Unikāla celtne 300 gadiem

Dzintaros top jauna pareizticīgo baznīca, ko jūrmalniekiem ceļ padomju laikā nojauktā koka dievnama vietā.

Vissvētās Dievmātes Kazaņas ikonas pareizticīgo draudzes baznīcas pamatakmens ielikts 2013. gada 28. jūlijā Turaidas ielā Dzintaros, Jūrmalā. Baznīca top pēc jauna projekta vietā, kur 1962. gadā ar padomju varas pārstāvju rīkojumu tika sagrauta 1896. gadā iesvētītā koka baznīca. 2010. gadā Latvijas Pareizticīgo baznīca atguva zemi un izpirka te izvietotā muzeja ēkas, lai tās nojauktu un sagatavotu vietu jaunai baznīcai. Tās arhitekts ir Didzis Krūmiņš.

Ķieģeļu pārlaidumi

Būvuzraudzību jau formu ieguvušajā sakrālajā celtnē īsteno būvinženieru birojs Forma 2. Par unikālo objektu Būvinženierim stāsta firmas partneris Māris Tidriķis un būvuzraugs Andris Kazimirovs.

Forma 2 sāka strādāt ar objektu tad, kad Pareizticīgo baznīca izvēlējās būvniekus, stāsta Tidriķis: «Rīkojām tenderi un vērtējām projektu, kas aizsākts krietni iepriekš. Pirmajā kārtā vēl pēc agrākās likumdošanas bija pabeigts nulles cikls. Kad mēs sākām darbu, pamati jau bija iebetonēti. Pasūtītājs konkursā izvēlējās būvfirmu Skonto Būve. Šovasar notika nesošo konstrukciju būve. Es līdz šim nebiju saskāries ar tādām mūrētajām konstrukcijām – ķieģeļu mūra pārlaidumiem un salaidumiem. Konstruktoram jāzīmē darba zīmējumi katrai ķieģeļu un Keraterm bloku kārtai. Mūrētas arkas un velves vairs nav Latvijā tradicionāla būvniecība.»

Kazimirovs piebilst, ka tiek izmantoti būvniecības paņēmieni, kas nav ilgi izmantoti, jo pie mums baznīcas nebūvē katru gadu. «Velves ir sens un joprojām tradicionāls griestu un jumta pārsegums Austrumos, bet Latvijā šī tehnoloģija nav pierasta,» skaidro Tidriķis. «Kad kopā ar pasūtītāju sākām izstrādāt tehnisko projektu, nesošajam mūrim bija alternatīvs risinājums ar dzelzsbetona konstrukcijām un ķieģelis bija tikai dekoratīvais elements fasādēm. Tomēr sienas izveidotas no divām sadaļām: ķieģeļiem, blokiem un mūrētām arkām, velvēm.»

 

Visu rakstu lasi žurnāla "Būvinženieris" decembra numurā*

*Žurnālu “Būvinženieris” var abonēt http://buvinzenieriem.lv, Latvijas Pastā, LBS birojā - Kr.Barona ielā 99.

Žurnālu var iegādāties LBS birojā - Kr.Barona ielā 99 un SIA “Preses serviss” piegādes vietās Rīgā, Siguldā, Dobelē, Mārupē, Daugavpilī, Cēsīs, Liepājā, Jelgavā, Ventspilī, Ogrē, Bauskā, Ādažos, Madonā, Salaspilī, Jūrmalā, Iecavā, Ķekavā un citur.

 

Antra Ērgle

Foto: Sarmīte Livdāne

Aldis Zaļaiskalns, VAS Latvijas Valsts ceļi