UPB stikla ēka – labākā Zviedrijā

Šā gada pavasarī prestižajā Zviedrijas būvniecības konkursā Glaspriset 2018biroja ēka Umestanatzīta par labāko stikla ēku. UPBšajā projektā veica fasādes projektēšanu, ražošanu un montāžu. Ēkas pasūtītājs un investors ir slavenais zviedru hokejists Pēters Fošbergs, kurš tagad beidzis sportista karjeru un pievērsies investīcijām nekustamajā īpašumā. 

 

Umestanatrodas Zviedrijas ziemeļu daļā, lidostas pilsētā Umejā, un tā ir sešus stāvus augsta biroja ēka ar skaistu 3300 kvadrātmetru lielu dubulto stikla fasādi, kas iekārta jumta pārsegumā 90 centimetru atstatumā no ēkas iekšējās čaulas. Tā darīts, lai samazinātu siltuma zudumus caur fasādes sienām, jo tad nav lielu tērauda atsaišu un neveidojas aukstuma tilti. 

 

Dubultā fasāde ar īpašu stikla apdruku 

«Tas īpašais, kas patika žūrijai, bija mūsu risinājums – kā telpās nodrošināt pietiekami daudz dienasgaismas, samazinot pārlieko saules enerģijas ieplūšanu caur stikliem, proti, lai ir gaiši un darbinieki birojos var strādāt pie dienasgaismas, bet tajā pašā laikā nav karsti un var samazināt kondicionētāju izmantošanu. Turklāt, lai samazinātu termotiltus, mēs nevis stiprinājām dubultās fasādes ārējās daļas pie katra stāva, bet iekārām to jumtā, kas koncepta izstrādes stadijā mums pašiem bija izaicinājums,» stāsta UPBēku konstrukciju būvinženieris Normunds Ermansons. 

Parasti saules enerģiju telpās regulē ar ārējām žalūzijām, kas ir efektīvs veids siltuma apturēšanai jau ārpusē. Tomēr tās prasa elektrību, sarežģītu apkopi, turklāt tām, līdzīgi kā citām elektriskām lietām, mēdz gadīties problēmas ekspluatācijā. Tāpēc Umestantika izmantota dubultā (double skin) fasāde ar īpašu stikla apdrukuone way...

Visu rakstu lasiet žurnāla “Būvinženieris” (Nr.63) 2018.gada augusta numurā.

Žurnālu "Būvinženieris" varat abonēt www.buvinzenieriem.lv vai Latvijas pasta nodaļās, savukārt  žurnālu  iegādāties varat Preses servisa tirdzniecības vietās: http://www3.presesserviss.lv/buvinzenieris

Daiga Zemīte 

Ilustrācijas: UPB arhīvs