Specializētā būvniecība aug, inženierbūvniecības darbu mazāk

Ilustratīvs attēls

Būvniecības produkcijas apjoms 2019.gada 1.ceturksnī, salīdzinot ar 2018.gada 1.ceturksni, pēc kalendāri izlīdzinātiem datiem salīdzināmajās cenās pieauga par 7,4%, liecina Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) dati. Būvniecības apjoma kāpums bija ēku būvniecībā – par 4,8%, specializētajos būvdarbos – par 20,5%, samazinājums par 2,4% reģistrēts inženierbūvniecībā.

Vislielākais produkcijas apjoma pieaugums, salīdzinot ar pagājušā gada 1.ceturksni, bija vairākās specializēto būvdarbu jomās – ēku nojaukšana un būvlaukuma sagatavošana, būvdarbu pabeigšana (apmešana, grīdas un sienu apdare, krāsošana un stiklošana u.c.) – atbilstīgi par 57% un 20,8%, kā arī elektroinstalācijas ierīkošanā, cauruļvadu uzstādīšanā un līdzīgos darbos – par 18,2%.

Būvniecības produkcijas kritumu inženierbūvniecībā par 2,4% ietekmēja apjoma samazinājums hidrotehnisko objektu būvniecībā un citur neklasificētā inženierbūvniecībā par 60,9%.

Šī gada 1.ceturksnī, salīdzinot ar 2018.gada 4.ceturksni, būvniecības produkcijas apjoms pēc sezonāli izlīdzinātiem datiem salīdzināmajās cenās palielinājās par 1,8%, tai skaitā ēku būvniecībā – par 6,8%, inženierbūvniecībā – par 0,3%, bet specializētajos būvdarbos bija samazinājums – par 12,6%.

Ekonomikas ministrijas Analītikas dienesta ekonomists Jānis Ušpelis secina, ka būvniecības nozarē 2019.gadā turpinās noturīga attīstība. Salīdzinājumā ar iepriekšējiem gadiem izaugsmes tempi ir palikuši lēnāki. Līdzšinējo nozares attīstības faktoru ietekme vājinās, ko nosaka lielo privāto būvniecības projektu pabeigšana – tirdzniecības centri Akropole, IKEA, kā arī maksimumu sasniegušās Eiropas Savienības struktūrfondu investīcijas. Paredzams, ka 2019.gadā nozares pieauguma temps būs lēnāks nekā 2018.gadā.

Pieauguma nodrošināšanā noteicošās bija ēku būvniecība un specializētie būvdarbi. Vērojams neliels inženierbūvniecības apjomu sarukums. Lai arī atsevišķu infrastruktūras jomu kā tiltu un tuneļu, elektroapgādes un telekomunikāciju sistēmu, ceļu un dzelzceļu būvniecība turpināja pieaugt, tomēr tas nespēja kompensēt sarukumu hidrotehnisko objektu un pārējā inženierbūvniecībā.

Specializēto būvdarbu pieauguma tempi 2019.gada 1.ceturksnī bija vislielākie – 20,5%, salīdzinot ar 2018.gada 1.ceturksni. Ēku nojaukšana un būvlaukumu sagatavošana, kā arī būvdarbu pabeigšana, kurā ietilpst apmetēju darbi, krāsotāju un stiklinieku darbi, specializēto būvdarbu jomā saglabā straujāko attīstību.

EM informē, ka 2019.gada 1.ceturksnī būtiski pieaudzis izsniegto būvatļauju skaits – izsniegtas 1022 būvatļaujas, kas ir par 237 vairāk nekā tajā pašā periodā 2018.gadā. Gandrīz puse no izsniegtajām būvatļaujām izņemtas privātmāju būvniecībai.