Aizkraukles novada Iršos atklāj jaunu kultūrvietu

0
529

Ar Aizkraukles novada pašvaldības atbalstu, ieguldot 169 450 eiro bez PVN, Iršu pagastā atdzimusi Iršu muižas klēts-magazīna, vēsta pašvaldība.

Mūra ēka ir atdzimusi jaunā veidolā – atjaunota jumta koka konstrukcija un uzlikts jauns jumta segums – koka lubiņu imitācija. Ar īpašu rūpību saglabātas un restaurētas klēts divsimtgadīgās durvis. Būvdarbus veica SIA RRKP būve.

Magazīnas atjaunošana sākta pagājušā gada jūnijā, un vairāk nekā pusgadu ritēja vērienīgi remontdarbi, ņemot vērā izpētes rezultātus, un pēc iespējas vairāk saglabājot senatnīgās divstāvu ēkas autentiskumu. 19.gadsimta otrajā ceturksnī celtās Iršu muižas klēts-magazīnas atjaunošana pabeigta šī gada janvāra nogalē, bet dižās klēts durvis svinīgi vērtas pagājušajā nedēļā.

Magazīnas atslēgu glabātāja Lāsma Ruža-Riekstiņa, Iršu pagasta pakalpojumu centra vadītāja, pastāstīja, ka pirmajā stāvā vienā telpas daļā būs izvietota Iršu pagasta vēstures ekspozīcija, bet otrā telpas daļa, kur arī norisinājās pasākuma turpinājums ir konferenču zāle 50 apmeklētājiem. Tāpat kā ēkas pirmsākumos, uz otro stāvu izveidotas koka kāpnes. Otrajā stāvā skatāma iespaidīga vēstures liecība – maisu pacelšanas rats, kas saglabājies no muižas laikiem. Arī no pirmā stāva, pateicoties stikla griestiem, vēsturiskais eksponāts ir aplūkojams. “Mums ir neizsakāms prieks, ka SIA RRKP būve prasmīgajiem celtniekiem izdevās īstenot visas arhitektes Agras Bērziņas idejas. Jaunajās telpās harmoniski sader kopā akmens, koks un stikls, radot vieglu un ļoti saulainu sajūtu,” teic Lāsma Ruža-Riekstiņa.

Iršu pagasta bibliotēkas vadītāja Dace Grele atklāšanas pasākumā vadīja prezentāciju par Iršu muižas klēts-magazīnas bagāto mūžu no tās pirmsākumiem līdz mūsdienām, reizē aicinot arī dalīties stāstos par tās atjaunošanas gaitu.

Magazīna sākotnēji esot celta ar mērķi uzglabāt labību un veidot graudu uzkrājumus. Bibliotēkas krājumā ir skenēta senākā zināmā ēkas fotogrāfija no 1928.gada, kurā redzams, ka ēkai sākušies bojājumi virs vidējās arkas. Padomju gados magazīnā darbojās kokapstrādes darbnīca, kurā gatavoja logus un durvis saimniecības vajadzībām.

2010.gadā sākās magazīnas pārmaiņu laiks – sākta magazīnas apkārtnes sakārtošana. Darbi izvērsās vairāku gadu garumā. Lai vēsturisko ēku saglabātu un atjaunotu 2020.gadā Kokneses novada pašvaldības sagatavotais projekts Iršu muižas klēts-magazīnas arhitektoniski mākslinieciskā izpēte guva atbalstu AS Latvijas valsts meži un Valsts kultūrkapitāla fonda atbalstītajā Zemgales kultūras programmā 2020, un SIA Arhitektoniskās izpētes grupa veica izpētes darbu.

Dace Grele atgādināja, kā 2020.gada vasarā Iršos ieradās zinātņu doktors, arhitekts un būvpētnieks Ilmārs Dirveiks, lai veiktu magazīnas izpēti. Lūk, viņa secinājums: “Iršu muižas klēts ir tipoloģiski spilgts piemērs, kas raksturo Vidzemes muižas arhitektūru vēlīna klasicisma periodā 19. gadsimta pirmajā pusē. Ēkai ir tipiskas tā laika mūra klēts iezīmes ar vaļējo arkatūru lieveni.”

SIA RRKP būve valdes loceklis Aigars Kalniņš, stāstot par atjaunošanas darba gaitu, uzsvēra paveiktā vienreizīgumu: “Nekur citur jūs neieraudzīsiet 12 metrus garas sijas, unikālas ir ēkas akmens sienas un varenās divsimt gadus senās durvis. Darbs noritēja sarežģītos apstākļos – Covid-19 krīzes laikā, bet kopā ar savējiem mēs iecerēto paveicām.”