Pārbauda Okupācijas muzeja vēsturiskās ēkas pamatu drošību

Foto no VNĪ albuma

VAS Valsts nekustamie īpašumi (VNĪ) vadībā Okupācijas nama pārbūves un Nākotnes nama celtniecības projektā notiek papildu pārbaude Okupācijas muzeja seno konstrukciju drošībai, informē VNĪ valdes locekle Kitija Gruškevica. Kamēr muzeja senajā daļa notiek konstrukciju tehniskā pārbaude, Nākotnes namam top pagraba pārsegums, rit sienu un kolonu stiegrošana un betonēšana.

“Okupācijas muzeja pārbūve un Nākotnes nams ir viena no VNĪ prioritātēm. Būvniecības gaitai sekojam ar vislielāko rūpību, lai pārliecinātos, ka darbi notiek raiti un atbilstošā kvalitātē. Būvējot Vecrīgā, jo jārēķinās, ka būvlaukumā var rasties neplānoti atradumi. Okupācijas muzeja pārbūves laikā atrasts azbests un senā Strēlnieku pieminekļa pamati, kas radīja papildu demontāžas darbus. Tagad šaubas rada senās muzeja ēkas konstrukciju drošība un atbilstība mūsdienu būvniecības standartiem, tādēļ izlēmām rīkot papildu drošības pārbaudi. Savukārt Nākotnes nama daļā darbi apsteidz plānoto grafiku – pabeigta demontāža un pāļu urbšana, sākta betonēšana, izvēlēts fasādes apdares materiāls – granīts no Somijas. Ietaupītais laiks kalpos kā rezerve neparedzētiem darbiem, kas var rasties būvniecības gaitā,” skaidro Gruškevica.

Pirms Lieldienām Okupācijas muzeja būvlaukumā notika projekta uzraudzības padomes tikšanās, kurā VNĪ iepazīstināja Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) un Kultūras ministrijas pārstāvjus ar Nākotnes nama darbu statusu. Projektētāji no SIA Taktila prezentēja Padomju okupācijas piemiņas memoriāla Vēstures taktīla māksliniecisko risinājumu. Piemiņas memoriāla projektu iecerēts īstenot vienlaikus ar Nākotnes namu, būvniecību līdzās Nākotnes namam uz Daugavas pusi plānots sākt šovasar.

Jau ziņots, ka Latvijas Okupācijas muzeja pārbūves projektā “Nākotnes nams” saglabāta latviešu arhitekta Gunāra Birkerta ideja – 2001.gadā dāvinātās Okupācijas muzeja pārbūves skices. Muzeja jaunā koncepcija paredz 1970.gadā būvēto ēku papildināt ar balto piebūvi un stikla sienu, kā arī piešķirt muzejam mūsdienu funkcionalitāti.

VNĪ pašlaik vada 33 nozīmīgus projektus 154 miljonu eiro apmērā. Uzņēmums nodrošina apsaimniekošanu un pārvaldību ap 500 nekustamajiem īpašumiem ar 1700 ēkām 1,2 miljonu kvadrātmetru platībā un vairāk nekā 4100 zemes īpašumiem vairāk nekā 10 miljonu kvadrātmetru platībā. Uzņēmums dibināts 1996.gadā, tā 100% akcionārs ir Finanšu ministrija.