Alūksnes sporta centra pabeigšanai plāno aizņemties vēl pusmiljonu eiro

0
409

Būvmateriālu cenu kāpuma dēļ Alūksnes Izglītības un sporta centra būvniecības pabeigšanai pašvaldība Valsts kasē plāno aizņemties vēl 497 892 eiro, aģentūru LETA informēja pašvaldības sabiedrisko attiecību speciāliste Evita Aploka.

Deputāti maija domes sēdē atbalstīja aizņēmuma pieteikuma iesniegšanu Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijā (VARAM) aizņēmuma ņemšanai no Valsts kases 423 208 eiro un 15% jeb 74 684 eiro kā pašvaldības līdzfinansējuma nodrošināšanu.

Domes sēdē plānošanas un attīstības nodaļas vadītāja Inese Zīmele-Jauniņa uzsvēra, ka līgums ar būvuzņēmumu ir noslēgts 2018.gadā, tāmes sagatavotas un ekspertu apstiprinātas 2019.gada janvārī. Kopš tā laika ir pagājuši trīs gadi, kad gan Covid-19, gan pašreizējo ģeopolitisko apstākļu ietekmē situācija pasaulē ir ļoti krasi mainījusies.

Zīmele-Jauniņa atgādināja, ka jau rudenī no būvnieka pašvaldība saņēmusi signālus par materiālu cenu pieaugumu, taču tad nekādus sadārdzinājumus neakceptēja. “Sarunās ar būvnieku par katru materiālu un pozīciju tāmē strādājām pie tā, lai nebūtu nepieciešams papildu finansējums. Patlaban puse no objekta ir pabeigta. Svarīgi, ka ir uzstādītas metāla konstrukcijas, kam pašlaik tirgū ir ļoti būtisks sadārdzinājums,” skaidroja Zīmele-Jauniņa.

Būvnieks savlaicīgi ziemā iepirka daudz materiālu uz priekšu, bet februārī, sākoties karam Ukrainā, situācija mainījās ļoti strauji, pa dienām. Šie līdzekļi ir nepieciešami tikai atlikušajiem darbiem – jāņem vērā, ka gan asfaltam, gan betonam, arī tīklu izbūvei un iekšdarbu materiāliem cenas ir krietni cēlušās.

Kopā ar būvnieku un būvuzraugu ir ļoti rūpīgi izskatīta katru pozīcija tāmē, tādēļ sadārdzinājuma summa no kopējām būvdarbu izmaksām ir tikai 5,9%, piebilda Zīmele-Jauniņa.

Jūnija sākumā Alūksnes Izglītības un sporta centram svinēja spāru svētkus.

Kā vēstīts, Izglītības un sporta centra būvniecībai ir piešķirts valsts budžeta finansējums 3 miljoni eiro, no kuriem pērn piešķirti 50% un atlikušie 50% šogad, savukārt pārējais finansējums būs pašvaldības aizņēmums Valsts kasē. Projekta kopējā summa ir 10 131 938 eiro.

Valsts budžeta finansējums Izglītības un sporta centram piešķirts ar Ministru kabineta rīkojumu par atbalstītajiem augstas gatavības pašvaldību investīciju projektiem valsts budžeta finansējuma piešķiršanai, kas saistīti ar Covid-19 krīzes pārvarēšanu un ekonomikas atlabšanu. Savukārt Izglītības un zinātnes ministrija atbalstījusi aizdevuma ņemšanu Valsts kasē, lai pilnībā finansētu centra izveidi.

Tehniskā projekta autors un būvdarbu veicējs ir SIA Monum, būvuzraudzību nodrošina SIA Būvuzraugi.