Apritējis gads kopš spēkā stājušies Ministru kabineta noteikumi Nr. 679 Liftu un vertikālo cēlējplatformu drošības un tehniskās uzraudzības noteikumi. Šie noteikumi būtiski maina lietošanā esošo liftu, sevišķi to, kuri uzstādīti līdz 2000.gada 1.septembrim, tehnisko uzraudzību, un liftu valdītājiem ir jārēķinās ar augstākām drošuma prasībām, kas tiek izvirzītas liftiem, norāda Patērētāju tiesību aizsardzības centrā (PTAC).
Šobrīd Latvijā gandrīz pusei no lietošanā esošajiem liftiem jau ir beidzies ražotāja noteiktais lietošanas resurss, tādēļ arvien aktuālāks kļūst jautājums par lifta modernizāciju vai nomaiņu. Noteikumi Nr. 679 paredz, ka t.s. vecajiem liftiem jāveic drošuma novērtējums, kas ietver inspicēšanas institūcijas sagatavotu novērtēšanas protokolu, lifta valdītāja izstrādātu risku novēršanas/samazināšanas plānu un plāna reģistrēšanu Bīstamo iekārtu reģistrā. Risku novēršanas/mazināšanas pasākumi jāuzsāk uzreiz pēc tam, kad aktualizēta Bīstamo iekārtu reģistra informācija, un jāpabeidz ne vēlāk kā līdz attiecīgajam liftu tipam un riska kategorijai noteiktajam termiņam.
Kā liecina PTAC uzturētā Bīstamo iekārtu reģistra (BIR) dati, šobrīd reģistrēti aptuveni 3800 lifti, kuri uzstādīti līdz 2000.gada 1.septembrim un atrodas lietošanā.
• Aptuveni 200 lifti ir ar manuāli veramām šahtas durvīm, kuriem drošuma novērtēšanas pārbaude jāveic līdz 2024.gada 1.aprīlim.
• Pēc PTAC aplēsēm lietošanā atrodas aptuveni 3600 lifti, kuriem drošuma novērtēšanas pārbaude jāveic līdz 2025.gada 1.aprīlim. Liela daļa no tiem ir daudzdzīvokļu ēku pasažieru un kravas lifti.
PTAC aicina gan liftu ar manuāli atveramām šahtas durvīm, gan ar automātiski atveramām šahtas durvīm valdītājus savlaicīgi plānot un veikt drošuma novērtēšanas pārbaudes. Kā liecina PTAC novērojumi, ja pārbaudes tiek atliktas uz pēdējo brīdi, veidojas rindas uz inspicēšanas institūciju pakalpojumiem, pārbaudes nevar veikt laikus un lifts nedrīkst atrasties ekspluatācijā.
Vienlaikus PTAC aicina dzīvokļu īpašniekus savlaicīgi sākt veidot uzkrājumus, kas palīdzētu segt liftu risku novēršanas izmaksas. Lifti lielākajā daļā gadījumu ir dzīvokļu īpašnieku kopīpašums, un dzīvokļu īpašnieki var ietekmēt, kas nodrošina liftu tehniskās apkopes un remontdarbus.
Jāņem vērā, ka Noteikumos Nr. 679 noteiktā liftu pakāpeniskā drošuma līmeņa paaugstināšana aptver tikai tos riskus, kas nebija izvērtēti lifta ražošanā, jo tā laika pieņemtais drošuma līmenis šādus riskus neparedzēja. Tā kā šodien noteiktais drošības līmenis ir augstāks, tad gadījumos, kad liftu īpašnieks plāno turpināt liftu ekspluatāciju, liftiem ir jāveic risku novēršanas/samazināšanas pasākumi.