MAD arhitektūras telpā Pasaules tirdzniecības centrā, Elizabetes ielā 2, šodien, 29.septembrī, plkst.18 atklās izstādi Šēnberga Republikas laukums. Akustiskā koncertzāle, informē rīkotāji.
Kamēr Rīgas koncertzāles jautājumā joprojām notiek diskusijas, mainoties to spraigumam un dažādiem argumentiem par labu vienai vai citai vietai, arhitekts Uģis Šēnbergs ar domubiedriem Zigmāru Jauju, Egīlu Markusu, Margaritu Krauzi un Lindu Vītolu piedāvā savu skatījumu.
Jaunatrastā vieta atrodas pie Daugavas, pašā Rīgas vidū – Republikas laukumā. Uģis Šēnbergs aicina ikvienu uz izstādi, uzsverot: “Šajā izstādē vēlos dot alternatīvu skatījumu koncertzāles vietas meklējumos, rosinot kvalitatīvu diskusiju un dažādus viedokļus par iecerēto Rīgas koncertzāli, kas pēc satura un formas iedos laukumam un vēsturiskajai Rīgas citadelei radošo elpu.”
Idejas autors Uģis Šēnbergs ir radījis ne tikai vizuālas jaunās koncertzāles aprises konkrētajā vietā, bet arī manifestu, kurā koncentrēti raksturota vietas piemērotība un konceptuālā iederība. Manifesta astoņpadsmit punktos ietverts izraudzītās vietas vēsturiskais pamats:
1. Republikas laukums ir jau uzbūvēts Rīgas vidū.
2. Laukums ir tapis laikā no 1700.gada līdz 2020.gadam, kā atmiņas par nākotni.
3. Republikas laukums atrodas Daugavmalā.
4. Republikas laukuma pamatne ir Rīgas citadele.
5. Citadele ir Vecrīgas sastāvdaļa.
6. Iecerētā Rīgas koncertzāle iedos laukumam galīgo nobeigumu, iezīmējot jaunu laikmetu pilsētai.
7. Latvijas Republikas pirmsākumi ir daudz senāki par 100 gadiem. Senos laikus ilustrēs sešas laukuma sānu nišas ar senām ēkām.
8. Rīgas koncertzāle sasies kopā pagātni ar nākotni.
9. Koncertzāle ir brīvi stāvoša jaunbūve, kas izvietota uz 12 000 m2 liela zemesgabala, kas pieder valstij.
10. Tajā pašā zemesgabalā novietotā Zemkopības ministrija saglabā visas savas apkurināmās telpas, nesavienojoties ar koncertzāli.
11. Pa koncertzāles vestibila logiem varēs redzēt Daugavu ar ostu, Prezidenta pili, Latvijas Nacionālo bibliotēku, Pētera, Doma un Jēkaba baznīcas, Ave Sol koncertzāli un Republikas laukumu.
12. Republikas laukums būs tikšanās vieta 2500 tuvāko māju iedzīvotājiem un 2000 tuvākos birojos strādājošajiem.
13. 300 metru garā Citadeles iela koncertzāli savienos ar MAD mākslas, arhitektūras un dizaina centru Elizabetes ielā 2A.
14. Vecā Eksporta iela jau patlaban kalpo kā autostāvvieta 450 automašīnām. Tā tiks piesaistīta koncertzāles vajadzībām.
15. Ave Sol koncertzāle ir Rīgas amatierteātru centrs. Tas dod iespēju veidot Republikas laukumā brīvdabas izrādes jau šobrīd.
16. Mūsu projekta izstāde šobrīd notiek MAD telpās 4.stāvā.
17. Ideja par koncertzāli nenovēršami aug plašumā.
18. Republikas laukuma izveides process ir sācies.
Piedāvātā koncepcija apskatāma MAD Arhitektūras Telpā, Elizabetes ielā 2, bijušās Latvijas PSR Komunistiskās partijas Centrālkomitejas ēkas 4.stāvā, 438.kabinetā no 29.septembra līdz 3.oktobrim no plkst. 10 līdz 19.