Pirmais numurs. Viktors Puriņš

Viktors Puriņš. Būvindustrijas lielās balvas laureāts par mūža ieguldījumu industrijā. Triju Zvaigžņu ordeņa kavalieris. Pirms sešdesmit viena gada sācis ar dzīvokļu remontu Rīgā. Tad ķēries pie lietas nopietnāk. Cēlis dzīvojamos masīvus Ķengaragā pie Daugavas, Purvciemā, Juglā, Iļģuciemā, Imantā, daudzus bērnudārzus, skolas un poliklīnikas, turpinājis ar gaisa spēku karabāzi Lībijā, fermām, privātmājām un kultūras namiem Ādažos un visā Latvijā, protams, savu privātmāju, līdz uzcēlis ko ļoti svarīgu gan būvindustrijai, gan visai sabiedrībai – Latvijas Būvnieku asociāciju. Ne jau visu pats savām rokām un ne jau viens, tomēr vārdi «celt, likt kopā, apvienot, attīstīt, vadīt» vislabāk izsaka tā cilvēka spējas un būtību, kuru Latvijas būvnieki ilgus gadus oficiāli atzinuši par savu pirmo numuru. Vadītājs un organizētājs Viktors Puriņš ir bijis vienmēr.

Darba tikums

Labam būvniekam jābūt, pirmkārt, godīgam, otrkārt, redzīgam. Ir jāskatās visapkārt un jāmācās. Idejas nāk ar gadiem, kad daudz redzēts. Interesi par apkārtējo jācenšas saglabāt visu mūžu. Rīgas Lauksaimniecības tehnikumā arhitektūru mācīja Gunārs Priede, viņš arī vadīja manu diplomdarbu. Kad uzbūvēju savu māju, Priede gribēja to apskatīt, lai redzētu, ko no viņa mācībām esmu ņēmis vērā. 1959. gadā sāku strādāt par desmitnieku – tas ir tāds kā strādnieku uzraugs – Rīgas Proletāriešu rajona remontu un celtniecības pārvaldē. Lāčplēša un Valdemāra, tolaik – Gorkija, ielas stūrī remontējām senās podiņu krāsnis. Toreizējais krāšņu meistars gāja uz Vecrīgu, meklēja mūros vecus kārniņus, berza tos un jauca ar ūdeni. To putriņu viņš smērēja podiņiem iekšpusē, pirms likt tos vietās. Un teica, ka tagad tās krāsnis divdesmit gadu sildīs un nebūs jāremontē. Varēja taču iztikt ar vienkāršu māla javu, bet, nē, viņš augstu turēja savu meistara godu. Šodien, braucot no Juglas uz Siguldas pusi pa jauno šoseju, skatos, ka pēc asfalta uzklāšanas starp joslām šķembas nav kārtīgi novāktas, uzreiz uzvesta melnzeme, viss sajaukts un pavirši iesēta zāle. Sīkums?! Nē, tā ir paviršība. Būvniecībā atbildība ir noslīdējusi zemu... 

Visu rakstu lasiet žurnāla "Būvinženieris" augusta numurā*.

*Žurnālu “Būvinženieris” var iegādāties LBS birojā - Kr.Barona ielā 99, Latvijas pasts un SIA “Preses serviss” piegādes vietās Rīgā, Siguldā, Dobelē, Mārupē, Daugavpilī, Cēsīs, Liepājā, Jelgavā, Ventspilī, Ogrē, Bauskā, Ādažos, Madonā, Salaspilī, Jūrmalā, Iecavā, Ķekavā un citur.

Andris Pētersons

Foto: no Viktora Puriņa personiskā arhīva