Racionāli projektēts un būvēts

Jaunā Tieslietu nama Jēkabpilī būvdarbi rit bez nevajadzīgiem sarežģījumiem. Par to jāpateicas racionāli veidotajam projektam, ko īsteno ģenerāluzņēmējas SIA Arčerskomanda.

Šogad maijā ēkas pamatos iemūrēta kapsula ar vēstījumu nākamajām paaudzēm, nākamā gada maijā namu plānots nodot ekspluatācijā. Spāru svētki nosvinēti 30. augustā, un Jēkabpils pašvaldības pārstāvji Tiesu namu aģentūras (TNA) paspārnē topošo ēku dēvē par reģiona sabiedrībai ļoti noderīgu infrastruktūras un lietišķo pakalpojumu centru.

Pēc agrākās pieredzes

Septembra vidū izrādot Būvinženierimtopošo objektu, atbildīgais būvdarbu vadītājs Māris Rudzītis un darbu vadītājs Roberts Rasa uzsvēra: Arčersprojektētāji būvi plānojuši pārskatāmi un saprotami, sākot jau no ieceres, un ar iepriekšējo pieredzi gādājuši, lai mazinātu kļūdu risku un darbi ritētu tekoši. 

Jēkabpils Tieslietu nams ir viens no pirmajiem valsts kapitālsabiedrību projektiem, kur pasūtītājs kā vienu no iepirkuma prasībām definēja būves informācijas modelēšanu jeb BIM izmantošanu projekta īstenošanā. Topošajai jaunbūvei tika organizēts tā sauktais design and buildjeb apvienotais projektēšanas un būvniecības iepirkums. Būvuzņēmējs atzīst, ka pasūtītāja prasība sekmēja darbu gan projektēšanas fāzē, palīdzot risināt ierastās inženierkomunikāciju izvietošanas problēmas, gan arī būvniecības laikā. Arī pasūtītājs ēkas ekspluatācijas gaitā varēs izmantot BIM datus, tādējādi ietaupot laiku un finanšu resursus uzturēšanai. Būvinženierisjau iepriekš rakstīja par Arčerspieredzi BIM izmantošanā Stopiņu novada kultūras centra būvlaukumā.

Tieslietu nama darbu vadītāji būvlaukumā Jēkabpilī rāda, kā projektējot racionāli izplānota vieta – ēkas aizmugures fasādes pamatu balsti veidoti slīpi, atstājot zem tiem vietu automašīnām. Dizaina risinājums līdz ar V veida balstiem ēkas divstāvu daļai rada iespaidu par kuģi, kā to iesaukuši celtnieki...

Visu rakstu lasiet žurnāla "Būvinženieris" oktobra numurā.

Žurnālu "Būvinženieris" varat abonēt www.buvinzenieriem.lv vai Latvijas pasta nodaļās, savukārt žurnālu iegādāties varat Preses servisa tirdzniecības vietās: http://www3.presesserviss.lv/buvinzenieris/

Antra Ērgle

Foto: Sarmīte Livdāne