atsevišķi uzņēmumi.

Būtībā tās ir atsevišķas SIA. Katrai no tām ir savs darbības veids, arī akcionāru struktūra tajās ir dažāda, bet tās apvienojām Skonto Group, lai uzņēmumus būtu vieglāk prezentēt jebkurā pasaules vietā, vai tā ir Izraēla, Amerika, Islande, Zviedrija, Somija, Norvēģija, Lielbritānija vai Vācija. Grupā ir tikai tās kompānijas, kas nodarbojas ar būvmateriālu ražošanu, montēšanu, būvuzņēmēju pakalpojumu sniegšanu Latvijā un ārzemēs.

Visi grupas uzņēmumi orientēti uz eksportu?

Jā. Vienīgā kompānija, kas veidota Latvijas tirgum, ir Skonto Būve, un tāda tā arī paliks. Tās apgrozījums būs atkarīgs no tā, cik šajā nelielajā valstī būs būvdarbu veikšanas piedāvājumu. 2015. gads bija veiksmīgs, pagājušā gadā diemžēl neviens liels infrastruktūras objekts valstī netika realizēts, līdz ar to arī mūsu apgrozījums kritās. Šogad ir tikai daži objekti: bērnudārzs, skola, būve amerikāņu armijai, ugunsdzēsības depo, arī rūpnīcas rekonstrukcija. Savukārt visām pārējām grupas kompānijām pieprasījums ir milzīgs, ir starptautiska reputācija, kompāniju apgrozījums pieaug. 90–100% produkcijas tiek ražota eksportam.

Skandināvijā jūsu darbus var redzēt visvairāk. Kur vēl?

Grupas uzņēmumiem ir pasūtījumi ap 100 objektos ārpus Latvijas, 30 no tiem Stokholmā, Londonā ap 15, tad seko Norvēģija, Somija...

Visu rakstu lasiet žurnāla "Būvinženieris" augusta numurā*.

*Žurnālu “Būvinženieris” var iegādāties LBS birojā - Kr.Barona ielā 99, Latvijas pasts un SIA “Preses serviss” piegādes vietās Rīgā, Siguldā, Dobelē, Mārupē, Daugavpilī, Cēsīs, Liepājā, Jelgavā, Ventspilī, Ogrē, Bauskā, Ādažos, Madonā, Salaspilī, Jūrmalā, Iecavā, Ķekavā un citur.

Mārīte Šperberga

Foto: Mārīte Šperberga un no Skonto Group arhīva