3D realitātes modelēšana saules enerģijas analīzei

0
413

Dažādi iemesli, tai skaitā valsts piedāvātais atbalsts, daudziem liek apsvērt iespējas ražot elektroenerģiju savās mājsaimniecībās pašu patēriņam, izmantojot saules paneļus.

Tas prasa diezgan lielus resursus, tādēļ, domājot par šo ieguldījumu atgūšanu, ir svarīgi novērtēt iespējamo saņemtās saules enerģijas apjomu, kā arī optimāli izplānot nepieciešamos tehniskos līdzekļus un to izvietošanu konkrētajos apstākļos. Galvenais mērķis ir saņemt maksimāli iespējamo elektroenerģijas apjomu no saules paneļiem un samazināt zudumus.

3D realitātes modelis apraksta ēkas un tās apkārtnes virsmu režģa šūnu veidā, un tas ir izmantojams dažādiem analīzes veidiem, kur svarīga ir virsma, forma un novietojums, tai skaitā saules ekspozīcijas, un no tās saņemtās enerģijas aprēķiniem.

Modeli iegūst, uzņemot aerofoto ar dronu, kas pārlido teritoriju pēc iepriekš uzdota maršruta. Drons uzņem vairākus simtus attēlu, kurus apstrādā ar fotogrammetrijas programmatūru, lai rekonstruētu teritorijas un objektu ģeometriju trijās dimensijās. Iegūtais 3D modelis ir piesaistīts ģeogrāfiskai koordinātu sistēmai, kas nodrošina informācijas par atrašanās vietu un objektu orientāciju izmantošanu saules enerģijas aprēķinos. Modelim ir jāaptver arī tuvākā apkārtne, lai tālākā analīzē varētu ņemt vērā ietekmi no apkārtnes apbūves un veģetācijas.

Analīzes pamatā ir interesējošo parametru aprēķināšana uz 3D realitātes modeļa virsmas, vadoties no saules ceļa pie debesjuma, saules radiācijas parametriem, attiecīgās virsmas orientācijas, apkārtnes apbūves un veģetācijas ietekmes, klimatisko apstākļu novērojumiem.

Visu rakstu lasiet žurnāla Būvinženieris jūnija numurā (Nr.86).

Žurnālu ABONĒ ŠEIT vai https://abone.pasts.lv/
vai pa e-pastu [email protected].
Pērc – Preses servisa tirdzniecības vietās.