Aizvadīts enerģētikas forums “Ēku “zaļā” sertifikācija”

0
375
Attēls ilustratīvs

Arvien aktuālāks kļūst jautājums par zaļo sertifikāciju, ko šobrīd Latvijā saņēmušas ap 80 ēku. Kā to iegūt? Kādi sertifikāti ir plašāk izmantotie? Kādus ieguvumus tie sniedz? Atbildes uz šiem un citiem jautājumiem varēja rast 6. jūnijā enerģētikas uzņēmuma Schneider Electric un biznesa un tehnoloģiju platformas BiSMART rīkotajā forumā Ēku “zaļā” sertifikācija.

Pasākumā kā pirmais uzstājās Schneider Electric Latvija vadītājs Igors Golubevs, kurš plašāk pastāstīja, kādas inovatīvas sistēmas šobrīd ir pieejamas ēku pārvaldībā. Eksperts norādīja, ka tieši ēkas ir viens no lielākajiem enerģijas patērētājiem, un, padarot, tās energoefektīvas, būs iespējams sasniegt ES izvirzītos enerģētikas un klimata mērķus. I. Golubevs arī ieskicēja aktīvitātes, kas jāīsteno, lai šos mērķus sasniegtu, un īsumā pastāstīja par ēku zaļo sertifikāciju.

zaļo ēku sertifikācija izskatās no būvniecības nozares skatupunkta, atklāja Latvijas Būvuzņēmēju apvienības vadītājs Gints Miķelsons. Viņš norādīja, ka Eiropas mērogā ēku zaļā sertifikācija ir aktuāls temats un jau šobrīd tiek pieņemti dažādi ilgtspējīgu būvju regulējumi. Vienlaikus arī valsts pārvaldei, publiskajam sektoram un nozarei kopumā ir jāveic mājsadarbs, lai zaļo ēku būvniecība Latvijā kļūtu aktīvāka.

Ar ilgtspējas sertifikācijas prasībām ēku sistēmu integrācijai iepazīstināja Caverion Latvija vadītājs Aleksandrs Petruss, kurš uzsvēra, ka milzīga nozīme zaļo ēku izveidē ir ilgtspējai un integrācijai. Eksperts dalījās ar vairākiem piemēriem, kā tehnoloģijas palīdzējušas ēku pārvaldīšanā un apsaimniekošanā. Piemēram, Caverion Smart View sniedz dažādus datus par būves energoefektivitāti un ļauj sasniegt ēkas ilgtspējības mērķus.

Kādi zaļajai sertifikācijai atbilstoši risinājumi pieejami enerģijas monitoringa nodrošināšanai, atklāja Schneider Electric Latvija lielo klientu vadītājs Dmitrijs Perlovs, kurš plašāk pastāstīja par Power Monitoring Expert risinājumu elektroenerģijas pārvaldībai. Tas sniedz vairākas priekšrocības, piemēram, energoefektivitātes analīze, pārbaude, elektroenerģijas efektivitātes atbilstība u.c.

“Ēka nebūs zaļa bez zaļās domāšanas, un tas ir lielākais klupšanas akmens šobrīd.” Tā uzskata Schneider Electric produktu attīstības vadītājs Baltijā Gatis Arājums. Eksperts aicināja padomāt par zaļo sertifikāciju ne tikai no ēkas un infrastruktūras, bet arī gala lietotāja puses. G. Arājums uzskata, ka ne tikai procesam, bet arī produktam jābūt ilgtspējīgam, viegli lietojamam un saistībā ar to pastāstīja par Schneider Electric uzlādes risinājumu EVlink Pro AC.

Ar pieredzes stāstu par ēkas sertificēšanas procesu dalījās Pillar vecākā projektu vadītāja Ludmilla Bernšteine. Viņa pastāstīja par visu procesu no sākuma līdz beigām, kā New Hanza biroju ēkas saņēma BREEAM sertifikātu un, kas bija jāņēm vērā idejas, projekta tapšanas un būvniecības procesā, lai

Savukārt foruma noslēgumā norisinājās paneļdiskusija, kurā nozares eksperti: Andis Kublačovs (Linstow), Gints Miķelsons (Latvijas Būvuzņēmēju apvienība), Uldis Zanders (Depo projekts), Aleksandrs Petruss, (Caverion Latvija) meklēja atbildes uz jautājumu – ēkas zaļajai sertifikācijai būt vai nebūt?

Jāpiezīmē, ka Schneider Electric ir viens no vadošajiem enerģētikas pakalpojumu sniedzējiem Latvijā, kas piedāvā elektrības sadales un automatizācijas risinājumus. Kopš 2004. gada uzņēmums darbojas Latvijā, sniedzot iespēju efektīvi izmantot enerģiju, liekot uzsvaru uz ilgtspēju un inovācijām. Savukārt BiSMART vērienīgākā multimediju un komunikācijas platforma par biznesu un tehnoloģijām Latvijā, kas, apvienojot spēcīgākos nozares profesionāļus un progresīvākos uzņēmumus, sadarbībā veido izcilu saturu: augstākā standarta klātienes un tiešsaistes konferences, blogs, e-ziņas, video materiāli un noderīgi padomi.