Palīgs ceļu projektēšanā

Labi uzbūvētam ceļam ir nepieciešamas divas lietas – kvalitatīvs projekts un atbilstošā kvalitātē veikta būvniecība. Viens no kvalitatīva projekta galvenajiem nosacījumiem ir pēc iespējas pilnīgāka izejas datu savākšana, savukārt būves kvalitātes novērtēšanai tiek veiktas attiecīgas pārbaudes.

Tā kā grunts penetrācijas radars (GPR) ir iekārta, kas spēj sniegt lielu ieguldījumu abās šajās jomās, VAS Latvijas Valsts ceļi (LVC) tika pieņemts lēmums par šādas iekārtas iegādi. Tika izvēlēta Somijas uzņēmuma Roadscanners piedāvātā iekārta Road Doctor Survey Van (RDSV), kas papildus GPR ir aprīkota ar 3D lāzerskeneri, kā dati arī tiek izmantoti gan projektēšanai, gan kvalitātes novērtēšanai. Minētā iekārta ir nodota LVC struktūrvienības Autoceļu kompetences centrs (AKC) rīcībā.

 Kas ietilpst sistēmas aprīkojumā?

RDSV divas galvenās sastāvdaļas ir GPR un 3D lāzerskeneris. GPR aprīkojumā ietilpst četras ASV kompānijas GSSI ražojuma antenas – divas 2 GHz antenas un divas 400 MHz antenas. 2 GHz antenas paredzētas ceļa konstrukcijas izpētei līdz 75 cm dziļumam un galvenokārt tiek izmantotas asfaltbetona kārtas izpētei, savukārt 400 MHz antenas paredzētas ceļa pamatnes izpētei līdz 4 metru dziļumam. Vajadzības gadījumā kādu no minētajām antenām iespējams aizvietot ar 100 MHz antenu, kuras darbības dziļums ir līdz 10 metriem.

Vācijas uzņēmuma SICK AG ražotais 2D LIDAR tipa lāzerskeneris uzstādīts 3 metru augstumā un spēj veikt skenēšanu 15 metru uz katru pusi no automašīnas centra. Automašīnas kustības rezultātā tiek iegūts brauktuves un tai piegulošās teritorijas 3D modelis.

Bez šīm divām galvenajām sastāvdaļām iekārta ir aprīkota ar aksesuāriem, kas sniedz nepieciešamo informāciju GPR un lāzerskenera datu interpretācijā un attēlošanā:

* divām videokamerām brauktuves un ceļa piegulošās teritorijas video fiksēšanai;

* GPS uztvērēju uzmērīto datu piesaistei;

* DMI distances uzmērīšanai;

* 3D akselerometru, kas nodrošina tādu parametru kā šķērskritums, garenkritums, IRI u. c. fiksēšana...

Visu rakstu lasi žurnāla "Būvinženieris" decembra numurā*

*Žurnālu “Būvinženieris” var abonēt http://buvinzenieriem.lv, Latvijas Pastā, LBS birojā - Kr.Barona ielā 99.

Žurnālu var iegādāties LBS birojā - Kr.Barona ielā 99 un SIA “Preses serviss” piegādes vietās Rīgā, Siguldā, Dobelē, Mārupē, Daugavpilī, Cēsīs, Liepājā, Jelgavā, Ventspilī, Ogrē, Bauskā, Ādažos, Madonā, Salaspilī, Jūrmalā, Iecavā, Ķekavā un citur.

Ervīns Purins, VAS Latvijas Valsts ceļi Autoceļu kompetences centra Ceļu inspekcijas un ekspertīzes daļas vadītājs