Aldara parka labiekārtošanā būs pabeigti 2 posmi

0
496
Aldara parks.

Rīgas domes Pilsētas attīstības departaments no 2016.gada īsteno Aldara parka pārbūves projektu, kur pašlaik noslēgumam tuvojas būvniecības darbu 1. un 2.kārta, informē Rīgas pašvaldība.

Projekta mērķis ir izveidot labiekārtotu, drošu un laikmetīgu rekreācijas teritoriju, atpūtas funkcijas integrējot esošajā ainaviskajā parka vidē, uzlabojot labiekārtojuma līmeni un izbūvējot infrastruktūras objektus, kā arī būtiski palielinot parka teritorijas izmantošanas intensitāti un daudzveidību. 

Pirmdien, 24.maijā, Rīgas domes Pilsētas attīstības komitejas deputāti sēdē atbalstīja projekta Sarkandaugavas apkaimes kultūras un dabas mantojuma revitalizācija un jaunu pakalpojumu ieviešana (Aldara parka pārbūves 3. kārta) īstenošanu atbalsta saņemšanas gadījumā.

Investīciju projekta 3.kārtas kopējās plānotās izmaksas ir 2 351 160,11 eiro ar PVN, no kurām 1 998 486,09 eiro ir valsts budžeta finansējums un 352 674,02 eiro pašvaldības budžeta līdzfinansējuma apmērs. Aldara parka pārbūves projekta 3.kārtu plānots sākt šī gada vasarā un noslēgt 2022.gada nogalē.

Sākot būvdarbus 2020.gadā, pašlaik projekta 1.kārtā ir izbūvēts jauns veloparks, kas apkaimes iedzīvotājiem dažādos aktīvas brīvā laika pavadīšanas iespējas. Tāpat izbūvēti ūdensvada un kanalizācijas pievadi pie Gaujienas ielas un elektrības ievadi, kas savukārt atrisinās ilgus gadus aktuālo jautājumu par parka apgaismojumu dienas tumšajā laikā. Veloparka teritorija tiks aprīkota ar labiekārtojuma elementiem, jauniem apstādījumiem, padarot to ainaviski pievilcīgu, ērti un droši izmantojamu Sarkandaugavas un citu apkaimju iedzīvotājiem. 

Savukārt projekta 2.kārtā tiek būvēta dārznieka māja un parka saimniecības zona, izbūvējot labierīcības parka apmeklētājiem, ģērbtuves parka apkalpojošajam personālam, tehnikas novietnes telpas un noliktavas. Galvenā ieeja dārznieka mājā paredzēta no Gaujienas ielas puses. Teritorijas labiekārtošanas darbu ietvaros paredzēta arī videonovērošanas ierīkošana.

Parka kopējam konceptam un iecerētajai vīzijai īpaši būtiska ir projekta 3.kārta. Tā paredz celiņu pārbūvi, mākslīgo pilsdrupu un torņa atjaunošanu, tajā skaitā skatu laukuma izbūvi, un pielāgošanu alpīnisma funkcijai, strūklakas izbūvi, bunkura pārbūvi amfiteātra izveidei, apgaismojuma un inženiertīklu izbūvi, apstādījumu atjaunošanu, bērnu rotaļu laukumu un aktīvās atpūtas laukumu izveidi.

2016.gadā departaments rīkoja metu konkursu, lai iegūtu veiksmīgāko pilsētbūvniecisko un labiekārtojuma risinājumu Aldara parka teritorijas attīstībai, ņemot vērā tā kultūrvēsturisko nozīmi un šīs zaļās teritorijas potenciālu apkaimes dzīvē, kā arī neapmierinošo stāvokli un iedzīvotāju pieaugošo interesi. Konkursa augstākās vietas ieguvējs pilnsabiedrība Re-Arta 2017.gada sākumā sāka parka pārbūves būvprojekta izstrādi un 2018.gadā vidū būvprojekts tika saskaņots Rīgas būvvaldē. Būvniecības darbi sākti 2020.gadā.

Aldara parks ir viens no vecākajiem parkiem Rīgā, kas atrodas uz milzīgas kāpas, paaugstinājuma. Tas veidots 19.gadsimta beigās kā alus darītavas Meža pils (mūsdienās – AS Aldaris) īpašnieka sākotnēji slēgtais savrupmājas dārzs ar dīķi un mākslīgajām pilsdrupām. Tieši mākslīgās pilsdrupas, kas Latvijas ainavai tādā augstumā un stāvoklī ir liels retums, ainaviski akcentē vietas unikalitāti. Kopš 20.gadsimta sešdesmitajiem gadiem tās tika izmantotas kā alpīnistu treniņu un sacensību vieta, bet šobrīd degradētā stāvokļa un drošības apsvērumu dēļ tam vairs nav piemērotas. 20.gadsimta trīsdesmitajos gados parks tika pārbūvēts un izmantots valsts prezidenta Kārļa Ulmaņa vajadzībām, bet pēc Otrā Pasaules kara kļuva par publiski pieejamu teritoriju.

Mūsdienās Aldara parks un mākslīgās pilsdrupas ir vietējas nozīmes aizsargājams kultūras piemineklis, kas ilgu laiku atradies degradētā stāvoklī, un galvenokārt izmantots kā Sarkandaugavas apkaimes iedzīvotāju tranzītzona, kā arī Rīgas 28.vidusskolas skolēnu ārtelpas aktivitātēm.

Par Aldara parka vēsturi vairāk lasiet decembra žurnāla Būvinženieris rakstā Sarkandaugavas nomalē noslēpusies vēsture.

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit