Villa Santa

Viesnīcā Villa Santa savijušies divi stāsti. 19. un 20. gadsimta mijā Cēsīs, Gaujas krastā, priežu mežā krievu aristokrāti uzcēla villas ģimeņu atpūtai. 1918. gadā tās nacionalizēja un villās izveidoja strēlnieku lazareti. Kopš tā laika šajā vietā atradušās veselības iestādes, visilgāk – tuberkulozes rehabilitācijas slimnīca Cēsis. Deviņdesmitajos gados to slēdza. Villas nonāca Cēsu pašvaldības īpašumā un gaidīja savu izmantojumu, bet tas tik ātri vis neradās. 

Stāsta izdevniecības Žurnāls Santa līdzīpašniece un žurnāla Santa galvenā redaktore Santa Anča: «Vienmēr esmu bijusi senu māju, piļu un muižu fane. Man ir līdzīgs īpašums laukos, līdz ar to viesnīcas būvniecība bija otrs kopīgais projekts, jo strādāju ar tiem pašiem būvniekiem un arhitekti. Tikai apjoms lielāks. Kad man jautā, kāpēc viesnīca ir Cēsīs, jāatzīst, ka vienmēr ļoti būtisks ir cilvēciskais faktors. Šo procesu ietekmēja divas personības – Juris Žagars un Cēsu mērs Jānis Rozenbergs. 2008  Juris Žagars mani pirmo reizi aizveda uz to vietu. Tad aizgāju parunāties uz Cēsu domi. Toreiz bija cits priekšsēdētājs, un summa, par kādu viņi vēlējās īpašumu pārdot, likās pārāk liela. Nāca krīze. Cēsu domes ambīcijas mazinājās, saprata, ka paši tur neko nedarīs. Nejauši satiku pašreizējo Cēsu mēru, un atsākām sarunu. Arī pašai bija nobriedusi iekšējā sajūta, ka vēlos jaunu izaicinājumu ārpus žurnālistikas. Tātad Cēsis. Tur Žagars, Rozenbergs, Rīgas tuvums – 100 kilometru un Cēsu koncertzāle.»

Iecere

Projekta vadītājs Jānis Auzāns: «Veidojot projektu, vienošanās ar pilsētas domi paredzēja – lai gan mājas nav arhitektūras piemineklis, tās pēc iespējas jāsaglabā iepriekšējā izskatā, un īpašumam jānodrošina publiskā pieejamība. Tika uzbūvētas piecas ēkas: saimniecības ēka – katlu māja, kas kompleksam nodrošina siltumu ar diviem 250 kW granulu apkures katliem, Villa Carola jeb sarkanā māja, Villa Ieva jeb pelēkā māja, Villa Santa jeb dzeltenā un Tilta māja, kas sākotnēji bija iecerēta mazāka, bet projekts tika koriģēts, lai tajā varētu uzņemt 150 viesu. Ekspluatācijā katra ēka tika nodota atsevišķi. Villa Carola un Villa Ieva ir saglabājušas savu vēsturisko apjomu.

Visu rakstu lasi žurnāla "Būvinženieris" decembra numurā*

*Žurnālu “Būvinženieris” var abonēt http://buvinzenieriem.lv, Latvijas Pastā, LBS birojā - Kr.Barona ielā 99.

Žurnālu var iegādāties LBS birojā - Kr.Barona ielā 99 un SIA “Preses serviss” piegādes vietās Rīgā, Siguldā, Dobelē, Mārupē, Daugavpilī, Cēsīs, Liepājā, Jelgavā, Ventspilī, Ogrē, Bauskā, Ādažos, Madonā, Salaspilī, Jūrmalā, Iecavā, Ķekavā un citur.

Mārīte Šperberga

Foto: Mārīte Šperberga