Aktīvi noris “Rail Baltica” stacijas ēkas un infrastruktūras izbūve pie lidostas

0
380
Publicitātes attēls

Pie lidostas Rīga pašlaik norit aktīvi Rail Baltica stacijas ēkas dzelzsbetona konstrukciju, estakādes pamatu un piebraucamo ceļu izbūves darbi. Rail Baltica dzelzceļa stacija lidostā Rīga būs pirmais ātrgaitas dzelzceļa un aviosatiksmes savienojuma centrs Baltijā.

“Tiešais avio un dzelzceļa savienojums būs liels ieguvums Latvijai, kura doto pienesumu transporta, pasažieru un kravu plūsmās mēs redzēsim uzreiz pēc savienojuma pabeigšanas, un tā pozitīvo efektu ekonomikā un ceļošanas paradumos vislabāk izjutīsim ilgtermiņā,” uzsver satiksmes ministrs Jānis Vitenbergs.

Rail Baltica būvniecībā Latvijā ir panākts labs progress abās starptautiskajās stacijās, veiksmīgi turpinās projektēšanas darbi pārējos objektos,” atzinīgi novērtējot visu iesaistīto partneru ieguldījumu, skaidro Eiropas Dzelzceļa līnijas valdes priekšsēdētājs Kaspars Vingris. “Šobrīd mūsu kā pasūtītāja galvenais uzdevums ir nodrošināt šo objektu savienojumu kopīgā satiksmes tīklā vienotā trasē.”

Divu gadu laikā kopš sākti būvdarbi paveikts būtisks darbu apjoms. Cilvēki jau pamanījuši izmaiņas, braucot uz lidostu pa jaunizbūvēto 840 metru garo ceļu, kas virzīts blakus Torņa ielai. Noslēdzoties Rail Baltica stacijas un infrastruktūras būvniecībai, ar vairākiem plašākiem pievadceļiem būs nodrošināta ērtāka piekļūšana gan uz lidostu, gan uz Rīgu. Nākotnē satiksme abos virzienos, savienojot Rīgas centru ar lidostu, tiks organizēta pa diviem jaunajiem ceļiem L1 un L2, veidojot lokveida kustību.

Šobrīd ir pabeigts darba apjoma ziņā viens no būtiskākajiem infrastruktūras būvniecības darbiem – dzelzceļa stacijas ēkas un līdzās esošo estakāžu 534 pāļu izbūve. Tie ir savā ziņā unikāli, jo to pieprasa dzelzceļa infrastruktūra – jāiztur lielas slodzes. Tās rēķina, vilcienam traucoties ar lielāko šajā posmā pieļaujamo ātrumu 120 km/h. Tāpēc pāļi ir lielāki, nekā ierasts – estakādei tie ir 1180 mm diametrā un 33 metru dziļumā, lai sasniegtu nesošo dolomīta slāni, savukārt stacijas ēkas pamatu pāļi ir 1000 mm diametrā un pat 30 metru dziļumā. Ņemot vērā lidostas Rīga apmeklētāju, darbinieku un apkārtnē strādājošo cilvēku labsajūtu, būvlaukumā tika izmantota nevis pāļu dzīšanas, bet gan urbšanas tehnoloģija.

Tuvojas noslēgumam arī bagāžas transportēšanas tuneļa izbūve, kas nākotnē savienos Rail Baltica dzelzceļa staciju ar lidostas Rīga jauno termināli. Ar konveijeru sistēmu pasažieru bagāžu caur tuneli droši transportēs abos virzienos, savienojot dzelzceļu ar aviosatiksmi. Šis ir pirmais no kopumā pieciem Rail Baltica izbūves posmiem šajā objektā, paredzot secīgu darbu izpildi, lai nodrošinātu lidostas darbības nepārtrauktību visā būvniecības laikā.

Jāpiebilst, ka visā būvlaukumā norit inženierkomunikāciju tīklu izbūve, kuru kopējais garums jau pārsniedz 40 km – kā attālums no Rīgas līdz Murjāņiem.

Šobrīd vairums darbu saistīti ar pazemes konstrukcijām un komunikāciju tīkliem, taču turpmāk, uzsākot stacijas ēkas karkasa un estakādes ar pasažieru platformām izbūvi, kļūs saskatāmas arī virszemes konstrukciju aprises. Būtisks darbu apjoms saistāms ar topošā P5 stāvlaukuma būvniecību un lidostas pievedceļu pārbūvi. Nākamā darbu posma ietvaros tiks veikta dzelzceļa estakāžu būvniecība no topošās stacijas gan virzienā uz Imantu līdz aviācijas angāram, gan virzienā uz Jaunmārupi.

Šī Rail Baltica projekta gaitā jāuzbūvē 4,5 km ātrgaitas dzelzceļa līnija, kas ietver gan estakādi, gan uzbērumu, gan ātrgaitas dzelzceļa staciju vairākos līmeņos ar daudzfunkcionālu, pasažieru ērtībām atbilstošu infrastruktūru.

Rail Baltica dzelzceļa stacija un lidosta pēc lidostas jaunā termināļa būvniecības būs savienotas ar gājēju tiltu un skvēru. Lidostā pasažieri varēs nokļūt ne tikai ar starptautisko ātrvilcienu, kurš plānots četras reizes dienā, bet arī ar regulāri kursējošu reģionālās satiksmes vilcienu.

Rail Baltica stacijas un saistītās infrastruktūras izbūvi pie lidostas Rīga veic starptautiska apvienība B.S.L. Infra, kuru veido Austrijas uzņēmums Swietelsky AG un Latvijas būvniecības uzņēmumi – SIA Binders un AS LNK Industries.

Rail Baltica būvniecība Latvijā notiek pa posmiem, projektu plānots pabeigt 2030.gadā, pakāpeniski uzsākot dzelzceļa līnijas darbību.