Viena neliela un četrkantīga nulle

ZeroHouse ir dzīvojamās mājas prototips, kam ir nulle saldo enerģijas patēriņš, nulle oglekļa pēdas nosapiedums, nulle toksīnu, nulle būvgružu un tas viss pa pieņemamu cenu.

Ja paņem vienu atskaites punktu, pie pozitīva rezultāta nonākt viegli, vai ne? Pie tās pašas enerģiju taupošās mājas var nonākt pa dažādiem ceļiem. Bet mājai jau ir ne tikai šī viena funkcija! Un tad sākas -  ir enerģiju taupoša, bet gaiss, piemēram, pilns ar formaldehīdu, tulolu un citiem brīnumiem. Vai enerģiju taupoša, bet galīgi ne finanses taupoša. Līdzšinējie t.s. zero projekti vienmēr ir klibojuši kādā no aspektiem un daži no to autoriem pat atgādinājuši bērnībā mācīto, ka visu nevar gribēt, tā sakot, jāizvēlas mazākais no ļaunumiem.

Bet kanādiešu ZeroHouse projekts sakās, ka tomēr var visu gribēt un arī visu dabūt. Projektam ir pieci lieli mērķi: nulles saldo enerģijas patēriņš, nulle oglekļa pēdas nospiedums, nulle toksīnu, nulle celtniecības atkritumu un to visu vēl sasniegt par pieņemamu cenu (ne dārgāk kā standarta projektā). Pieci lieli mērķi, kas reti vai nekad nav redzēti visi kopā realizēti dzīvē. ZeroHouse blogā (endeavourcentre.org/category/zero-house) viens no šī projekta līdzautoriem Kriss Magvuds raksta:  “Mēs, protams, priecājamies, ka tiek veicinātas būves, kas ražo tikpat enerģijas, cik tās patērē, bet mums līdzvērtīgi svarīgi šķiet mērķis izmantot materiālus ar pēc iespējas zemāku oglekļa pēdas nospiedumu un zemu toksicitāti, lai radītu māju, kas nekaitē nedz tās iemītniekiem, nedz ekosistēmai,” raksta K. Magvuds.

ZeroHouse ir prototips 92 m2 lielai, vienas guļamistabas mājai/modulim (modulis, jo var savienot vairākus kopā). Tā ir tapusi Rijersonas universitātes (Ryerson, Kanāda) un Endeavour centra sadarbībā. Prototipu 10 studentu un trīs mācībspēku komanda uzbūvēja šovasar 44 dienu laikā...

Visu rakstu lasi žurnāla "Būvinženieris" decembra numurā*

*Žurnālu “Būvinženieris” var abonēt http://buvinzenieriem.lv, Latvijas Pastā, LBS birojā - Kr.Barona ielā 99.

Žurnālu var iegādāties LBS birojā - Kr.Barona ielā 99 un SIA “Preses serviss” piegādes vietās Rīgā, Siguldā, Dobelē, Mārupē, Daugavpilī, Cēsīs, Liepājā, Jelgavā, Ventspilī, Ogrē, Bauskā, Ādažos, Madonā, Salaspilī, Jūrmalā, Iecavā, Ķekavā un citur.

Jolanta Sēnele